Ponad 95 % ludzi oddycha powietrzem, które nie spełnia norm bezpieczeństwa

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Coroczna ocena światowej jakości powietrza, przeprowadzona przez Health Effects Institute, nie przynosi dobrych wiadomości. Zdaniem naukowców, aż 7 mld ludzi, czyli ponad 95 % naszej populacji, oddycha powietrzem, które ma przekroczoną normę zanieczyszczeń, ustaloną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Dodatkowo, około 60 % ludzi żyje na obszarach, które nie spełniają nawet najbardziej podstawowych norm jakości powietrza.

 

Odkryto, że zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się aż do 6,1 mln przedwczesnych zgonów na całym świecie, najczęściej spowodowanych udarem, atakiem serca, rakiem płuc oraz przewlekłą chorobą płuc. Oznacza to, że zanieczyszczenia powietrza są czwartą najczęstszą przyczyną śmierci – wyprzedza je tylko nadciśnienie, niezdrowe odżywianie oraz palenie papierosów.

 

Wydaje się, że problem jest coraz poważniejszy, mimo rosnącej świadomości na jego temat. Przykładowo w 2014 roku zaledwie 92 % ludności świata zamieszkiwało obszary, w których jakość powietrza nie spełniała norm wytyczonych przez WHO.

Źródło: Health Effects Institute. 2018. State of Global Air 2018

Do najgroźniejszych zanieczyszczeń powietrza zalicza się: mikrocząsteczki siarczanów, azotanów, amoniaku, chlorku sodu, czarnego węgla oraz pyłu mineralnego. Aż 95 % świata oddycha powietrzem, które zawiera grubo przekroczone normy tych cząsteczek. Jak zwykle, najbardziej dotknięte zanieczyszczonym powietrzem są Chiny oraz Indie. To właśnie w tych dwóch krajach dochodzi do największej ilości zgonów spowodowanych wdychaniem zanieczyszczeń.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika b@ron

no tak, problem jest potężny

no tak, problem jest potężny i "mędrcy" wzieli się poważnie do roboty aby znaleźć winnego i u nas w Polsce szykują się rewolucje ...

zakaz spalania węgla i drewna

badania pojazdów pod względem jakości spalin

koniec silników dwusówowych

no i co tam jeszcze wymyślą, ale nie wiem co zrobią jak już zwykły człowiek dostanie po dupie tymi zaostrzeniami a sytuacja nic się nie poprawi ? od początku roku trąbią o smogu jaki się utrzymuje w powietrzu i zwróćcie uwagę, że pomimo tego, że czasem porządnie wieje a nawet leje, jakość powietrza się nie poprawia lub bardzo niewiele sie poprawia, dziwne nie? sprawdźcie to sami ...

problem chemtrails jest non stop wyśmiewany i zamiatany pod dywan, a ja się zastanawiam, ile musiałbym wyjeździć samochodem, żeby spalić tyle paliwa i wytworzyć tyle spalin, co samolot ... bo pomijając sprawę chemtrails... smuga za samolotem to nie jest para wodna... to są spaliny , samolot nie lata na wodę ...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj