Portugalski parlament zatwierdził ustawę o eutanazji

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Centrolewicowy parlament Portugalii zatwierdził zmienioną ustawę zezwalającą na samobójstwo za pomocą lekarza. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa wciąż musi jeszcze podpisać ustawę i wiadomo już, że ma wątpliwości.

W piątek portugalski parlament zatwierdził zrewidowaną ustawę o eutanazji, która pozwala na popełnienie samobójstwa przez lekarza nieuleczalnie chorych i ciężko rannych. Nowa wersja ustawy została przyjęta 138-84 głosami, 5 osób wstrzymało się od głosu. 

 

Ustawa nadal wymaga podpisu prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy, pobożnego katolika, o którym wiadomo, że ma głębokie wątpliwości co do projektu, który zresztą wcześniej przedłożył portugalskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu do oceny. 

 

Nowa wersja ustawy doprecyzowała „nieprecyzyjną” definicję, kiedy eutanazja jest możliwa, po tym, jak Trybunał Konstytucyjny uznał, że dotychczasowe odniesienie projektu do „ostatecznej szkody w niezwykle poważnym stopniu zgodnie z konsensusem naukowym” nie miało „ niezbędnej dokładności".

 

Nowa wersja ustawy, przyjęta w piątek, stwierdza, że ​​eutanazja jest możliwa w przypadku „poważnego urazu, trwale i w znacznym stopniu powodującego inwalidztwo, który uzależnia osobę od innych lub technologii w celu wykonywania podstawowych zadań życia codziennego” oraz gdy istnieje „bardzo wysoka pewność lub prawdopodobieństwo, że takie ograniczenia będą się utrzymywać w czasie bez możliwości wyleczenia lub znaczącej poprawy”. Prezydent nadal może zawetować ustawę lub zwrócić ją do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Lewicowi prawodawcy, którzy sponsorowali ustawę o eutanazji, dokonali zmian, których zażądał tamtejszy Trybunał Konstytucyjny. Wcześniej centrolewica w parlamencie sponsorowała ustawy zezwalające na aborcję w 2007 roku i małżeństwa osób tej samej płci w 2010 roku.

.

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Według tego co czytam to

Według tego co czytam to ustawa  -" która pozwala na popełnienie samobójstwa przez lekarza"    nazywa się  eutanazją ,   a  prośba pacjenta  o  darowanie   dalszych ciepień   powodowanych nieudolną     formą    manipulacji   zdrowiem i  lekami , nazywa się ??

Wielu niedouczonych chrześcijan wierzy w to, że tylko ich Zbawiciel poniósł męczeńską śmierć na krzyżu, nie mając pojęcia o tym, że co najmniej szesnastu innych zmarło w taki właśnie sposób.

Portret użytkownika .44

=teoria spiskowa

=teoria spiskowa

 c-19 -broń biologiczna binarna

 wstrzyknięte w szczepanów składniki

-nie znamy patentu co je zaktywuje 

-ukryty jest w szufladzie w firmie

-teraz zmodyfikowani genetycznie zaszczepieńcy są własnością firm farmaceutycznych.

=koniec teorii

 Qrwa -już w 2010 premierzyca Kopacz nie kupiła strzykawek 

-ale barankom się wtedy żarówka w główce nie zapaliła że ta świńska plandemia to lipa

-a dzisiaj w 2021 przestraszone baranki masowo poszły pod szpryce pod wodzą

 SzachMat-eusza powietrze Morowe

Portret użytkownika mordo schab ciało

Rzygać mi się tym chce. Nie

Rzygać mi się tym chce. Nie idzie tutaj wytrzymać. Jak się patrzy co się ze światem dzieje to boli jak rak.

Leczą skutki badziejskiej opieki i standardów życia eutanazją. To tak, jakby drapać ospę.

Przypadki jednakże mogą być różne, ale chodzi o całokształt sytuacji na świecie.

technicznie rzecz ujmując, w pewnym sensie abstrahując; w sumie nie, aczkolwiek mnoga była suma dłuższych wąsów u tamtego suma

Portret użytkownika Endymion

Patrzmy na to tak, pozytywnie

Patrzmy na to tak, pozytywnie; każdy polityk po dwuch kadencjach musi zostać poddany eutanazji. Chyba Wojak Szwejk mawiał, że nie ma utrzciwych kwatermistrzów i każdemu należy się kula w łeb bez sądu.. Prawo to prawo, a interpretacja należy do NAS :))  JA NADAL WIDZĘ SZKLANKĘ DO POŁOWY PEŁNĄ

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Quark

Ustawa o eutanazji jest

Ustawa o eutanazji jest poprostu legalizacją samobujstwa , które obecnie jest nielegalne . Nie można co prawda kogoś ukarać za próbę zamordowania samego siebie ale jest to "przestępstwo". Jednakże każdy człowiek powiniem mieć prawo do decydowania o swoim losie i móc legalnie zakończyć swoje (!) życie gdy uzna , że dalsze jego podtrzymywanie pozbawione jest sensu . Nie mówię tu o przypadkach depresji czy choroby psychicznej odbierającej zdolność do właściwej oceny sytuacji ale o prawie do zakończenia życia gdy jest ono wypełnione cierpieniem , bo np. ktoś będąc nieuleczalnie chory musi znosić permamentny ból będąc "przykutym" do łóżka czy sparaliżowanym bez sans na rehabilitację . Tacy ludzie powinni mieć PRAWO do zakończenia swojej gehenny na własne życzenie . Oczywiście możliwe są tu pewne nadużycia ale prawo do godnej śmierci powinno być takim samym prawem jak prawo do życia. 

Portret użytkownika Max 1983

Nie można ukarać za próbę

Nie można ukarać za próbę odebrania sobie życia??Mylisz się!!Jeśli dokonasz takiej próby i np wylądujesz w szpitalu masz zagwarantowane leczenie psychiatryczne ,no bo debilne myślenie ludzi bez wyobrażni zakłada że każdy kto targnie się na swoje  życię to wariat.Przy stanie wiedzy Polskich lekarzy i jakości szpitali zwłaszcza psychiatrycznych takie "leczenie"może zamienić się w piekło na ziemi.Pomijam to że masz nasrane w papierach, co podobnie jak w przypadku pobytu więźieniu może ci bardzo utrudnić znalezienie pracy i próbę powrotu do życia....a skoro się nie udało zabić to żyć trzeba.

 Co do całej reszty wpisu w pełni się z tobą zgadzam ,choć ja bym jednak poszedł  o krok dalej i pozwolił na pomoc w odebraniu sobie życia też tym którzy są zdrowi ....ale po prostu nie chcą żyć.Oczywiście w tym wypadku powinno to być samobójstwo a nie pomoc w samobójstwie.Mam na myśli to że np osobie całkowicie sparaliżowanej trzeba podać środek a osoba zdrowa może sama to zrobić,jedyne czego trzeba to dać jej dostęp do takiego środka .

 Oczywiście mogło by to się wiązać z całym szeregiem nadużyć, dlatego takie samobójstwo czy to w przypadku osoby bardzo chorej czy takiej która po prostu nie chce żyć powinno być możliwe po przejściu procedur które musiały by być bardzo jasne ,czytelne i wzasadzie nie pozostawiać możliwości nadużyć.Wierzę że dało by się to zrobić.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Quark

Przecież napisałem , że

Przecież napisałem , że obecnie próba samobujcza jest pewnego rodzaju "przestępstwem" ale nikt nikogo za targnięcie się na siebie do więzienia na długie lata nie wsadzi - więc kary faktycznie nie ma. A że poddaje się takiego nieszczęśnika obserwacji psychiatrycznej , no coż - jednak to wynika z pewnej troski , no bo jak ktoś się na coś takiego zdecydował to coś mu w głowie "nie gra" i warto sprawdzić czy aby nie jest to jakieś zaburzenie neurologiczne. Odnośnie tych procedur o których myślisz to przecież właśnie oto chodzi by dowiedzieć się dlaczego ten ktoś chce się zabić ? Bo może dziś chce a jutro już mu przejdzie ... a śmierć jest niedwracalna. Jak ktoś jest fizycznie zdrowy a mimo to chce umrzeć to znaczy , że jest skrajnie nieszczęśliwy a to można zmienić i normalnie żyć . Jednakże "pigułka śmierci" mogłaby być dostępna na receptę - każdy ma prawo decydować o sobie. Z tym , że i dziś bez czyjejkolwiek wiedzy , akceptacji czy "zezwolenia" można sobie spokojnie umrzeć we śnie , bezboleśnie i cicho. 

Mimo wszystko to proces nieodwracalny i trzeba też pamiętać o tym , że śmierć dotyka także tych od których odchodzimy.

Portret użytkownika Max 1983

Zamknięcie w psychiatryku

Zamknięcie w psychiatryku niczym się nie różni od zamknięcia więzieniu a może być nawet dużo gorsze jesli dojdzie do nadużyć.W naszym kraju były już przypadki osób przetrzymywanych w psychiatrykach po kilkanaście lat de facto bezkarnie i bez dobrego powodu.

 Kiedy człowiek walczy ze wszystkimi problemami które go doprowadzają do ostatecznej decyzji w postaci próby samobójczej wtedy jakoś nikt nie pomaga ,ale jak już spróbuje to nagle z troski chcą mnie leczyć.....z troski to niech się odpierdolą.To że część ludzi ma zerową wyobraxnie i uważają że jak ktoś chce się zabić to coś z nim nie tak to problem tych ludzi ,ale nie ma to nic wspólnego z prawdą ,choć oczywiście zdarzają się osoby które próbują się zabić z powodu dość błachych spraw ....czasem jednak naprawdę nie ma wyjścia.Jestem nie mal pewien że ja tak zakończe życie w ten sposób , wiem to od lat i nie ma innego rozwiązania.Tak samo było z moim wujkiem (bratem mamy)każdy wiedział od wielu lat że się zabije ,gdy pewne rzeczy w jego życiu się wydarzą no i się wydarzyły i się zabił,nie było sposobu by to powstrzymać.

 Nie jest tak że każdy kto chce może się łatwo zabić.Powieszenie się ,zastrzelenie i wiele innych sposobów ,wymagają ,odrobiny zdrowia umiejętności ,możliwości i najwazniejsze odwagi którą nie każdy posiada.To co napisałeś że każdy może umrzeć spokojnie we śnie to bujdy na resorach....jak??Mam uzbierać setki tabletek nasennych popić wódką i koniec??A wiesz że ten sposób nie jest w 100% pewny??A jeśli coś pójdzie nie tak możesz się obudzić jako totalna roślina .

 

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Quark

Forum publiczne nie jest

Forum publiczne nie jest odpowiednim miejscem na takie "porady" ale skoro się domagasz , powiem tak - podtlenek azotu używany jest do znieczulania , ale (!) wdychany bez udziału powietrza "znieczula" całkowicie ... Kładziesz się spać z maseczką + rureczka+butla i pa pa ..

Dlaczego od razu spodziewasz się najgorszego ? Nie ma innego rozwiązania ? A co , masz w głowie jakąś "zworkę , bezpiecznik topikowy" czy coś ? Gdy nie da się żyć tu gdzie jesteś - pakujesz walizę i w drogę , wyprowadzasz się ! Nawet teraz możesz wszystko rzucić (sprzedać) i wyjechać do ameryki południowej , tam teraz jest lato - zaczynając nowe życie od zostania "podróżnikiem" a gdy znajdziesz dla siebie swoje miejsce to osiądziesz . Jest wiele możliwości ! Są takie kraje i miejscowości gdzie da się kupić domek z kawałkiem ziemi za "parę groszy" - nawet w Polsce.

Strony

Skomentuj