Ponad rok na orbicie spędził bezzałogowy samolot kosmiczny X-37B

Kategorie: 

X-37B - Reuters

Tajemniczy bezzałogowy statek kosmiczny X-37B należący do US Air Force miał pozostawać w przestrzeni kosmicznej przez dziewięć miesięcy, ale jest na orbicie już rok i trzy dni. Nikt nie wie, jakie są powody tej tajnej misji kosmicznej. Eksperymentalny statek miał wylądować w Kalifornii w grudniu 2011, ale misja orbitera X-37B została przedłużona.

 

Pierwszy z dwóch prototypów wylądował w bazie Vanderberg Air Force w Kalifornii, w grudniu 2010 roku i pozostawał w przestrzeni kosmicznej od 22 kwietnia 2010. Kolejna misja orbitera zaczęła się 5 marca 2011 i trwa do dzisiaj. Według informacji podawanych przez BBC trwająca misja ma na celu dostarczyć wyników badań technologii użytych na pokładzie pięciotonowego X-37B.

Dochodzą głosy, że misja orbitera jest związana ze szpiegowaniem kosmicznych aktywności Chin a zwłaszcza polega na monitorowaniu postępów prac w budowie chińskiej stacji kosmicznej. Jednak specjaliści zwracają uwagę na duża różnicę prędkości między oboma obiektami, co utrudniałoby obserwacje szpiegowskie. W maju ubiegłego roku wielu astronomów amatorów zdołało zaobserwować przelot X-37B nad terytorium Korei Północnej, Iraku, Iranu, Pakistanu i Afganistanu, co wzmacnia podejrzenia o jego szpiegowskie funkcje.

Być może rozszerzenie misji urządzenie jest połączone z decyzją administracji Obamy o zamknięciu dalszego rozwoju X-37B z powodu cięć budżetowych.  Może w ten sposób twórcy chcą udowodnić rentowność i perspektywy ich wynalazków. X-37B został opracowany przez korporację Boeing.  Może pracować na niskiej orbicie okołoziemskiej 110 do 500 km od powierzchni Ziemi.  Dla porównania, ISS jest o 220 km od powierzchni.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika maxandy

Ostatnio chińczycy pochwalili

Ostatnio chińczycy pochwalili się możliwością strącania satelitów na orbicie, co w razie konfliktu dawało by chńczykom przewagę. Amerykanie, więc wysłali na orbitę wahadłowiec, który sprzątnie chińczykom z orbity wszystkie satelity jak będzie trzeba. 

Skomentuj