Pomysł na kolejkę Hyperloop pojawił się ponad 50 lat temu

Kategorie: 

Źródło: Novak Archive

Właściciel SpaceX i Tesla Motors, Elon Musk, opracował projekt superszybkiej kolejki Hyperloop w 2013 roku. Prace nad nowym środkiem transportu trwają do dziś. Okazuje się jednak, że niektórzy ludzie czekali na niego znacznie dłużej.

 

W 1958 roku, profesor technologii Athelstan Spilhaus zaczął tworzyć kolorowe komiksy o charakterze naukowym, które pojawiały się w wielu zachodnich gazetach. Była to reakcja na wystrzelenie sowieckiego Sputnika, który został pierwszym sztucznym satelitą Ziemi. Spilhaus chciał w ten sposób zainteresować zachodnią młodzież nauką i technologią.

 

Niektórzy dostrzegli, że kilkadziesiąt lat temu komiks "Our New Age" nawiązał do nowego środka lokomocji. 17 lipca w 1965 roku, Spilhaus napisał, że w Stanach Zjednoczonych planuje się stworzyć " egzotyczne pociągi bez kółek", przemieszczające się w rurach z bardzo dużą prędkością. Wyjaśniono, że taki transport mógłby rozwiązać problem zatłoczonych ulic.

Źródło: Novak Archive

W tamtych latach, dla wielu osób mogło wydawać się to co najmniej dziwne - pociąg bez kółek w rurze. Lecz dziś, transport ten zdecydowanie przypomina kolejkę Hyperloop. Jak widać, Elon Musk musiał skądś czerpać inspirację.

Nowoczesny, superszybki transport powstaje nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Wiele państw świata, w tym kraje arabskie i Europa, są zainteresowane zbudowaniem takiej kolejki. O projekcie Hyperloop zrobiło się głośno stosunkowo niedawno, choć pomysł, jak widać, pojawił się już ponad 50 lat temu.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj