Południowa Francja walczy z największą od ponad 100 lat powodzią

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Co najmniej 13 osób zginęło w wyniku niebezpiecznej powodzi w południowej części Francji. Wyjątkowo intensywne opady deszczu dotknęły kilkanaście departamentów, a w jednym z nich ogłoszono czerwony alarm powodziowy.

 

Południową Francję dotknęły silne wiatry i potężne ulewy. Ekstremalna pogoda spowodowana jest nadejściem huraganu Leslie, który uderzył w Portugalię w nocy z soboty na niedzielę i jako sztorm tropikalny kierował się w kierunku Hiszpanii i Francji.

 

Najgorsza sytuacja panuje w departamencie Aude w regionie Oksytania, gdzie ogłoszono czerwony alarm powodziowy. Efektem powodzi są zalane ulice, paraliż komunikacyjny, drzewa powyrywane z korzeniami i przerwy w dostawie prądu. Silny nurt wody niszczy wszystko na swojej drodze, a mieszkańców uwięzionych na dachach domów ratują helikoptery.

W Aude ogłoszono czerwony alarm powodziowy, a w sześciu kolejnych departamentach obowiązuje alarm pomarańczowy. W ciągu kilku godzin spadło tam tyle deszczu, ile średnio spada na przestrzeni miesięcy. W poniedziałek rano, poziom rzeki Aude podniósł się do 7,58 metra i jest to najwyższy poziom od ponad 100 lat. Południowa Francja po raz ostatni doświadczyła takiej powodzi w 1891 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Severus

Wiekszosc nie chciala

Wiekszosc nie chciala Makarona ale wybory zostaly sfalszowane. Wedlug francuskiego prawa wyborczego karty do glosowania nie moga byc uszkodzone. Wyborcy dostawali uszkodzone karty do glosowania na Marie Le Pen i nieuszkodzone na Macrona. Oni nie dopuscili tego pedzia do wladzy: on zostal narodowi narzucony przez te same moce, ktore zamordowaly JFK i zastosowaly ladunki mikrojadrowe w Nowym Jorku 11 IX 2001. Nie, nie sa winni.

Skomentuj