Na polskim wybrzeżu Bałtyku rozpoczęły się wielkie manewry NATO

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Sojusz Północnoatlantycki rozpoczął dzisiaj w Polsce największe manewry od 2006 roku. Ma w nich wziąć udział 6000 żołnierzy NATO z kilku krajów. Powszechnie traktuje się to, jako odpowiedź na manewry białorusko-rosyjskie, Zapad 2013.

 

Manewry NATO Steadfeast Jazz 2013 będą miały na celu przetestowanie zdolności szybkiego reagowania na wypadek zagrożenia dla któregoś z państw sygnatariuszy paktu. Największy kontyngent przysłała Francja, 1200 żołnierzy, a zaraz potem Polska z 1040 osobami. Są też wojskowi z USA, Niemiec a nawet z nienależącej do sojuszu Szwecji. Celem manewrów jest przetestowanie kanałów komunikacji między multinarodowymi jednostkami operującymi wspólnie w ramach marynarki wojennej, obrony powietrznej i piechoty. 

Państwa bałtyckie, w tym Polska z wdzięcznością przyjmują manifestację siły NATO, co jest powszechnie odbierane, jako potwierdzenie, że Europa Wschodnia nie została jeszcze spisana na straty. Niektórzy chcą tę aktywność widzieć, jako sposób, w jaki NATO daje do zrozumienia Rosji, że nie jest jeszcze przesądzone, że Bałtyk to ich strefa wpływów.

 

Jest się, czego obawiać, bo Rosjanie i Białorusini podczas niedawnych manewrów testowali tak szokujące dla nas scenariusze jak "atak jądrowy na Warszawę". Ostatnio niektórzy rosyjscy generałowie pozwalali sobie na formułowanie gróźb, wedle których armia rosyjska może "zająć republiki nadbałtyckie”, jako retorsję ewentualnego ataku na sojusznika Rosji, Syrię. Media nie informują o tym szeroko, aby nie epatować tym zagrożeniem.

Aktualna sytuacja geopolityczna zaczyna przypominać tą, która miała miejsce pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku. Wtedy Polska też była związana rzekomym sojuszem wojskowym z krajami dzisiaj wchodzącymi w skład NATO. Wszyscy wiemy, czym się to skończyło. Zamiast otworzyć zachodni front nasi rzekomi alianci wystosowali tylko noty dyplomatyczne i z pewnością na wypadek wojny zrobią to ponownie.

 

 

Źródła:

http://carnegieeurope.eu/strategiceurope/?fa=53467

http://www.nato.int/cps/en/natolive/news_104086.htm

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Prezes

manewry z udziałem 6 tyś

manewry z udziałem 6 tyś żołnierzy. Ludzie przecież to jest chore i śmieszne. Co 6 tyś żołnierzy w praktyce byłoby wstanie chronić - jedną dzielnice miasta typu warszawa ? To jest śmiech na sali. Rosjanie umierają ze śmiechu oglądając ten kabaret.

Portret użytkownika navajo88

Nic się nie wydarzy , no

Nic się nie wydarzy , no morze po za tym że w kraju zrobią skok na naszą kasę  tak jak na cyprze , a to prawdopodobnie nastąpi po nowym roku , a na świecie żwiatowy przewał na giełdach !
Może się myle , ale kto wie przecież licho nie śpi !!!
J.M.H

Portret użytkownika MCRemek

Coś się chyba szykuje,

Coś się chyba szykuje, ćwiczenia Rosja Białorus, Zbrojenie itp Fema, ćwiczenia NATO, można jeszcze pewnie znaleźć coś, pogołoski o możliwości zaniku energii, aktywne słońce, 3 komety, ,yhmm troche tego ogólnie się zbiera i chyba coś się wydaży.

Portret użytkownika pilip

A ty, dlaczego piszesz, że

A ty, dlaczego piszesz, że Polska już nie istnieje? Polska "istniała" nawet wtedy kiedy była wymazywana z mapy. Ludzie kochali ten kraj, walczyli i umierali, po to żebyśmy dziś mieli własną ojczyznę. Niemyśleli tak egoistycznie jak my teraz, zbyt dużo ludzi miesza swój kraj z błotem, przez to co sie dzieje obecnie w Polsce. Jest to wina rządu, naszego wyboru i nas samych. Ilu z was byłoby w stanie umrzec za Polske kiedy byłaby taka potrzeba? Ilu z was by walczyło o ten kraj z bronią w ręce tak jak to robili nasi przodkowie w ciągu calej historii naszego kraju? Nie o tę "złą" Polskę jaka jest dzisiaj, ale PO PROSTU o Polskę.

Strony

Skomentuj