Południowa część uskoku San Andreas niepokoi sejsmologów. Wielkie trzęsienie ziemi może wystąpić w każdym momencie

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Nowa praca naukowa ujawnia, że ​​niewielki odcinek południowego uskoku San Andreas, porusza się znacznie szybciej niż wcześniej sądzono. Ustalenia badaczy oznaczają iż ryzyko niszczącego trzęsienia w tym obszarze jest większe niż dotąd sądzono.

 

To anormalne miejsce nazywane jest pasmem Mission Creek. Do tej pory uważano, że współczynnik poślizgu uskoku San Andreas, wynosi około 14 milimetrów na rok. Nowy artykuł sugeruje jednak, że w rzeczywistości wynosi on około 22 milimetry. Różnica może nie wydawać się znaczna, lecz gdy w grę wchodza napierające na siebie płyty tektoniczne, wyraźnie zwiększa to ryzyko trzęsień ziemi. Zgodnie ze słowami jednego z autorów badania:

Wyższe współczynniki poślizgu w przypadku uskoków oznaczają większe ryzyko. Oznacza to, że stres kumuluje się szybciej i potrzeba więcej słabych lub kilku potężnych trzęsień ziemi na przestrzeni wieków, aby złagodzić ten stres.

Obawy związane z uskokiem San Andreas, funkcjonują w umysłach badaczy już od bardzo dawna. Sejsmolodzy są pewni, że w niedalekiej przyszłości może on wygenerować potężne trzęsienie ziemi w okolicy Kalifornii, a jego siła osiągnie nawet 9 stopni w skali Richtera. Niektórzy sugerują, że uskok San Andreas nie jest w stanie wywołać trzęsienie ziemi o sile ponad 9 stopni, ponieważ nie jest wystarczająco długi i nie jest za głęboki. Jednak San Andreas już nie raz pokazał swoją niesamowitą siłę. W 1906 roku trzęsienie ziemi o sile 7,8 przekształciło część San Francisco w ruinę. Około 50 lat temu, prawie prawie tak samo silne trzęsienie wystąpiło w południowej części uskoku.

W 2008 roku, USGS zatrudnił zespół 300 ekspertów. których zadaniem było napisanie szczegółowego scenariusza, na temat tego co by się stało, gdyby doszło do trzęsienia ziemi o sile 7,8 stopni. Eksperci szacują, że takie trzęsienie ziemi spowoduje 1800 zgonów, a rannych będzie przynajmniej 50 tysięcy osób. Wiele starych budynków z cegły i drapacze chmur o konstrukcji betonowej, może mieć problemy z przetrwaniem tego zjawiska bez uszkodzeń. Teraz okazuje się jeszcze, że zagrożenie z jego strony, zostało mocno niedoszacowane.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Senk w tym,że Jelołston to

Senk w tym,że Jelołston to jeszcze małe piwo.Najpierw łyknę ...teraz rzeknę że Im onym, a raczej ich w końcu wszystkich wyjebie w karze prosto od Holly Bajjbellla i Hollywooda ZA GRZECHY ORKUTNE, PYCHĘ, AROGANCJĘ, KŁAMSTWA i PRZEKRĘTY, MORD POPEŁNIANY NA NIEWINNYCH a będą chadzać ciemną doliną i w gacie ze strachu robić i zła, jako zapłaty która im sie słusznie należy, będą się lękać i doświadczać bez umiaru i litości. No ! ...I dobrze, bo sprawiedliwości musi stać się zadość czy jakoś tak ? 

Portret użytkownika Quark

Ano nie , bo wszystko to są

Ano nie , bo wszystko to są bajdy dla niegrzecznych dzieci . Nie ma żadnego "kogoś" kto by się przejmował tym co , kto z kim i jak wiele razy robił tu na ziemi . Nie będzie żadnego "sądu" , rachunku uczynków itp. kocopołów - bo nikogo to nie interesuje ! Co dla jednego jest złe dla drugiego może być dobre . Przykładowo jeśli zbłąkanego turystę zeżre żywcem niedżwiedź w lesie - a zeżre , bo niedźwiedzie nie zabijają ofiary przed zjedzeniem - bo i poco sobie tym zawracać głowę ? , to dla człowieka nieszczęsnego będzie to okrutną i bolesną (czyli złą) torturą ale dla niedźwiedzia to nic takiego ... ot (dobry) posiłek świerzy ! Taką to na ziemi mamy względność . I teraz pomyśl ... gdybyś był Bogiem wszechmocnym , wszechwiedzącym i transcendentnym to co by Ciebie obchodziły jakieś tam ludziki dwunożne mordujące jeden drugiego ??? A niech się mordują skoro głupie są ! I czy widząc krzywdę jednych a "nieprawość" drugich , czy szukałbyś na tych drugich zemsty za tych pierwszych ??? A po co ? Czy będąc człowiekiem szukasz zemsty na owym niedźwiedziu , który żywcem rozrywa i pożera ryby ze strumienia ? Kara za grzechy to straszak na ludzi , wymyślony przez ludzi aby ludzi kontrolować i nimi władać , nic ponad to. W czym lepszy by był "dobry pan Bóg" od złych ludzi wtrącając ich na wieczne męki w otchłań ognia i siarki ?? Toż przecież jego wina była by nieskończenie większa od uczynków owych niegodziwców. Podsumowując , żadnej sprawiedliwości nie było , nie ma i nie będzie , bo jest to tylko ludzkie rozumowanie , które zniknie wraz z nami a wymyślone na potrzeby rozwoju cywilizacyjnego .

Skomentuj