Potężna eksplozja nad Arabią Saudyjską! Przechwycono rakietę balistyczną nad Rijadem

Kategorie: 

Źródło: Internet

Kilka godzin temu Arabia Saudyjska została zaatakowana pociskiem balistycznym, który wleciał w przestrzeń powietrzną tego kraju i kierował się w stronę Rijadu. Tarcza antyrakietowa przechwyciła rakietę i doszło do silnej eksplozji nad stolicą, która przeraziła mieszkańców.

 

Jak się dowiedzieliśmy, wspomniana rakieta została odpalona z terytorium Jemenu gdzie toczy się krwawa wojna między proirańską rebelią okupującą część kraju wraz ze stolicą a koalicją państw arabskich. Pocisk najwyraźniej miał uderzyć w Międzynarodowe Lotnisko Króla Chalida - w okolicy tego obiektu nastąpiło przechwycenie. Fragmenty rakiety spadły w pobliżu lotniska, nie odnotowano żadnych zniszczeń.

Arabia Saudyjska jest zaangażowana w wojnę w sąsiednim Jemenie i próbuje przywrócić rządy poprzedniego prezydenta, który został obalony w wyniku powstania w 2015 roku. Konflikt zbrojny trwa już niemal 3 lata - Jemen został poważnie zniszczony i doświadcza obecnie katastrofy humanitarnej oraz epidemii cholery. Jak dotąd śmierć poniosło kilkanaście tysięcy ludzi, ale nic nie wskazuje, aby wojna miała dobiec końca.

Rebelia w Jemenie stawia bardzo silny opór i często przeprowadza ataki na terytorium Arabii Saudyjskiej. Dzisiejszy ostrzał rakietowy to tylko jeden z wielu takich przypadków a tarcza rakietowa zwykle przechwytuje nadlatujące pociski.

 

Atak rakietowy na Rijad zbiega się w czasie z niespodziewaną rezygnacją libijskiego premiera Rafika al-Hariri'ego, który ogłosił ją podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej. Tam w trakcie przemówienia telewizyjnego stwierdził, że Iran i jego sojusznicy mogli zaplanować zamach na jego życie. Zarzucił Teheranowi ingerencję w sprawy wewnętrzne Libanu i destabilizację regionu. Z kolei Izrael ogłosił, iż jest to wystarczający powód, aby zrobić wreszcie porządek z Iranem.

 

Źródła:

http://english.alarabiya.net/en/News/gulf/2017/11/04/Saudi-Arabia-intercepts-missile-from-...

https://www.usatoday.com/story/news/world/2017/11/04/lebanese-prime-minister-resigns-sugge...

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Ogo Pogo

Koalicja  sił wewnętrznych

Koalicja  sił wewnętrznych Jemenu korzystajaca ze wsparcia Iranu przeciw rebelii państw arabskich w tym miejscowego zbója Arabii Saudyjskiej ,sojusznika Israela.Tyle mojej korekty.Czy bardzo się mylę?

Odpowiedzcie.

Portret użytkownika J

No i jak to jest, że araby

No i jak to jest, że araby potrafią zestrzelić niespodziewanie wystrzeloną rakietę, a nad Japonią ciągle latają rakiety Kima i nic, zero skuteczności obrony przeciwrakietowej. A to są potencjalne atomowki a nie jakaś rakietka rebeliantów.

Skomentuj