Porozumienie nuklearne jest możliwe tylko gdy Zachód zniesie wszystkie sankcje

Kategorie: 

Prezydent Iranu Hassan Rouhani - źródło: Kadr z Youtube
Zachód częściowo porozumiał się z Iranem w sprawie programu jądrowego. Teraz będzie dochodzić do kolejnych negocjacji aż dojdzie do oficjalnego podpisania dokumentów. Jednak niektóre kwestie mogą utrudnić osiągnięcie pełnego porozumienia.

 

Państwa zachodnie zapewniają, że jeśli Iran ograniczy swój program nuklearny i pozwoli na kontrolę ze strony Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), to nałożone sankcje gospodarcze zostaną zniesione lecz stopniowo. Prezydent Hassan Rouhani wypowiedział się już na ten temat ostrzegając, że jeśli wszystkie sankcje nie zostaną zniesione jednocześnie, to nie będzie żadnego porozumienia.

 

Choć amerykańskie władze są pozytywnie nastawione do dalszych negocjacji w sprawie programu jądrowego, wciąż nie ma pewności że Iran będzie cokolwiek podpisywał. Kraj przecież nie obiecał że zgodzi się ograniczyć swój potencjał nuklearny. Z drugiej strony Stany Zjednoczone same przyznały iż są gotowe na wszystko - nawet gdyby porozumienia nie udało się osiągnąć. Wtedy znów może powrócić retoryka wojenna.

 

Kolejną kwestią jaka stoi na przeszkodzie to współpraca między Iranem i Rosją. Władimir Putin jeszcze w tym roku planuje sprzedać zaawansowane systemy rakietowe S-300. Tymczasem sankcje gospodarcze nałożone na Iran będą niwelowane przez wymianę barterową między krajami. Zachód ma czas do 30 czerwca aby ostatecznie porozumieć się w sprawie irańskiego programu atomowego.

 

 

Źródło: http://www.reuters.com/article/2015/04/15/us-iran-nuclear-rouhani-idUSKBN0N60RX20150415

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika achiles

PERSOWIE, nie są głupim

PERSOWIE, nie są głupim NARODEM, co potwierdza ich wielowiekowa historia . Doskonale wiedzą, że ZACHÓD JEST CAŁKOWICIE NIEWIARYGODNY w tego typu porozumieniach, o czym CAŁY MYŚLĄCY ŚWIAT ZDOŁAŁ SIĘ PRZEKONAĆ, na zaledwie przestrzeni OSTATNIEGO WIEKU. Z reszto mało kto już pamięta, że to WŁAŚNIE PERSOWIE, JAKO PIERWSI użyli stwierdzenia, iż STANY, TO SZATANY, z czego początkowo CAŁY ŚWIAT się śmiał, do rozpuku, a co teraz, jest powszechną oczywistością, dla wszystkich, którzy PATRZĄ, WIDZA I SAMODZIELNIE ANALIZUJĄ, szatańskie poczynania, na CAŁYM ŚWIECIE, w tym i w NASZYM KRAJU. 

Skomentuj