Polskie MSZ obawia się utworzenia "szarej strefy" przez Rosję

Kategorie: 

Źródło: Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/flickr.com/CC BY-NC 2.0

Polska nigdy nie zaakceptuje się na rosyjską wizję polityki europejskiej oraz nie zgodzi się na podział Europy na strefy wpływów – zapowiedział polski minister Witold Waszczykowski w trakcie przemówienia do sejmu.

 

Według słów polskiego ministra zagranicznego, Rosja dąży do wyparcia sił NATO z Europy Wschodniej w celu utworzenia w jej miejscu „szarej strefy”.

„Polska nigdy nie zaakceptuje takiej wizji ładu politycznego w Europie i nie zgodzi się na utworzenie stref wpływów pomiędzy państwami. Nie pozwolimy na powtórkę z Monachium i z Jałty” - mówił Waszczykowski.

Dodał również, że Warszawa sprzeciwia się rozmieszczeniu nowego uzbrojenia, w tym rakietowego, w obwodzie kaliningradzkim.

 

Już wcześniej polskie władze zwracały uwagę na zagrożenie związane z dozbrajaniem przez Rosję obwodu kaliningradzkiego. Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło rozmieszczenie w tym regionie mobilnego systemu rakietowego „Iskander-M”.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Komentarze

Portret użytkownika sponiewierany

Rosja to kraj który z mojego

Rosja to kraj który z mojego punktu widzenie nie miał by żadnych problemów z uporaniem się z wojskami UE, ... z USA może dłużej by to zajęło lecz uważam że też wyszła by z tego armia rosyjska obronną ręką.

A teraz skąd takie moje przekonania.

Rosja:
1. Zaanektowali Krym i cały świat poza kilkoma słowami oburzenia kompletnie nic z tym nie zrobił (czyżby UE i USA wiedziały że wojna jest z góry skazana na porażkę).
2. Weszli na Ukrainę i tak jak z Krymem poza marnymi sankcjami ... nic (patrz pkt 1).
3. Zaangażowali się w Syrii - weszli na podwórko USA i co ... nic (Patrz pkt 1).

Putin jest z mojego punktu widzenia chyba najlepszą z możliwych głów Państw, a to tego jest cholernie dobrym strategiem. Posiada on technologię o której nikt nie słyszał (owszem są tam jakieś oficjalne informacje co do uzbrojenia, lecz co tak naprawdę kryje się w Rosji tego nie wiemy, ... przynajmniej my szarzy obywatele - bo jak inaczej wyjaśnić te punkty powyżej).

USA i UE:
1. USA w całej swojej historii jest w stanie wojny z jakimś państwem - mówi się że coś tam wygrywają bądź wygrywali, lecz czy nie jest to tylko zwykła medialna propaganda aby tępy naród myślał że USA to taka potęga (ok jest potęgą względem takich krajów jak Polska, Czechy, Hiszpania czy Włochy).
2. Poza zdestabilizowaniem kilku krajów arabskich i azjatyckich to nic nie dokonali.
3. Wszem i wobec chwalą się swoim uzbrojeniem (walczą nim na kilku frontach) i reszta świata doskonale zna ich możliwości militarne.

Co do ostatnio tak gorącego tematu zbliżającej się wojny nuklearnej - takowa nie będzie miała miejsca, a już na pewno nie pomiędzy USA i Rosją.
Te czerwone guziczki które mają pod swoimi palcami Putin i Trump to tylko zwykłe straszaki na siebie nawzajem - żaden z nich nigdy tego nie użyje, bo konsekwencją tego było by zapewne unicestwienie kompletne obydwu tych krajów (i oni o tym doskonale wiedzą).

Moja opinia jest taka że za bardzo przeceniamy możliwości militarne USA a nie doceniamy Rosji.
Z drugiej strony jakich żołnierzy mają Amerykanie (laleczki galerianki - może nie wszyscy ale jednak), a jakich Rosjanie (twarde chłopy - może nie wszyscy ale jednak).
Uważam że jedynym obecnie poprawnym dla naszego Kraju schematem jest jak najszybsze polepszenie stosunków z Rosją na tyle abyśmy nie musieli obawiać się ani ataku ze strony wschodniej jak i zachodniej.

Portret użytkownika pawel

A poza tym jakimi wojskami UE

A poza tym jakimi wojskami UE..... UE to nie jest żaden sojusz ani pakt wojskowy tylko gospodarczy. UE jako instytucja nie posiada żadnej armii.... zresztą samo Nato było stworzone do powstrzymania imperialistycznych zapędów Rosji w czasch zimnej wojny która w tamtych czasch była silna, a która tą wojne przegrała. Nastąpił rozad Związku Radzieckiego. Poprostu Amerykanie zmkneli Rosje w ich granicachi nie została dopuszczona do handlu morskiego. A nie ma nic zyskowniejszego jak handel morski w którym Rosja nie uczestniczyła. Dziś jeśli Rosja zaczęła by Amerykaną zanadto podskaiwać sytuacja mogłaby być podobna. Dlatego Putin nie ryzykuje zbytnio otwartego konfliktu z USA, jedynie punktowo sprawdza zdolmności Amerykanow, to na Ukrainie to Syria...

Portret użytkownika U_P_Adlina

w czasach zimnej wojny nie

w czasach zimnej wojny nie było Rosji jako suwerennego państwa, więc nie mogła mieć imperialistycznych zapędów !!............Był żydo-komunistyczny ZSRR w skład ktorego wchodziło wiele nacji, w tym rosyjska !!............Dziś Rosja już ograła uSSmańców, a straszenie "podobną sytuacją, gdyby Rosja uSSmańcom podskakiwała" jest spóźnione, bo Rosja juz uSSmanom podskoczyła w Syrii i wygrała !!.........Popatrz na to, co sie wydarzyło na szczycie G-20 w Chinach to może zrozumiesz, że czasy, gdy uSSmania występowała do wszystkich z pozycji siły już mineły !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika pawel

Co za bzdura że Rosja nie

Co za bzdura że Rosja nie była suwerenna... A kto wg. Ciebie stworzył ZSRR??? To Stalin chciał ssowietyzować całą Europę, udało mu się wschodnią i niemal połowe Niemiec. Stąd był podział na NRD i RFN. Powstał tzw dualizm na Łabie. Europa została podzielona na strefy wpływów. Od zachodu Amerykańskich a od wschodu Rosyjskich. Amerykanie zatrzymali Stalina na Łabie ze swoją armią. Później powstała NATO mające chronić europe przed Rosją. Na dzień dzisiejszy uważam że USA by wygrało rywalizacje z Chinami. Ale czas działa na korzyść Chin które wciąż rosną i sie rozwijają. Chiny są otoczone wyspami, przez któe prowadzą wąskie cieśniny. Do okoła Chin w większości to sojusznicy Amerykanów...Japonia, Australia, Filipiny. Wystraczy zablokować Chiny na morzu południow chińskim i można im wyłączyć cały międzynarodowy handel i Chiny leżą. Co jest dziś cholernie trudne w związku z techologiami antydostępowymi A2AD które Chin dziś posiadają. Ale ni mniej ni więcej, w razie wojny cały teatr automatycznie przeniósłby się na pacyfik i podwórko Chińskie co w znacznej mierze i tak utrudniłoby handel Chinom. Jeśli wojna trwałaby długo to Chiny by ją przegrały gdyż mieliby po swojej stronie znacznie większe straty gospodarcze. Dlatego Chiny cały czas mówią o nowym jedwabnym szlaku, by handel poprowadzić przez masy lądowe Eurazji nie podelgającej hegemonii Amerykańskiej floty...jeżeli by się im to udało to świat mógłby sie wtedy stać Chiński... Jeszcze jest jedna opcja..Chiny kuszą propozycjami sojuszników amerykańskich tj Filipiny. Gdyby Chinom udało się przeciągnąć Fiipiny na swoją strone to USA miało by znacznie gorszą i bardzije skomplikowaną sytuacje...

Portret użytkownika U_P_Adlina

to nie bzdura tylko fakt !!..

to nie bzdura tylko fakt !!.......Kto stworzył ZSRR??..........No kto??...........Chyba nie Rosja stworzyła ZSRR !!.............Mam ci udzielic lekcji historii, kto stworzył ZSRR ??.......Jak usa mogły chronić po wojnie europę przed Rosją, jeżeli Rosji nie było jako suwerennego państwa??.......Był żydo-bolszewicki ZSRR w ktorego skład wchodziło wiele nacji w tym rosyjska i to wszystko !!......Dzisiejsza wojna między takimi mocarstwami jak Chiny i uSSmania nie trwałaby długo, ponieważ użyto by najprawdopodobniej broni nuklearnej, ktora mogłaby szybko i skutecznie zniszczyć obydwa kraje !!..........Raczej nie ma mowy o długiej wojnie!!............PS: I poczytaj o genezie powstania żydo-bolszewickiego ZSRR !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika U_P_Adlina

jak ZSRR mógł być w strefie

jak ZSRR mógł być w strefie wpływów Rosji ??..........O czym ty bredzisz??.........To tak jakbyś napisał, że usa jest w strefie wpływów kalifornii !!..........Rosja była częścią ZSRR i to żydo-bolszewicki ZSRR kontrolował Rosję, a nie na odwrót !!..........Co ty wygadujesz ??.............Stalin był gruzinem, a nie Rosjaninem, więc..........??...............PS: Jeszcze raz nakłaniam do zapoznania się z genezą rewolucji październikowej, która dała początek żydo-bolwszewickiemu ZSRR, bo bez tych danych nie jesteś w stanie zrozumieć pewnych podstawowych kwestii !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika pawel

Po czystkach Hitlera tyle

Po czystkach Hitlera tyle żydów zostało co kot na płakał...a Rosja bolszewicka dlatego była bolszewicka gdyż krajem rządziła partia bolszewicka. Wiadomo że ZSRR to był zlepek róznych nacji, tak samo jak pierwsza RP była zlepkiem różnych nacji, ale to nie istotne, bo to i tak była Rosja i całym tym barachłem rządził Stalin.... 

Portret użytkownika U_P_Adlina

brednie !!.........Rosja

brednie !!.........Rosja walczyła z próbą narzucenia jej żydowskiego bolszewizmu, o czym chyba słyszałeś !!...........Tzw. biali walczyli z czerwonymi !!...........Obiło ci się o uszy ??.........Biała Rosja walczyła z komunizmem, ale czerwona żydo-bolszewia wygrała tę walkę i przejęła władzę w Rosji !!..........Stworzono żydo-bolszewicki ZSRR w skład którego wchodziło wiele krajów i nacji, a Rosja tak jak i inne nacje była ofiarą rewolucji przygotowanej na zachodzie przez międzynarodowe żydostwo !!.......ZSRR nie było więc Rosją !!............Wszystko masz w internecie !!..............Postudiuj sobie tą kwestię, bo nie znając jej wypisujesz brednie !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika pawel

USA są największą gospodarką

USA są największą gospodarką na świecie. Mają największa marynarke na świecie... swego czasu zaniedbali trochę wojska lądowe, ale to dlatego że dla nich najważniejsze są teraz rosnące Chiny i to jest największe wyzwanie...stąd cały pivot na pacyfik o którym się dość często mówi. Rosją w porówaniu do USA czy Chin to ekonomiczny karzeł. I dochód przede wszystkim to sprzedaż ropy i gazu. Ich sytuacja ekonomiczna się poprawia lub pogarsza w zależności od ceny baryłki ropy na świecie. Mimo nie za ciekawej sytucaji ekonomicznej Rosji udaje w miarę modernizować armię. Trzeba też dodać że Rosja to ogromne terytorium... mnóstwo długich granic i wiele do okoła wrogów. Japonia, Chiny, kraje bałtyckie, Polska, Ukraina. Potrzeba mnóstwo wojska i sprzętu aby to wszystko obsadzić. Dodatowo panuje tam dość zimny klimat, ciężko budować drogi, a w dodatku je utrzynać kiedy w roku jest zaledwie parę ciepłych miesięcy. Rosja to ogromne terytorium ale położenie geopolityczne nie jest już tak dobre. Ale mimo swych ogromnych rozmiarów spaja w pewnym sensie eurazje i w czasach wojny zawsze jest ważna kartą przetargową...to jest to na co teraz Putin czeka. Zbroji kraj i czeka na nowe rozdanie na świecie, nowy układ geopolityczny w nadchodzącym konflikcjie Chińsko amerykńskim...  

