Popiół z wulkanu Siwelucz pokrył ponad tysiąc kilometrów kwadratowych na Kamczatce

Kategorie: 

Źródło: twitter

Ostatni pióropusz gazów i popiołu wulkanicznego wyemitowany z tego giganta dosięga wysokości 13 km nad poziomem morza. Chmura zmierza na zachód od krateru rozciągając się już na ponad 50 km.

 

Po serii kilku erupcji wulkanu Siwelucz, które zarejestrowano w ciągu ostatnich kilku dni, nad Kamczatką przemieszcza się wiele chmur pyłu, które rozciągają się na obszarze ponad tysiąca kilometrów kwadratowych.

Źródło: twitter

W sobotę rozpoczęła się znaczna erupcja popiołu i gazów. W dziesięć minut kolumna popiołu wzrosła do wysokości 13 kilometrów. W ciągu tego samego dnia Siwelucz jeszcze kilkukrotnie wyrzucił materiał wulkaniczny do wysokości większej niż pięć kilometrów. Emisje popiołu spowodowały wystosowanie czerwonego poziomu alarmu dla lotnictwa.

Źródło: twitter

Wulkan Siwelucz to żywioł, który ma około 70 tysięcy lat. Jest on najbardziej na północ wysuniętym wulkanem Kamczatki. Silne erupcje Siwelucza obserwowane są przez ponad dwa stulecia. W latach 2004-2005, wulkan był tak aktywny, że doszło do upadku fragmentu krateru, co spowodowało zmniejszenie wysokości stożka o 115 metrów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj