Polskie władze planują prawo pozwalające na blokowanie niewygodnych stron internetowych bez zgody sądu

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

W Polsce planuje się wdrożenie prawa, które pozwoli na blokowanie dowolnej strony internetowej. Ma to robić ABW i do wyłączenia danej witryny nie będzie nawet potrzebny wyrok sądu. Zaproponowana procedura, prezentowana jako "antyterrorystyczna" będzie z pewnością pokusą dla władzy, aby w łatwy sposób spacyfikować nieprzychylne media.

 

Wolność w internecie powoli zmierza do końca. Już teraz praktycznie każdy z nas jest podsłuchiwany, a wszelkie ślady naszej aktywności sieciowej są skrzętnie zapisywane i wykorzystywane przez szereg służb i korporacji. Jest już też coraz bliżej do tego, aby to władza arbitralnie decydowała, które strony internetowe mają prawo być dostępne.

„Projektowane rozwiązanie ma szczególne znaczenie w kontekście przeciwdziałania działalności organizacji terrorystycznych, które wykorzystują internet do promowania swojej ideologii, zamieszczania instruktarzu w zakresie sposobu przeprowadzania zamachów terrorystycznych oraz komunikowania się ze swoimi zwolennikami” – uzasadnia ABW.

Propozycja nowego prawa zakłada, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, będzie decydować jakie treści mają zniknąć z sieci. Według projektu dana strona będzie mogła być zablokowana na okres do 30 dni, ale w uzasadnionych wypadkach czas ten będzie mógł zostać wydłużony o kolejne 3 miesiące. W tym czasie ABW będzie musiało zwrócić się do sądu o potwierdzenie zgody na odcięcie zasobu od Internetu.

Oczywiście wartości takie jak wolność słowa od dawna nie są w Europie respektowane. Cenzura nosi tylko nazwę politycznej poprawności. Jednak do tej pory żaden rząd, może poza chińskim, irańskim i północnokoreańskim, nie pozwalał sobie na tak jawne ataki na niezależność Internetu.

 

Blokowanie zawartości pod pretekstem walki z terroryzmem i to według własnego uznania służb, dopiero z następczą kontrolą sądu, to rzeczywiście coś zupełnie nowego, przypominającego  totalitaryzm. Jeśli obecna pisowska władza przegłosuje w swoim stylu to kontrowersyjne prawo to już od 1 czerwca bieżącego roku będziemy mieszkali w kraju, w którym to agenci ABW będą decydowali, co wolno pisać w Internecie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ciemnogród

"Mąż straszny 44" napisał:

"Mąż straszny 44" napisał:

Tacy z was ONRowców katolicy, że doprowadzacie tylko do tragedii, bo jesteście bezmyślni. "Zamiast się modlić, poszlibyście po rozum do głowy. Zresztą to wasza działalność jest podejrzewana o wpływ agentury obcych państw w celu radykalizacji poglądow i skłócania społeczeństwa. Rożaniec? Ikony? Intronizacja na Króla? Rozum wam Bóg odebrał za bałwochwalstwo katolickie"

​​​​​​​Nie wymaga się tego od mentalnie obrzezanego. To już taka uroda przybetonowa. Na betonie życie nie wyrośnie.

Portret użytkownika Cezar

Niema takiej blokady zeby nie

Niema takiej blokady zeby nie ominac,kazda blokade da sie ominac,to co wymyslil czlowiek jest niedoskonale i slabe. To tak samo jak wiele lat temu polsat zapieral sie rekoma i nogami ze ich kodow nieda sie zlamac,no i prosze za jakis czas rosjanin i koreanczyk rozkodowali polsat. Tak ze kazda blokade da sie ominac,trzeba tylko zrozumiec matrixa i jego architekta.

Portret użytkownika N1KT

To moja ulubiona strona z

To moja ulubiona strona z pewnością będzie pierwsza dlatego tym razem jej tu nie podam, ale za to wkleje wpieniającą prawdziwą informację świadczącą o prawdziwym końcu świata.

PS. myślicie że ACTA nie weszło ? otóż weszło wystarczy zobaczyć jak wszystko znika od 2 lat z chomika i innych serwisów tego typu, nie wspomne o YouTubie - prawie nic nie mozna załadować i do wszystkiego się dopieprzają - chyba że ktoś ładuje omóżdżające filmiki mające na celu przytrzymać widza w niewiedzy o świecie który go otacza...

Fukushima Daiichi Real end of the world...

 

Portret użytkownika Israfel

Jak spowodować, że do wolna

Jak spowodować, że dowolna strona zostanie zamknięta?

Wystarczy w komentarzach zasymulować rozmowę dwóch arabów (i dorzucić jakiś plan bomby, albo screenshot z Google Maps z centrum jakiegoś miasta). Oczywiście posługując się fałszywym IP sugerującym lokalizację gdzieś na terenach w których działa ISIS.

Następnego dnia stronka będzie offline. Takimi prowokacjami władza może powyłączać wszystkie niewygodne strony. Genialne posunięcie!

Jak jeszcze pozabierają koncesie rozgłośniom radiowym (takim jak RMF) i telewizjom prywatnym, to będziemy mieli drugą Koreę Północną. Sam nie jestem zwolennikiem przeginania w którąkolwiek stronę i mam zastrzeżenia zarówno do telewizji publicznej jak i prywatnej, ale lubię mieć dostęp do różnych opinii i wyważyć sobie gdzie jest środek.

" ...nauka prowadzi nas do zrozumienia tego, jaki jest świat, a nie tego, jaki chcielibyśmy, by był ... "
- Carl Sagan

Strony

Skomentuj