Ponad sto słoni padło z powodu suszy w Południowej Afryce

Kategorie: 

Źródło: The Telegraph, Wikimedia Commons

Co najmniej 105 słoni zmarło w rezerwatach przyrody Zimbabwe w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Większość zwierząt padło w Parku Narodowym Mana Pools oraz nieco większym Parku Narodowym Hwange. Obecnie wiele zdesperowanych zwierząt ucieka z parków do w poszukiwaniu pożywienia i wody.

Przyczyną masowego wymierania zwierząt jest siejąca spustoszenie susza. Brak wody doprowadził również do zniszczenia upraw, a co za tym idzie do głodu wśród ludzi i zwierząt. Zdesperowane zwierzęta próbują opuścić parki narodowe i udają się na poszukiwania do pobliskich skupisk ludności.

Nie tylko słonie znalazły się w dramatycznej sytuacji. Wśród umierających zwierząt znajdują się gatunki takie jak zebry, hipopotamy, bawoły, lwy oraz wiele innych.

Park Narodowy Mana Pools jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na wspaniałe położenie nad rzeką Zambezi. Park ten co roku doświadcza upałów oraz susz o tej porze roku, jednak obecnie sytuacja stała się dramatyczna.

Susza w Afryce Południowej dotyka także ludzi. Szacuje się, że w dziewięciu krajach tego regionu głoduje 11 milionów ludzi. Kraje południowej Afryki doświadczyły normalnych opadów deszczu tylko raz w ciągu ostatnich pięciu lat.

Ostatni deszcz w Mana Pools spadł w kwietniu. Wczesne zakończenie pory deszczowej spowodowało niedostateczne rozwinięcie się roślinności, przez co zwierzęta nie mogą znaleźć pożywienia. Jedyne pozostałe w parku źródło wody to jezioro Long Pool, które skurczyło się do niespełna 5% swojej pierwotnej wielkości.

Dwa pozostałe zbiorniki w Mana Pools wyschły całkowicie, a kolejny skurczył się do 20% swojej pierwotnej objętości i wciąż się kurczy. W poprzednich latach jeziora z Mana Pools były uzupełniane o 600 milimetrów deszczu rocznie. Obecnie opady wynoszą jedynie połowę tego.

Ponad 12 tys. słoni przemierza równiny Mana Pools. Szacuje się, że w Zimbabwe żyje obecnie około 85 tys. słoni, a sąsiednia Botswana ma ich ponad 130 tys. Zwierzęta znajdują się obecnie w ogromnym niebezpieczeństwie, a ich wyczerpujące wędrówki mogą spowodować poważne przerzedzenie populacji.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj