Potężna burza geomagnetyczna G4 trwa na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kilkanaście godzin temu Ziemia została uderzona przez potężną burzę geomagnetyczną, która może mieć poważne konsekwencje dla naszej codziennej działalności. Według danych z satelity ACE, koronalny wyrzut masy (CME) wyprodukowany 25 czerwca 2024 r. uderzył w naszą planetę krótko po godzinie 09:30 czasu UTC, wywołując gwałtowne zaburzenia pola magnetycznego Ziemi.

 

Burza geomagnetyczna G4 – Ciężka, która rozpoczęła się o 14:18 czasu UTC, jest jednym z najpoważniejszych tego typu zjawisk, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. Tego typu wydarzenia występują około 100 razy w ciągu jednego cyklu słonecznego, a ich epicentrum znajduje się zwykle na obszarach położonych na północ od 45. równoleżnika geograficznego.

 

Silne burze geomagnetyczne mogą powodować poważne problemy w wielu dziedzinach naszego życia. Eksperci ostrzegają, że w nadchodzących godzinach i dniach możemy spodziewać się m.in. problemów z napięciem w sieciach energetycznych, zakłóceń w pracy satelitów, a nawet przerw w łączności radiowej.

 

Według danych Narodowego Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej (NOAA/SWPC), burza geomagnetyczna G4 rozpoczęła się o 11:25 czasu UTC, kiedy to zaobserwowano pierwsze oznaki wzrostu aktywności geomagnetycznej. W ciągu następnych dwóch godzin sytuacja stopniowo się pogarszała, aż do osiągnięcia poziomu G4 – Ciężkiej burzy geomagnetycznej o 14:18 UTC.

 

Tego typu gwałtowne zaburzenia pola magnetycznego Ziemi są wywoływane przez silne wybuchy na Słońcu, takie jak koronalne wyrzuty masy (CME). W przypadku obecnej burzy, CME wyprodukowany 25 czerwca 2024 r. dotarł do naszej planety i spowodował znaczące zakłócenia w ziemskim polu magnetycznym.

 

Burze geomagnetyczne są klasyfikowane w skali od G1 (Lekka) do G5 (Ekstremalnie ciężka), w zależności od siły zaburzeń. Burza G4, z którą mamy do czynienia obecnie, jest określana jako Ciężka i występuje około 100 razy w ciągu jednego 11-letniego cyklu słonecznego.

 

Eksperci podkreślają, że choć tego typu zjawiska są stosunkowo rzadkie, ich potencjalne konsekwencje mogą być poważne. Dlatego też ważne jest, aby władze i operatorzy kluczowej infrastruktury byli przygotowani na radzenie sobie z zakłóceniami spowodowanymi przez silne burze geomagnetyczne.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj