Portugalia w ogniu – ogromne pożary szaleją w okolicach Lizbony

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Ponad 700 strażaków, wspieranych przez 6 samolotów, walczyło w niedzielę z ogromnymi pożarami na wzgórzach wokół popularnych ośrodków wypoczynkowych Cascais i Sintra, położonych niedaleko Lizbony. Zagrożenie sprawiło, że kilkaset osób zostało ewakuowanych.

Wysokie temperatury w Portugalii nie są niczym nowym i to właśnie one były bezpośrednią przyczyną pożaru, który wybuchł w nocy z soboty na niedzielę. Silny wiatr dodatkowo sprawił, że płomienie bardzo szybko się rozprzestrzeniały.

 

Urzędnicy poinformowali, że podjęto decyzję o ewakuacji 300 osób z lokalnych ośrodków wypoczynkowych oraz 50 mieszkańców okolicznych wiosek. Obrażenia odniosło 18 osób (głównie strażaków), lecz wszystko wskazuje na to, że udało się uniknąć ofiar śmiertelnych.

Rzecznik ochrony cywilnej przyznał, że zagrożenie wciąż nie zostało całkowicie wyeliminowane, gdyż istnieją dwa fronty, które nadal niepokoją strażaków. Dodał jednak, że przybycie samolotów oraz korzystniejsza pogoda pomogły kontrolować płomienie po niezwykle trudnej nocy.

 

Warto przypomnieć, że Portugalia w zeszłym roku zmagała się z największymi pożarami w swojej historii, które doprowadziły do śmierci aż 114 osób. Rząd podjął wiele starań mających na celu zminimalizowanie ryzyka i niedopuszczenie do kolejnej tragedii, lecz nie jest łatwo wygrać z żywiołem...

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj