Potężna burza z anomalnym gradem spustoszyła Karolinę Południową

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r., potężna burza przeszła przez stan Karolina Południowa, powodując rozległe zniszczenia i przerwy w dostawie prądu, szczególnie w mieście Rock Hill w hrabstwie York. System burzowy, który rozciągał się od Teksasu po południowo-wschodnią część kraju, charakteryzował się silnymi wiatrami i wyjątkowo dużym gradem, z doniesieniami o bryłach lodu o średnicy sięgającej nawet 10 cm.

 

Rock Hill najbardziej ucierpiało w wyniku tej burzy. Setki pojazdów i budynków zostało uszkodzonych przez grad wielkości od piłki golfowej do piłki softball. Intensywność burzy była tak duża, że daszek nad stacją benzynową przy drodze SC Highway 72 na południe od centrum miasta uległ zawaleniu. Oprócz szkód strukturalnych, ponad 25 000 domów i firm, głównie w hrabstwie York, zostało pozbawionych elektryczności, według danych z serwisu PowerOutage.us.

 

Meteorolog Brad Panovich wyjaśnił, że warunki atmosferyczne były idealnie ustawione do powstania potężnego gradu w ramach zjawiska downburst, określając to jako idealną konfigurację. Prędkość terminalna gradu o rozmiarze piłki golfowej wynosi około 96 km/h, a często jest on przyspieszany porywami wiatru o prędkości 105 km/h. To oznacza, że grad uderzal w samochody, dachy i domy z prędkością około 195-200 km/h.

 

Niektóre lokalne media donosiły o tym, że w Rock Hill miało miejsce tornado, ale są to niezweryfikowane doniesienia, a Narodowa Służba Meteorologiczna (NWS) nie wydała żadnego ostrzeżenia przed tornadem dla tego miasta (liczącego 74 372 mieszkańców).

 

Okoliczne obszary również odczuły skutki burzy. W hrabstwie Gaston w Północnej Karolinie kilka drzew zostało powalonych, w tym jedno, które spadło na dom przy Dallas Spencer Mountain Road. W sąsiednim hrabstwie Lancaster media lokalne informowały o uszkodzeniach w rejonach mieszkalnych i komercyjnych spowodowanych przez porywiste wiatry.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj