Ponownie wyjaśniono pochodzenie oswojonych koni

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy przeanalizowali DNA szczątków pierwszych koni domowych i stwierdzili, że najprawdopodobniej nie pochodziły one z Półwyspu Anatolijskiego, jak wcześniej zakładano. Obecnie uważa się, że zostały tam sprowadzone ze stepu euroazjatyckiego w epoce brązu. Praca na ten temat została opublikowana w czasopiśmie Science Advances.

 

Według oficjalnego poziomu wiedzy, udomowienie koni nastąpiło około 5,5 tys. lat temu. Trzeba przyznać, że na zawsze zmieniło to życie ludzi, mając ogromny wpływ na ruch, handel i działania wojenne. Pomimo ważnej roli tego wydarzenia, nadal nie jest jasne, gdzie, kiedy i ile razy konie były oswajane. 

 

Najbardziej rozpowszechnione jest przekonanie, że pierwsze konie domowe pochodzą z Półwyspu Anatolijskiego lub Azji Mniejszej, położonej na terytorium współczesnej Turcji. W ostatnich latach odkrycie szczątków koni w dobrze zachowanych stanowiskach archeologicznych w Anatolii i sąsiednich regionach, a także postęp w metodach paleogenetycznych, umożliwiły szczegółowe zbadanie pochodzenia koni domowych w tej części zachodniej Azji.

Badania szczątków starożytnych koni przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców wykazały, że najprawdopodobniej zostały one sprowadzone do Anatolii i pobliskiego regionu kaukaskiego ze stepu euroazjatyckiego w epoce brązu (około II tysiąclecia p.n.e.). W toku badań naukowcy przeanalizowali ponad 100 szczątków koni z ośmiu osad w środkowej Anatolii i sześciu osad na Kaukazie, pochodzących głównie z wczesnego neolitu i epoki żelaza (IX - I tysiąclecie p.n.e.).

 

Naukowcy przeprowadzili analizy morfologiczne i paleogenetyczne, a także dokładnie zbadali mitochondrialne DNA, DNA chromosomu Y i markery DNA odpowiedzialne za kolor sierści. Odkryli, że linie genetyczne wciąż obecne w genomie konia domowego nagle pojawiły się około drugiego tysiąclecia p.n.e., zamiast ewoluować stopniowo w czasie, jak można by się spodziewać.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Przecież już od dawna wiadomo

Przecież już od dawna wiadomo że to Ario-Scyto-Słowianie udomowili większość zwierząt hodowlanych, było to nie 5500 tylko co najmniej 7500 lat temu. Nie wiem jak dla was ale dla mnie koń to najpiękniej pachnące zwierzę z jakim miałem do czynienia i jedyne którego nie potrafił bym zabić, może to pozostałość po Szczytyjskich przodkach lub chociaż po dziadku kowalu Wink

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Skomentuj