Poszukiwania zaginionego lotu MH370 pomogły odkryć wiele nowych podmorskich wulkanów

Kategorie: 

Źródło: GEOSCIENCE AUSTRALIA

Co może nieco zaskakiwać, ludzkość dysponuje bardziej szczegółowymi zdjęciami powierzchni Marsa niż dna oceanicznego. Niekiedy wiedzę daje się pogłębić przy nieoczekiwanych okazjach. Tym razem w odkryciu nieznanych szczegółów dna oceanicznego pomogły poszukiwania zaginionego samolotu malezyjskich linii lotniczych.

 

Mapowanie dna wykonane przy okazji akcji poszukiwawczej umożliwiło naukowcom odkrycie wysokich grzbietów oceanicznych z górami wielkości europejskiego Mount Blanc i kanionami większymi od Wielkiego Kanionu w USA. Jeden z odkrytych podmorskich wulkanów jest porównywalny do słynnego amerykańskiego wulkanu Mount St. Helens.

 

Eksperci przeszukujący dno oceaniczne w poszukiwaniu szczątków lotu MH370 wykorzystali najnowocześniejszą technologię umożliwiającą obrazowanie. Zrobiono to z bardzo dużą rozdzielczością, co jeszcze na długo będzie stanowiło materiał do naukowych analiz.

Przeskanowany obszar to okolice oddalone o 1770 km od miasta Perth na zachodnim wybrzeżu Australii. To tam 20 do 100 milionów lat temu doszło do pęknięcia znajdującej się w tym miejscu płyty litosferycznej.

Z ostatniego wskazania satelitarnego systemu Panasonic Avionics wynika, że lot MH370 na pewno był w tamtej okolicy. Jego szczątki teoretycznie mogą się znajdować na obszarze 60 tysięcy km kwadratowych gdzie powinno skończyć się paliwo. To właśnie dlatego tak dokładnie poznaliśmy szczegóły dna morskiego, co jakkolwiek nie rozwiązało zagadki lotu MH370, to przynajmniej wzbogaciło wiedze naukową.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dora

Tak ,bo bardziej ceni się

Tak ,bo bardziej ceni się odkrywanie tajemnic kosmosu i więcej pieniędzy na ten cel się przeznacza ,a niżeli na badania tajemnic oceanu.Dlaczego tak jest,ciężko stwierdzić,bo czy to kosmos czy ocean,jedno i drugie wiąże się z bezkresem,ale być może to wina naszych pasji związanych z nawiązaniem kontaktu z inną niż nasza cywilizacją.W końcu prawdą jest ,że podbijając kosmos ,co raz to dalej czujemy się jak przysłowiowa "ryba w wodzie".

Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny,to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie.Carl Bard.

Portret użytkownika charis

Ziemia ma wiele jeszcze

Ziemia ma wiele jeszcze nieodkrytych rzeczy, a pewnych rzeczy jak np wewnętrznej budowy ludzie nigdy nie poznają - jest wiele teorii ale nie ma pewności i brak tej pewności nadal będzie istniał : "Tak mówi Pan: Jak nie mogą być zmierzone niebiosa w górze i zbadane fundamenty ziemi w dole " JEREMIASZA 31:37 - ani  drugie niebiosa czyli wszechświat nie możebyć zmierzony, tak samo wewnętrzna budowa będzie dalej pozostawać w zasięgu różnych teorii

Skomentuj