Postęp w Arabii Saudyjskiej - kobiety mogą już zakładać firmy bez zgody mężczyzn

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Arabia Saudyjska zaczyna odchodzić od średniowiecznego modelu państwa i przekształca się na naszych oczach w nowoczesny kraj islamski. Już za kilka miesięcy tamtejsze kobiety będą mogły legalnie prowadzić samochody osobowe i inne pojazdy, a co za tym idzie, będą mogły rozpoczynać pracę w zupełnie nowych zawodach. Teraz dowiadujemy się, że kobiety mogą wreszcie zacząć zakładać swoje firmy i nie potrzebują na to zgody ze strony swoich męskich opiekunów.

 

Ministerstwo Handlu i Inwestycji ogłosiło tę rewolucyjną zmianę 15 lutego. Ponadto, oprócz możliwości zakładania firm, kobiety będą mogły korzystać z elektronicznych usług rządowych. Rząd jednocześnie zaczyna odchodzić od stosowanego od dekad systemu "opieki" mężczyzn nad kobietami. Polega on mniej więcej na tym, że kobiety muszą uzgadniać swoje decyzje i otrzymywać zgodę na nie od swoich "opiekunów" - męża, ojca lub brata. Bez tego, kobiety nie mogą załatwiać żadnych spraw urzędowych, podróżować, ani nawet zapisywać się na zajęcia edukacyjne.

 

Arabia Saudyjska wprowadza wielkie zmiany dla kobiet i daje im nowe prawa. Od dłuższego czasu mogą już np. uczestniczyć na lekcjach wychowania fizycznego w szkołach i podejmować niektóre decyzje samodzielnie. W kraju powstają nowe miejsca pracy dla kobiet, zaś już od czerwca oficjalnie będą mogły zasiadać za kierownicą.

W państwie Saudów obserwuje się również zmiany kulturowe. Jakiś czas temu w kraju odbył się pierwszy koncert z udziałem kobiety bez "opiekuna". Po ponad 30 latach, władze pozwoliły mieszkańcom chodzić do kin, a jednocześnie ograniczają działalność tzw. policji religijnej. Ostatnio pojawił się kolejny sygnał, który może być zapowiedzią wielkiej zmiany. Szejk Abdullah al-Mutlaq, członek Rady Starszych Uczonych, najwyższej instancji religijnej ogłosił, że nie można zmuszać kobiet do noszenia abaji (muzułmańskiego stroju) w miejscach publicznych. Oświadczenie to wskazuje, że wkrótce kobiety prawdopodobnie będą mogły nosić dowolne ubrania i pokazywać się w nich publicznie.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj