Potężna burza piaskowa uderzyła w Chiny. Padł rekord sprzed 10 lat

Kategorie: 

Źródło: @rachelinchina2 (Twitter)

Chińską stolicę i większość północy Kraju Środka, nawiedziła najgorsza burza piaskowa od dekady. Setki lotów zostało odwołanych, natomiast olbrzymie drapacze chmur w centrum Pekinu, zniknęły wśród chmur kurzu i piasku. 

 

Władze kraju ogłosiły w poniedziałek rano żółty alarm, informując że burze piaskowe rozprzestrzeniły się z Mongolii Wewnętrznej do prowincji Gansu, Shanxi i Hebei, które otaczają Pekin. Zgodnie z szacunkami ekspertów, piasek i pył pokryją aż 12 prowincji. Meteorolodzy, zgodnie stwierdzili iż jest to najsilniejsza burza piaskowa, jaką widziano tam od 10 lat. Władze Pekinu, nakazały wszystkim szkołom odwoływanie zajęć, a osobom z chorobami układu oddechowego zaleca się aby pozostały w domu.

 

Burze piaskowe są stosunkowo powszechne o tej porze roku i zwykle przypisywane są wiatrom wiejącym przez pustynię Gobi. Wylesianie na dużą skalę dodatkowo znacząco wzmaga to zjawisko, a mimo iż Chiny próbują ponownie zalesić i przywrócić równowagę ekologiczną regionu, póki co, nie zdołali oni ograniczyć ilości wdmuchiwanego do stolicy piasku. Warto przypomnieć, że Pekin i okoliczne regiony, w ostatnich tygodniach z powodu wysokiego poziomu zanieczyszczeń, doświadczyły sporego problemu ze smogiem.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Pan Krzysio dużo gada a mało

Pan Krzysio dużo gada a mało widzi .. niestety , co chwila zapowiadał jakąś katastrofę , wojnę itp. bzdury i NIC się nie sprawdziło i dobrze ! Może on tam i pomógł kogoś policji odnaleźć (jakiegoś trupa) ale na większe sprawy to on widać jest za mały..

Skomentuj