Potężna burza sparaliżowała lotnisko Palma de Mallorca

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

12 czerwca 2024 roku południową Hiszpanię nawiedziła potężna burza, która przyniosła intensywne opady deszczu, powodując powodzie i znaczne zakłócenia na lotnisku Palma de Mallorca. W ciągu zaledwie jednej godziny spadło tam 50 mm deszczu, co spowodowało zalanie pasów startowych i terminali, zmuszając do odwołania wielu lotów.

 

Lotnisko Palma de Mallorca, trzecie co do wielkości w Hiszpanii, obsługujące około 31 milionów pasażerów w 2023 roku, odnotowało największe problemy. Stacja meteorologiczna przy lotnisku zgłosiła opady rzędu 71.8 mm w ciągu czterech godzin. Taki nagły przyrost wody spowodował, że systemy odwadniające nie były w stanie poradzić sobie z takim natężeniem opadów, co doprowadziło do poważnych zakłóceń operacyjnych.

 

Burza zaczęła się 12 czerwca po południu, przynosząc gwałtowne opady, które w ciągu godziny wyniosły 50 mm. Nagłe i intensywne deszcze doprowadziły do powodzi, które zalały pasy startowe i terminale, a także doprowadziły do uszkodzeń w sklepach wolnocłowych. Na mediach społecznościowych pojawiły się liczne filmy i zdjęcia pokazujące skalę zniszczeń i chaosu na lotnisku.

 

W wyniku burzy i powodzi, lotnisko Palma de Mallorca zostało zamknięte na około 20 minut, co spowodowało, że około 100 z 900 zaplanowanych lotów zostało przekierowanych lub odwołanych. Władze lotniska i operator AENA szybko przystąpili do działań ratunkowych, aktywując plan awaryjny i pracując nad przywróceniem normalnego funkcjonowania lotniska. Pierwsze starty i lądowania mogły zostać wznowione tego samego dnia po południu.

 

Podobne problemy związane z powodziami dotknęły również południową prowincję Murcja. Intensywne opady spowodowały tam błyskawiczne powodzie, a władze musiały przeprowadzić liczne akcje ratunkowe, aby uwolnić osoby uwięzione w samochodach otoczonych wodą.

 

Burze te były częścią większego systemu pogodowego, który objął również inne regiony Hiszpanii, w tym Ibizę i wschodnie wybrzeże Półwyspu Iberyjskiego. Hiszpańska agencja meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia pogodowe dla tych obszarów, prognozując dalsze opady i burze, które mogą prowadzić do kolejnych powodzi.

 

Sytuacja w Palma de Mallorca pokazuje, jak nagłe i intensywne zjawiska pogodowe mogą wywołać poważne zakłócenia i zagrożenia. Tego rodzaju wydarzenia podkreślają konieczność ciągłego monitorowania warunków pogodowych i gotowości do szybkiej reakcji na ekstremalne zjawiska. W obliczu zmieniających się wzorców pogodowych i rosnącej częstotliwości ekstremalnych zjawisk, infrastruktura, w tym lotniska, musi być lepiej przygotowana na radzenie sobie z takimi wyzwaniami.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Jest jedna odpowiedź 

Jest jedna odpowiedź 

Manipuluja pogodą 

Ci ludzie (psychojelita)maja nasrane we łbach i zniszczą wam wszystko aby tylko swoj cel osiągnąć. Terroryzują wodą nas juz od paru lat.Polska była jedną z pierwszych prowincji do testów w 97.Moze zeby skłonić ja do uni czy nato  

Jeżeli ktoś ma na to papiery ,to ci ludzie powinni zawisnąć z własnej woli.

Mogę się jeszcze skłonić marzeniami ,ze to wodnik tak robi.Ale czy sam?A co jesli ludzie pomagają królestwa bożemu (znaki zodiaku)zaistnieć?Fizycznie.

Kto wlasciwie na tym traci?

Ludzie, zwierzęta 

Najbardziej ludzie

Zwierzęta znajdą sobie dom i nie muszą go budowac. 

Także cel jest typowo w ludzi.

Mozna sie śmiało zastanowić, ze dążymy do zmian geograficznych.Jak sobie pooglądamy takie morze adriatyckie np.,ro zauważyć mozna, ze jest płytkie, średnia 50m .

A wiecie ,ze skądś ta woda musiała przyjść. Takie powodzie błotne, to czysta powódź. Rozlała sie po Europie i pewnie po innych kontynentach.

Skoro nikt o tym nic nie mówi,tzn może jedynie ze to wytwór wojen.

Zobaczmy taka Ukrainę. srael, zobaczmy jak pogoda zaczyna się dramatyzować, quatar,europa indie,chiny.Wtf

Nie jestem jasnowidzem,nie posiadam dowodów jasnych,ale zauważyłem że to najczęściej ludzie ludziom mordercy

Skomentuj