Potężna erupcja wulkaniczna na Kamczatce - wulkan Kambalny obudził się po kilkuset latach spokoju

Kategorie: 

Źródło: Internet

Kamczacki wulkan Kambalny wybuchł po 248 latach uśpienia. Jego erupcja rozpoczęła się 21 marca i nadal trwa. Emisje popiołu są tak znaczne, że skłoniło to organy nadzoru ruchu lotniczego, do podniesienia zagrożenia na poziom Pomarańczowy dla Kamczatki i Wysp Kurylskich.

 

Gwałtowna intensyfikacja aktywności wulkanu Kambalny była kompletnym zaskoczeniem. Jakąkolwiek aktywność obserwowano tam w 1769 r. ,a ostatnia poważna erupcja tego wulkanu miała miejsce w 1350 r.

 

Co więcej jest to już oficjalne największa erupcja tego wulkanu w znanej nam historii. Tym samym jest to pierwsza naukowa obserwacja erupcji tego wielkiego kamczackiego wulkanu. Z tego powodu naukowcy nie są w stanie powiedzieć jak długo będzie trwała erupcja wulkanu Kambalny.


Wulkan Kambalny w dniu 25 marca 2017 r. Źródło: NASA Aqua / MODIS

Chmura popiołu cały czas emitowana z krateru rozciąga się już na 900 km. Pióropusz z materiału wulkanicznego dociera na Pacyfik i nadal rośnie. Najbliższa zamieszkała osada znajduje się około 77 km od wulkanu. Kambalny to położony najdalej na południe wulkan na Kamczatce. W jego pobliżu znajduje się jezioro i rzeka o tej samej nazwie.

 


 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Vraukolaukas

W zdaje się1767 (a nie w 1769

W zdaje się1767 (a nie w 1769) zarejstrowano erupcję tego wulkanu. Jest to jednak informacja niepotwierdzona i niewykluczone iż przypisano mu erupcję innego kamczackiego wulkanu. Obecna erupcja nastąpiła 24 marca(a nie 21), a chmura popiołów rozciąga się w zależności od warunków atmosferycznych 400-1350km na południowy wschód.

Tak w ramach uściślenia. Smile

Eppur si muove...

Skomentuj