Ponad 12 tysięcy osób ewakuowano z powodu groźby wybuchu wulkanu Mayon na Filipinach

Kategorie: 

Źródło: twitter

Już ponad 12 tysięcy mieszkańców ewakuowano dziś na Filipinach z powodu zagrożenia erupcją wulkanu Mayon. Bardzo możliwe, że w sumie będzie trzeba ewakuować nawet 50 tysięcy osób zamieszkujących w strefie zagrożonej.

 

W związku z trwającymi wstrząsami sejsmicznymi powodującymi lawiny skalne w pobliżu wulkanu Mayon, filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii podniósł poziom zagrożenia z drugiego na trzeci. Eksperci uważają, że wybuch może nastąpić w najbliższych tygodniach.

 

Zdaniem przedstawicieli lokalnych władz trzeba szybko ewakuować mieszkańców osiedli położonych w odległości 6 do 8 km od wulkanu. Przynajmniej przez trzy miesiące będą oni musieli mieszkać w tymczasowych schroniskach.

Mayon to najaktywniejszy z filipińskich wulkanów. W ciągu ostatnich 600 lat wybuchł ponad 50 razy. Ostatni raz stało się to w 2009 roku. Najbardziej niszczycielska erupcja miała miejsce zimą 1814 roku, wtedy na jej skutek zginęło 1200 osób.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj