Ponad połowa Europejczyków uważa, że UE rozpadnie się w ciągu następnych 20 lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Większość ankietowanych Europejczyków uważa, że rozpad Unii Europejskiej jest niezwykle realistyczną możliwością na przestrzeni kolejnych 10-20 lat. Spora część wyborców obawia się wręcz wybuchu wojny pomiędzy państwami członkowskimi w nadchodzących dekadach.

Badanie przeprowadzone na zlecenie Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych obejmowało wyborców z takich krajów, jak: Francja, Niemcy, Belgia, Włochy, Austria, Słowacja, Rumunia, Polska, Grecja, Holandia, Czechy, Szwecja, Dania oraz Hiszpania. Wielu ankietowanych wyraziło obawę, że nadchodzące wielkimi krokami wybory do Parlamentu Europejskiego mogą być zarazem ostatnimi w historii.

 

Wyniki opracowano na podstawie 46 tysięcy wywiadów, przeprowadzonych w 14 krajach, stanowiących 80% miejsc w Parlamencie Europejskim. Jedynie w przypadku 3 państw (Szwecji, Danii i Hiszpanii) poziom zaniepokojenia społecznego o stan Unii Europejskiej nie przekroczył 50%.

 

Według sondażu największe obawy mają obywatele Słowacji (66%), Francji i Rumunii (58%). Zaraz za nimi znalazła się Polska, a dalej Włochy i Grecja. Co ciekawe, jedna trzecia ankietowanych Polaków i Francuzów uważa, że niebawem może wybuchnąć wojna pomiędzy krajami członkowskimi UE.

Strach przed europejskimi konfliktami jest najbardziej widoczny u młodych wyborców w wieku 18-34 lat, którzy wierzą, że wojna może wybuchnąć w ciągu następnej dekady. Ogółem w całej Europie 75% ankietowanych uważa, że polityka zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym jest w katastrofalnym stanie. Najbardziej dobitnie widać to we Francji, gdzie jedynie 15% jest usatysfakcjonowanych postawą rządzących.

 

Obawy ankietowanych budziła ponadto kondycja finansowa krajów UE, a w szczególności rosnące koszty życia i mieszkaniowe. Wyborcy uważają, że potencjalny upadek Unii może negatywnie wpłynąć na wolny handel pomiędzy krajami, swobodę podróży i bezpieczeństwo.

 

Bez ścisłej współpracy państw europejskich trudno będzie realnie stawić czoła Stanom Zjednocznonym i Chinom pod względem ekonomicznym, a przepaść pomiędzy Europą a Ameryką i Azją będzie tylko się pogłębiać. Jedynie 8% ankietowanych uważa, że upadek UE przyniósłby im korzyści.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Na wstępie należy zadać

Na wstępie należy zadać pytanie , po co wogóle istnieje UE ?. Kiedyś u jej początków było to RWPG (rada wzajemnej pomocy gospodarczej) czyli wspólna kasa zapomogowa na "trudne czasy" , ale teraz nie ma już takiej potrzeby . Zaś obecne dążenia "kierownictwa" prą w kierunku stworzenia "państwa europejskiego" - jeden wódz , jeden naród , jedna armia itd. mówi wam to coś ? - Moim zdaniem pozostają nam (narodom) tylko dwa wyjścia albo ulec i stać się "europejczykiem" (co oznacza ostateczny koniec słowian) albo powrócić do "starego porządku" sprzed otwarcia granic , innej drogi nie ma ! Na chwilę obecną patrząc na tych WARIATÓW wybieram wariant zamknięcia granic . Jednakowoż byłoby pięknie mieszkać w zjednoczonej ziemi i być poprostu ziemianinem ... { Jak w Star-Treku , tyle że tam najpierw doszło do III wojny światowej a dopiero później poszli po rozum do głowy .} 

Portret użytkownika figa

A niech ten chory twór ,

A niech ten chory twór , niszczący i depczący  Polskę ,rozleci się jak najprędzej ! Jako maly przedsiębiorca tonący w idiotycznej @skiej biurokracji i gnębiony zlodziejskimi podatkami , zycze mu totalnego rozkładu ! Niech tak sie stanie ! amen !

Portret użytkownika inzynier magister

Trzeba rozlepiać plakaty

Trzeba rozlepiać plakaty konfederacji na blokowiskach i na klatkach schodowych ale wejściowych z informacją o konfederacji to dużo ludzi się o nich dowie ! bo Polska stoi przed grozbą grabieży 447 ! Módlmy się do Zbawiciela Chrystusa o ratunek dla Polsi !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Lisek

Wojna w Iranie podniesie cenę

Wojna w Iranie podniesie cenę baryłki ropy do 200$ co spowoduje drastyczny spadek sprzedaży aut, lotów, turystyki, wzrost cen żywności itp.. a to dobije Europę która nic nie będzie mogła wyeksportować i wyprodukować z braku surowców . Rosja która już dyktuje warunki bedzie jeszcze bardziej je dyktować... do czasu ataku z strony Chin którzy stwierdzą, ze bardziej opłaca im się zawładnąć azjatycką częścią Rosji która jest mało zaludniona...  

Portret użytkownika еuklidеs

Obawiam się, że nawet gdyby

Obawiam się, że nawet gdyby wchłonąć kolejne kraje do eurokołchozu, to zupełnie nic to nie da w kwestii ekonomii, bo gospodarka to nie złodziejstwo tworzone przez hordy biurokratów, tylko realne dobra i usługi. W dodatku świat jest tak złośliwie skonstruowany, że liczy się to ile wytworzymy na łebka, więc konkurować ze Stanami może maleńki Singapur czy Szwajcaria, ale nie złodziejska UE.

Portret użytkownika finktank

Żeby zrozumieć co teraz

Żeby zrozumieć co teraz dzieje się na świecie trzeba znać poniższą opowieść: przedsiębiorca przychodzi do rabina i mówi, że ma wielkie zmartwienie. – o co chodzi? – pyta rabin. - Jeśli świat umarł, to dlaczego bankrutuje mój zakład pogrzebowy, a jeżeli świat żyje, to dlaczego bankrutuje mój sklep spożywczy? – Uj, głupić, ty nic nie rozumiesz – odpowiada rabin. – Świat ani nie umarł, ani nie żyje. Świat się po prostu męczy.

Skomentuj