"Post-prawda", czyli matriks w matriksie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Rozwój technologii wirtualnych, zaciera granicę pomiędzy rzeczywistością, a Rzeczywistością. Jednak i bez niego żyjemy w świecie, w którym prawda jest punktem widzenia zależnym od punktu siedzenia.

Narrację o świecie piszą obecnie całe armie "trolli", którzy z tworzenia fake newsów, uczynili sobie sposób na życie.

Trolling uprawiają jednak nie tylko anonimowi, znudzeni życiem i szukający rozrywki internauci, ale także ludzie władzy, nauki i biznesu, oddelegowani do tego, aby przedstawiać fakty wygodne dla realizacji konkretnej agendy.

Nieformalnym twórcą "post-prawdy" jest Donald Trump, który w czasie swojej prezydentury wielokrotnie przeinaczał różne historie po to, aby kupić tym wyborców i polityczno-ekonomicznych partnerów.

Jednak z procederem fabrykowania prawdy mamy do czynienia odkąd istnieje cywilizacja. W końcu powiedzenie o tym, że "historię piszą zwycięzcy", nie powstało w XXI wieku. Podobnie jak teza, że "wielokrotnie powtarzane kłamstwo, staje się prawdą".

Dziś jednak dostrzegamy to bardziej, bo żyjemy w infosferze, zniewalającej nas nieustannym dopływem bodźców i koordynowanej przez ludzi, którzy chcą, aby społeczeństwo było spolaryzowane i dało wodzić się za nos.

To jedna z głównych strategii Facebooka, który w ten właśnie sposób infekuje umysły 3,5 miliarda swoich użytkowników.

To są z reguły ludzie z bogatych krajów, w których rzekomy poziom nowoczesności jest najwyższy. Mają więc oni wielki wpływ na wszelkiej maści grupy aspirujące do bycia w zgodzie z trendami intelektualnymi, gadżeciarskimi, modowymi czy płciowymi.

"Post-prawda" to określenie do sytuacji, w których fakty obiektywne przegrywają walkę o moc kształtowania dyskursu publicznego z odczuciami subiektywnymi, odwołującymi się do emocji i prywatnych przekonań jednostek.

Wszyscy zatem mogą kłamać, ale dla nikogo nie ma to już znaczenia. Innymi słowy, nic nie jest naprawdę, ale wszystko jest możliwe.

"Post-prawda" w naszym czasach jawi się jako coś więcej niż kłamstwo. Coraz mniej bowiem refleksji nad obojętnością wobec faktów, które technologie deep fake, generowanie światów, których nie ma, choć są i inne działania tworzące matriksa w matriksie, po prostu sprowadzają do roli kulturowego artefaktu, tak samo ważnego, jak i bez znaczenia, co reszta wytworów naszej cywilizacji.

Im dalej w las, tym więcej drzew. Proces ten będzie się pogłębiał, aż do momentu, w którym uznamy prawdę za narzędzie totalnej personalizacji i zapomnimy o tym, że coś może być uniwersalne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Quark

Przykładem takich manipulacji

Przykładem takich manipulacji jest niemiecka telewizja , pokazująca sceny jak to niby u nas w Polsce przy granicy z Białorusią "murzynów biją" . Połączono w jedną całość migrantów przy naszej granicy i sceny z Bułgarii gdzie służby mundurowe lały pałami jakichś "bambusów" , a wszystko razem opisano , że Polska straż graniczna bije biednych imigrantów .. no i co sobie taki statystyczny niemiec o polakach pomyśli ? 

Portret użytkownika endriu gołota

Dlatego nie wierzę w żadną

Dlatego nie wierzę w żadną oficjalną wersję czegokolwiek która jest uznawana jako prawda przez większość ludzi (stada) Wiem że każde doniesienie medialne nie jest przypadkowe i zasługuje co najmniej na głębsze zbadanie sprawy które zawsze okazuje się półprawdą kłamstwem lub manipulacją Wiem też że w każdym zakątku internetu znajdują się dziesiątki tysięcy trolli reprezentujących obce agentury i interesy  Przeszkolonych socjologów, psychologów ludzi związanych z administracją rządową (urzędasy), pracownicy budżetowi na wyższych stanowiskach i zwykli pożyteczni idioci dniami i nocami rozsiewają dezinformację, dyskredytują i wyśmiewają prawdę wszędzie gdzie jest to możliwe Oni wszyscy grają do jednej bramki  Tworzą nam taką równoległą fałszywa rzeczywistość którą my niezdrowo się podniecamy i traktujemy jako prawdziwą rzeczywistość Tak na prawdę nikt z nas nie zna i nigdy nie pozna prawdy choćby w paru procentach, za to sprawiono że kłócimy się między sobą na wzajem kłamstwami którymi jesteśmy karmieni od pierwszych dni naszego życia To się nazywa inżynieria społeczna, która sprawiła że to my sami napędzamy to błędne koło które zaciska nam pętle na szyji

Portret użytkownika baca to opolczyk

Tak wszystko wiecie a

Tak wszystko wiecie a szczegolnie mechanizm dzialania a jak przyjdzie co do czego to nie umiecie rozpoznac kto jest kim i jeszcze sie dzielicie wystepujac przeciw temu co jest waszym sojusznikiem a oddajecie sie w rece manipulatorow i innych scierw.

Teraz wyobrazcie sobie realne dzialania z kims kogo nie umiecie zidentyfikowac - jakie sa wasze szanse na spotkanie z takim kims i jak to sie zakonczy

Wszystko wiecie a nie macie podstaw jak instynkt samozachowawczy , rozpoznawianie cech antropologicznych poza chinczykiem i black live matters cha cha chazaria ...

nie macie inteligencji emocjonalnej , wykastrowano wam tez nawet wyobraznie cha cha chazaria.

Widac to w tych komentarzach jaka jest ich jakosc do przetrwania i jaka jest matrixowa wyobraznia tych co to pisza oparci na zludzeniach i grach komputerowych.

 

Portret użytkownika ARTUR

Od czasu gdy władza z

Od czasu gdy władza z trollami i mediami została wpuszczona w kanał negowania wszczepianych czipów już nic u nas nie jest proste . Minister od chorób bezobjawowych z całą resztą podległych pracowników nie ryzykuje już negowania żadnej teorii gdyż raz wystarczyło , dostał nauczkę . Media natomiast kłamią bez ograniczeń , a właściwie to niby mówią prawdę ale nie całą i to właśnie jest kłamstwo , opowiadają tysiące różnych pierdół lecz nie mówią o tym co dzieje się ważnego na świecie a jest tam 6 kontynentów i wiele sytuacji w społeczeństwach które odciskają piętno również u nas .

Strony

Skomentuj