Kategorie:
Na skutek koronalnego wyrzutu masy, 26 lutego chmura plazmy wyemitowana przez Słońce zderzyła się z ziemskim polem magnetycznym, wywołując burzę geomagnetyczną klasy G2. Kolejny CME nastąpił tuż za pierwszym i dotarł do Ziemi 27 lutego, powodując, że indeks fluktuacji magnetycznych Kp osiągnął poziom 7. Tak potężnej burzy magnetycznej nie obserwowano od lat i w jej konsekwencji zorzę polarną obserwowano nawet w Polsce!
Charakterystyczne było to, że burza nie ustępowała a wręcz prędkość wiatru słonecznego rosła aż do 28 lutego. Burza geomagnetyczna trwała nadal i siłę zaburzeń geomagnetycznych w atmosferze ziemskiej również stale rosła.
Jasną zorzę polarną w odcieniach zieleni, różu i fioletu obserwowano daleko na południe i dzięki temu pojawiła się w krajach, w których zwykle nie występuje. To naturalne zjawisko świetlne, znane również jako aurora borealis, jest powszechnie obserwowane na dużych szerokościach geograficznych Arktyki i Antarktydy.
Powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych i wyrzutów plazmy, kiedy Słońce emituje w przestrzeń kosmiczną naładowane elektrycznie cząstki, które zderzają się z cząsteczkami gazu w górnych warstwach atmosfery Ziemi. Ta interakcja wytwarza zielone i czerwone fale światła nad naszymi biegunami.
Jednak w rzadkich przypadkach zjawisko to bywa obserwowane bardziej na południe. O tym czy jest szansa na zobaczenie zorzy w Polsce mówi nam wspomniany indeks fluktuacjio feomagnetycznych Kp. Od poziomu 6 jest to teoretycznie możliwe. Potrzeba tylko dobrej pogody i szczęścia w obserwacji.
Jantar i wczorajsza zorza polarna. Autor Patryk Kosmider Photo. pic.twitter.com/d0m6Qy36jR
— meteoprognoza.pl (@MeteoprognozaPL) February 28, 2023
Zorza polarna w Chłapowie. Zmiany klimatyczne pozwalają na oszczędzeniu na bilecie na Islandię. Jeszcze tylko porty dalekomorskie w Bydgoszczu i Poznaniu i mamy to. Zachód będzie spał w nogach. Pod wodą. #ChałwaImperium #PROFIT
— Rafał Otoka Frąckiewicz (@rafalhubert) February 27, 2023
foto: https://t.co/Z6jnLbGdw5 pic.twitter.com/ZQulGjatEg
Zorza polarna widoczna przed chwilą z Władysławowa na północny zachód, w kierunku Rozewia.
— Pomorski Alarm Pogodowy (@alarmpogodowy) February 27, 2023
Fotografia autorstwa Rafał Krawczyk - gratulujemy! pic.twitter.com/GkzR8aYwqr
Zorza polarna widziana z Trzebieszewa kilkanaście minut temu. Autorka: Aleksandra Mielniczuk. pic.twitter.com/uyCwyL1O5Q
— meteoprognoza.pl (@MeteoprognozaPL) February 27, 2023
Zorza polarna nad Bałtykiem. Gdańsk, 27.02.2023@alarmpogodowy @MeteoprognozaPL @meteopomorze pic.twitter.com/xWqMuNlqDd
— Bulanov Andrey (@BAVhel) February 28, 2023
Chłapowo kilkanaście minut temu, fot. Marlena Wicher. #Auroraborealis #Aurora #zorza pic.twitter.com/jGAa2psZGV
— meteoprognoza.pl (@MeteoprognozaPL) February 27, 2023
Zorza u mnie pic.twitter.com/iq4GHlRDsX
— Sławek Słabicki (@AbickiAwek) February 28, 2023
Zorza polarna w okolicach Kościerzyny #Kaszuby #zorza #Aurora pic.twitter.com/3BqEakh97a
— Anna Nidecka (@NideckaAnna) February 27, 2023
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
„Są dwa rodzaje historii światowej: pierwsza, oficjalna, zakłamana, przeznaczona do nauki w szkołach, i druga – historia tajna, skrywająca prawdziwe przyczyny wydarzeń” – Honore de Balzac – pisarz, wolnomularz-mason.
Psalm 18.29 „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje
Psalm 18.29 „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje
Psalm 18.29 „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje