Potencjalnie niebezpieczna asteroida zbliża się do Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Astronomowie informują, że w ciągu najbliższych dni, w odległości około ośmiu milionów kilometrów od Ziemi, przeleci potencjalnie niebezpieczna asteroida 2020 WU5. Trajektoria jego orbity została opublikowanana stronie internetowej NASA Jet Propulsion Laboratory.

Asteroida 2020 WU5 została odkryta 29 listopada 2020 roku na zdjęciach wykonanych przez teleskop kosmiczny NEOWISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer), a 4 grudnia została włączona do Electronic Minor Planet Circular Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU).

 

Asteroida należy do grupy obiektów Apolla - zwyczajowo bliskich Ziemi, których orbity często przecinają się z ziemską. Według naukowców średnica tej kosmicznej skały waha się od 500 metrów do 1,1 km. 2020 WU5 porusza się po niebie w konstelacjach Rufy, Jednorożca, Małego Psa, Bliźniąt i Woźnicy. 

Najbliższe zbliżenie tego ciała niebieskiego do Ziemi spodziewane jest w nocy z 13 na 14 stycznia. Zgodnie z obliczonymi danymi, jego jasność wyniesie 12,9 magnitudo. Na środkowych szerokościach geograficznych półkuli północnej będą dobre warunki do jej obserwacji. 

 

Asteroidę będzie można zobaczyć przez teleskopy o średnicy 200 mm lub większej. Pomimo tego, że asteroida przeleci wystarczająco daleko od Ziemi - według różnych szacunków od 8,1 do 7,5 miliona kilometrów - jest klasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

ZNOWU !!! ??? Odepchnę ją

ZNOWU !!! ??? Odepchnę ją siłą woli ! Jeśli się nic nie stanie to pamiętajcie, że to moja zasługa w tym. No, to więc zaczynam. Uffff i Achhhhhh... się właśnie skupiam w odpychaniu.NIE PRZESZKADZAĆ !  

Portret użytkownika Quark

Potencjalnie niebezpieczny to

Potencjalnie niebezpieczny to jest księżyc gdyż jest od tej asteroidy ok. 20 razy bliżej ze średnicą 1600 razy większą .. a mimo to nie spada. A kiedy ostatnio na ziemię spadła jakaś asteroida - ktoś pamięta ?  Bo chyba na przełomie kredy i kenozoiku czyli BARDZO DAWNO TEMU .

Portret użytkownika NoProblemJest

Szczepić to słwo które ma

Szczepić to słwo które ma podobny ciąg znaczeniowy do słowa pisać.

i tak:

szczepić - pisać

zaszczepić - zapisać

wszczepić - wpisać

odszczepić - odpisać

doszczepić - dopisać

przeszczepić - przepisać

wyszczepić - wypisać.

Skomentuj