Portret użytkownika U_P_Adlina

już niedługo bedą tą pierwszą

już niedługo bedą tą pierwszą gospodarką !!.........Wydarzenia na świecie jasno pokazują, że czas zamorskiego bandyty jako numer jeden na swiecie mija !!..........Syria i ostatnie G-20 w Chinach to tylko kilka przykładów najbardziej sugestywnych !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika pawel

Wchodzimy w okres rywalizacji

Wchodzimy w okres rywalizacji Chińsko Amerykańskiej i dziś tak naprawdę trudno przesądzić kto ją wygra. Na pewno nadchodzą nie pewne i nie przewidywalne czasy. Rosja generalnie jest traktowana zarówno przez USA jak i Chiny dość pretekcjonalnie i żaden z tych krajów nie traktuje jej poważnie. USA od początku uważa że Rosja jest słaba i kwapi się zbytnio do zabezpieczania wschodniej flanki Nato. Gdyby Rosja była tak silna jak za czasów zimnej wojny to już dawno stacjonowałyby tu na stałe wojska amerykańskie. Chiny zgodziły się kupic od Rosji gaz o bardzo niskich nie opłacalnych dla Rosji cenach. To co robi Putin czy to w Syrii czy w na Ukrainie, chce wywalczyć sobie jak najlepszą pozycje negocjacyjna w nowym porządku gospodarczym, nowe kontrakty gospodarcze. Zajęcie Krymu Putinowi tak naparwdę nic nie dało, a jedynie zraził do siebie Ukraińców co jest na rękę Polsce. To co robi Putin to takie kąsanie to z jedenej to z drugiej strony, albo testowanie możliwości Amerykańskich na daleko wysuniętych rubierzach ich sojuszników. Możliwe że strategia Putina jaką przyjął jest zła... i jeżeli Putin nie zostanie dołączony do stolika, nie wywalczy jakiś nowych korzystnych dla siebie kontraktów czy to umów gospodarczych to Rosja może się w przeciągu kilku czy kilkunastu lat rozpść. A jak narazie i Chiny i USA traktują Rosję protekcjonalnie. Putin liczy jeszcze na dogadanie się z Niemcami. Stworzenie wspólnego habu energetycznego...north steam 2, czy zwiekszenie przepustowości przez rurociąg opal.   

Portret użytkownika U_P_Adlina

uSSmania tak uważała do czasu

uSSmania tak uważała do czasu wydarzeń na Morzu Czarnym i Bałtyku, oraz do tego, co się stało w Syrii !!..........Dziś już i brzeziński i kissinger jasno mówią, że o losach planety decydują trzy potęgi: Rosja, Chiny i uSSmania !!.........Za czasów zimnej wojny nie było Rosji jako suwerennego państwa tylko był żydo-bolszewicki ZSRR !!..........Zajęcie Krymu Putinowi dało bardzo dużo, ponieważ gdyby go nie zajął to juz stacjonowałyby tam okręty uSSmańskie, a Rosjanie na Krymie nie pogodziliby się z rządami banderowców i nazistów z Kijowa !!........Putin nie zraził do siebie ukraińców, ponieważ ukraina jest podzielona pomiędzy pro-rosyjską ludność na wschodzie i pro-nazi-banderowską na zachodzie i tak jest tam od lat !!.........Pro-rosyjska ludność zawsze go wspierała, a pro-banderowska zawsze nienawidziła, więc słuszne odebranie banderowskiej upainie Krymu niczego nie zmieniło !!...........Mozliwe, że to usa sią szybciej rozpadną niż Rosja, bo chyba widzisz co tam się dzieje !!..........Gadki o rozpadzie Rosji przypominają mi niekończące się nowe daty kolejnych końców świata, które niezrażeni świadkowie jehowy ogłaszają po kolejnej kompromitacji !!.......Reasumując dobrze, że uSSmania przestaje być jednym światowym hegemonem i musi zrobić miejsce dla Chin i Rosji, ponieważ monopol na cokolwiek nie jest niczym dobrym !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Wlodi

Uznajmy fakty - jesteśmy w

Uznajmy fakty - jesteśmy w strefie wplywów NATO i USA bo tak chcemy i nie chcemy mieć nic wspólnego z ZSRR tzn ich dziedzictwem - rosją... dla nas cala ta nacja - stalin, łagry, łubianka, nowomowa, czekisci, nkwd, cenzura, propaganda itp itd kojarzy się z czymś na co możemy nasikać... tymczasem USA wspierało nasz kraj finansowo, nikt nas nie uciskał, nie atakował, nie zabijał w katowniach, nie wywoził na wschód do obozów, nie zabijał inteligencji w obawie ze zdemaskuje pseudomocarstwo jako koguci pierd... dlatego wybór jest jasny - tylko USA, precz z Rosją na polskiej ziemi. a wszystkich ZAPRZAŃCÓW odesłać po JURGIELT i won na wschód... droga wolna.

Strony

Skomentuj