Potężna burza magnetyczna na Ziemi. Zorze polarne obserwowano nawet w Polsce

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi/AI

Na skutek koronalnego wyrzutu masy, 26 lutego chmura plazmy wyemitowana przez Słońce zderzyła się z ziemskim polem magnetycznym, wywołując burzę geomagnetyczną klasy G2. Kolejny CME nastąpił tuż za pierwszym i dotarł do Ziemi 27 lutego, powodując, że indeks fluktuacji magnetycznych Kp osiągnął poziom 7. Tak potężnej burzy magnetycznej nie obserwowano od lat i w jej konsekwencji zorzę polarną obserwowano nawet w Polsce!

 

Charakterystyczne było to, że burza nie ustępowała a wręcz prędkość wiatru słonecznego rosła aż do 28 lutego. Burza geomagnetyczna trwała nadal i siłę zaburzeń geomagnetycznych w atmosferze ziemskiej również stale rosła.

 

Jasną zorzę polarną w odcieniach zieleni, różu i fioletu obserwowano daleko na południe i dzięki temu pojawiła się w krajach, w których zwykle nie występuje. To naturalne zjawisko świetlne, znane również jako aurora borealis, jest powszechnie obserwowane na dużych szerokościach geograficznych Arktyki i Antarktydy.

 

Powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych i wyrzutów plazmy, kiedy Słońce emituje w przestrzeń kosmiczną naładowane elektrycznie cząstki, które zderzają się z cząsteczkami gazu w górnych warstwach atmosfery Ziemi. Ta interakcja wytwarza zielone i czerwone fale światła nad naszymi biegunami.

 

Jednak w rzadkich przypadkach zjawisko to bywa obserwowane bardziej na południe. O tym czy jest szansa na zobaczenie zorzy w Polsce mówi nam wspomniany indeks fluktuacjio feomagnetycznych Kp. Od poziomu 6 jest to teoretycznie możliwe. Potrzeba tylko dobrej pogody i szczęścia w obserwacji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

To nie ja uzależniłem ten

To nie ja uzależniłem ten świat od wątpliwie trwałych urządzeń i z nimi powiązań tego świata Nie ja nakazałem sie WAM martwić co i jak będzie ! Zapytam jednak.Macie prąd i gaz ? Woda z kranu leci,teleony działają ? Auta na prądy i eleksztronikę zapalają ? Sygnalizacja na drogach działa ? Czyli jest OK ! Do dupy z taką magntyczna burzą. Znowu przerost formy nad treścią?  Burza w szklance jakby faradaya klatki z wodą ? :))) 

„Są dwa rodzaje historii światowej: pierwsza, oficjalna, zakłamana, przeznaczona do nauki w szkołach, i druga – historia tajna, skrywająca prawdziwe przyczyny wydarzeń” – Honore de Balzac – pisarz, wolnomularz-mason.

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika oswiecony77

ja wiem ze wiekszosc tych tzw

ja wiem ze wiekszosc tych tzw masonow politykow kaplanow naukofcow To ma tyle z oswieceniem wspolnego co szympans z czlowiekiem a czlowiek z aniolem Trzymajas sie swoich majatkow wladzy i drza przed smiercia tuski komorowscy morawieccy kulczyki chujniki i inni im podobni Dla mnie sa to cioty i osly Drzyj masonie katolicko islamski Trzymaj sie kiecki mamusi i konta w banku 

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika oswiecony77

ale slonce wam boruje dna

ale slonce wam boruje dna oraz kundalini Co ci wasi pastuchy polityczno religijno naukofe zrobia hehe System im sie rozpada bardzo szybko Szkoda mi tych jeszcze coniektorych baranow ludzkich co boja sie poscic klamstwo Ale na nich czeka przebudzenie natychmiastowe w postaci ostatniej wojenki Ktora rozpali ich ambicje tworcze blyskawicznie 

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje