Południowa Europa wkrótce może zamienić się w pustynię

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niektóre części południowej Europy, w tym południowa Hiszpania i Portugalia, mogą zamienić się w pustynie, jeśli globalne ocieplenie będzie postępować w stałym tempie.

 

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Aix-Marseille. Zdaniem badaczy, region Morza Śródziemnego ma być jednym z najbardziej dotkniętych na świecie przez globalne ocieplenie. Wykorzystano dane historyczne i modele komputerowe, by przewidzieć potencjalne skutki zmian klimatycznych. Opracowano kilka scenariuszy, w zależności od stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze oraz rosnących temperatur.

Jedyny scenariusz, w którym ekosystem basenu Morza Śródziemnego pozostanie bez zmian, wiąże się ze wzrostem średniej globalnej temperatury o 1 stopień Celsjusza w porównaniu do okresu przedindustrialnego. W rzeczywistości wzrost ten już nastąpił. Jeśli średnia globalna temperatura wzrośnie o 2 stopnie, południe Hiszpanii i Portugalii, a także niektóre regiony Maroka, Algierii, Tunezji, Turcji oraz południowa część Syrii staną się pustynią pod koniec tego wieku.

Region Morza Śródziemnego ucierpi z powodu suszy i wysokich temperatur w wyniku globalnego ocieplenia. Zagrozi to uprawianych tam roślinom, w tym dębom oraz drzewom oliwnym. Średnia temperatura w tym regionie już wzrosła o 1,3 stopnia Celsjusza od końca XIX wieku. Naukowcy nakłaniają rządy do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery, by zachować ekosystem regionu śródziemnomorskiego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika yannu

Od lat trwa pseudonaukowe

Od lat trwa pseudonaukowe pranie mózgów! Nie znam badań najlepszego na świecie uniwersytetu w Marsylii, ale znam podsumowanie (obserwowanych gołym okiem) zmian zachodzących na Saharze (czyli obszarze grznicznym z ty, omawianym w artykule) i największa pustynia świata SAHARA SIĘ ZMNIEJSZA! ZARASTA roślinnością. No i gdzie teraz marsylskie "modele komputerowe"? Poza tym WIĘKSZA ILOŚĆ CO2  w powietrzu zonacza LEPSZĄ WGETEACJĘ ROŚLIN.  Po prostu jednemu z wielkich tego świata pomyliło się pod czerepem i wymyślił, żeby straszyć ludzi, że jak cieplej to i bardziej pustunnie, a tu.... FIGA!!  Pozdrawiam wszystkich nie dających się manipulować przez portale sponsorowane prze NWO!

 

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Od 50 lat trwa intensywne,

Od 50 lat trwa intensywne, celowe roztapianie bieguna północnego. HAARP-2 jest 10X mocniejszy niż poprzednik i znajduje się na Grenlandii. Żydy nie pieką nigdy 1 pieczeni na 1 ogniu bo to się im nie opłaca... W jakim celu podgrzewają jedynie półkulę północną? Nie wiem. Zgaduję, że coś tam jest wartościowego pod lodem co Jahfe nakazał im ukraść.

Portret użytkownika marcin74

od 2 lat w Egipcie pada śnieg

od 2 lat w Egipcie pada śnieg zimą i są ulewy jesienią - wczorej też taka była - jestem z rocznika 70+ i nie pamietam by tak kiedy kolwiek było

w okresie przedindustrialnym było zimniej ale tylko w średniowieczu za czasów Mieszka I na Grenlandi rosły duże dżewa , potem jee pokryła gruba warstwa lodu teraz lód się topi - normalne procesy żyjącej planety , patrząc tym rozumowaniem wyjdzie na to że mamuty wygineły oraz epoka lodowcowa mineła bo jaskiniowcy rozpalali ogiej w jaskiniach

Portret użytkownika Odważniak

Najgorsze jest to nieustanne

Najgorsze jest to nieustanne warczenie. Warczymy na siebie nawzajem, warczą na nas silniki kosiarek, odkurzaczy i pojazdów, warczą z odbiorników multimedialnych i linii przesyłowych, wszystko warcząc zagłusza śpiew ptactwa i szum wiatru, które porządkują nam komórki dla zdrowia.

Warczenie powoduje ciągły stres i choroby. Przestańmy warczeć na świat, to wszystko naprawi się samo raz, dwa.

Portret użytkownika Eva11

to nie globalne ociepleni ,a

to nie globalne ociepleni ,a globalne zniszczenie ....

tak... bez slonca napewno zamieni sie w pustkowie ziemia po ktorej stapamy ....

zgnilizna ,toksyny i radjacja ...kto wie moze energia sloneczna oczyscilaby ten syf jaki ludzie sobie na leb sypia ...

ja nie rozumiem ,naukowcy piernicza o globalnych katastrofach,a przeciez sami ludzi podjudzja aby sie przyczyniali do tego...przeciez ta cala nauka i ci wielcy teo swiata sami programuja ludzi aby ci uwazali to za cos- co ich ratuje  ...

na co oni teraz ostrzegaja przed czyms co sami czynia ?

a moze inne pytanie ,kogo obwiniac jesli wszyscy sa odpowiedzialni ?

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj