Ponaddźwiękowe samoloty pasażerskie skrócą czas podróży przez Atlantyk nawet o połowę

Kategorie: 

Źródło: Materiały prasowe

Firma Boom Supersonic otrzymała właśnie kolejne wsparcie finansowe. Japońskie linie lotnicze Japan Airlines zainwestowały w projekt 10 milionów dolarów, mając nadzieję na pierwszy lot ponaddźwiękowy jeszcze przed 2023 rokiem.

 

Jesteśmy coraz bliżej powrotu ponaddźwiękowych samolotów pasażerskich, ponieważ Boom Supersonic pragnie wskrzesić pomysł ponaddźwiękowych podróży. Inwestycja ze strony Japan Airlines może przyspieszyć realizację tego marzenia. W zamian za wkład finansowy, japońskie linie lotnicze otrzymają możliwość przedpremierowego zamówienia 20 nowych samolotów.

 

To już 14 lat od kiedy British Airways i Air France zawiesiły działanie samolotów typu Concorde. Podczas ich stosowania podróż z Londynu do Nowego Jorku trwała zaledwie 3,5 godziny. Było to możliwe dzięki osiąganiu przez samoloty zawrotnej prędkości 2177 km/h, czyli ponad dwukrotnej prędkości dźwięku.

 

Od tamtej pory żaden samolot pasażerski nie poruszał się z prędkością ponaddźwiękową. Ogromne koszty paliwa (zużycie na poziomie czterokrotnie większym niż obecne samoloty) oraz zaporowa cena biletów (średnia na poziomie 12 tysięcy dolarów) doprowadziły przedsięwzięcie do upadku.

 

Źródło: Eduard Marmet via Wikimedia Commons

Jak wyjawił Blake Scholl, założyciel i dyrektor Boom Supersonic, współpraca z Japan Airlines trwa już od ponad roku i obejmuje ulepszenie projektu wnętrza maszyny oraz inne, pomniejsze aspekty techniczne. Wcześniej, w 2016 roku, inwestorem został Richard Branson i jego Virgin Group. Ma on zakupić 10 pierwszych modeli samolotu, obiecał także pomoc techniczną podczas testów.

 

Z takim zapleczem finansowym Boom Supersonic śmiało prezentuje swoje plany zbudowania tańszej i szybszej wersji Concorda jeszcze przed 2023 rokiem. Co ważne, firma obiecuje podtrzymanie obecnych cen biletów dzisiejszej biznes klasy. Według wewnętrznych prognoz, ponaddźwiękowa podróż z Nowego Jorku do Londynu ma kosztować około 5 tysięcy dolarów i trwać 3,5 godziny. Podróż z Tokio do Ameryki Północnej ma ulec skróceniu również o połowę, z obecnych 11 godzin do 5,5 godziny.

Pierwszy prototyp, XB-1 Supersonic Demonstrator ma wzbić się w powietrze już podczas testów w 2018 roku. Nazywany roboczo „Baby Boom” osiągnie tylko 1/3 rozmiarów ostatecznej wersji i prędkość 2092 km/h. Z takim wynikiem samolot będzie dwukrotnie szybszy niż Jumbo Jet, podczas gdy finalna wersja ma być jeszcze potężniejsza, z imponującym wynikiem 2735 km/h.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj