Ponad 30 osób zostało rannych w wyniku domniemanego ataku chemicznego w Syrii. Czy USA przygotowują odwet?

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Stany Zjednoczone ogłosiły niedawno, że Assad przygotowuje atak chemiczny na tzw. opozycję i już po kilku dniach pojawiły się doniesienia o rzekomym użyciu przez siły rządowe gazu chlorowego, w wyniku którego ucierpiało przynajmniej 30 osób. Trudno nie odnieść wrażenia, że zdarzenie to zostało zaplanowane, aby uzasadnić atak na Damaszek.

 

Miejmy na uwadze, że syryjska armia, nawet gdyby posiadała broń chemiczną, nie wykorzystałaby jej w walce z dwóch istotnych powodów - po pierwsze Assad doskonale wie, że Zachód tylko czeka na sygnał, aby rozpocząć atak na Syrię. Po drugie, wojsko nawet bez stosowania gazów bojowych odnosi sukcesy. Zatem umyślne wykorzystanie trujących substancji chemicznych byłoby działaniem samobójczym.

Mimo tego USA ogłosiły pod koniec czerwca, że odnotowano aktywność wskazującą na przygotowania do "kolejnego" ataku chemicznego. W tym czasie do Izraela przybył superlotniskowiec USS George H. W. Bush - jeden z największych okrętów wojennych na świecie, który w chwili obecnej bierze udział w kampanii zbrojnej przeciwko ISIS.

W sobotę islamskie ugrupowanie zbrojne Faylaq Al-Rahman, które prowadzi walkę z siłami rządowymi w Damaszku, oskarżyło Assada o zastosowanie gazu chlorowego. Podobna informacja pojawiła się w drugiej połowie czerwca na kilka dni przed oświadczeniem Białego Domu.

Stany Zjednoczone współpracują z islamskimi organizacjami, które określane są jako "umiarkowane", zatem należy spodziewać się reakcji. Całkiem niedawno ogłoszono przecież, że użycie broni chemicznej będzie wiązało się z bezwzględną reakcją a ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Nikki Haley stwierdziła, iż atak gazowy przeprowadzi armia syryjska. Z kolei Rosja odpowiedziała w podobny sposób oskarżając islamistów o chęć zaaranżowania ataku chemicznego, aby zrzucić winę na Assada. Islamskie bojówki również posiadają w swoim arsenale trujące substancje chemiczne i to właśnie tzw. "syryjskiej opozycji" zależy na interwencji USA.

 

Źródła:

http://sana.sy/en/?p=109169

https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-ghouta-idUSKBN19M3SB

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Czarny Olo

W samym przemyśle na świecie

W samym przemyśle na świecie mamy około 600.000 substancji chemicznych. Oczywiście ciągle powstają nowe. Natomiast dzisiejsza chemia wojskowa od czasów I wojny światowej tak odleciała że do ochrony przed niektórymi nie wystarcza już współczesna odzież ochronna. Pozostają one takaże wyjątkowo trwałe i nie podlegają biodegradacji. Wracając do przemysłu to co waży się w zbiornikach przeróżnych fabryk i zakładów też stanowi olbrzymie niebezpieczeństwo dla ludzi zamieszkujących dany teren. Przykładowo wykolejenie się składu pezewożącego chlor może skazić do 20 km 2.

Portret użytkownika Ostatni Sprawiedliwy

No tak, bo Asad to autorytet

No tak, bo Asad to autorytet moralności, więc nie mógłby tego zrobić. Lepiej zwalić na USA. Nawet jakby przyznał sie przed kamerami, że to on to i tak, co niektórzy paranoicy uznaliby, że to "sprawka tego przeklętego USA"  Smile

Portret użytkownika U_P_Adlina

na pewno jest to większy

na pewno jest to większy autorytet moralności, niż demo(no)kratyczni i banderowscy degeneraci, których wspierasz. Assad nie potrzebuje atakować uSSmańskich najemnych "umiarkowanych" terrorystów bronią chemiczną, ponieważ wygrywa z nimi walkę, natomiast właśnie uSSmańce potrzebują prowokacji.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika sab3r

Większych idiotyzmów nie

Większych idiotyzmów nie slyszałem... Nie ma Pan pojęcia co się dzieje w Syrii a tego typu prowokacje i rozganizowane przestawienia to chleb powszedni i nie tylko w Syrii praktykowany.. Proszę swoje wypociny zachować dla siebie i nie robić z się błazna.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika syriues

To nie sa tylko interesy ze

To nie sa tylko interesy ze sfery pieniadza.pieniadz to maipulacja.Ich religia to robi.Te chore postepowania.Ta nienawisc przeciw ludzkosci,ten satanizm.Te ofiary skladane przez nich,te niewinne zycia pozbawione wsparcia,Te zaginione dzieci,zamordowani ludzie,ta cala hierarchia ich.

To zwykla manipulacja

Skomentuj