Polskie media celowo dezinformują na temat GMO

Kategorie: 

Szczury z badania profesora Seraliniego

Od czasu, gdy polski parlament i prezydent przeforsowali ustawę legalizująca uprawy GMO prorządowe media nie ustają w próbach wyjaśnienia obywatelom, dlaczego GMO to zbawienie dla ludzkości a obawy przeciwników spożywania organizmów zmodyfikowanych nie są poparte niczym racjonalnym. Oprócz tego trwa też proceder rugowania z mediów informacji o ostatnich odkryciach związanych z powszechnie stosowanym dodatkiem żywnościowym, czyli organizmem przypominającym kukurydze o sygnaturze NK603 oraz związkiem chemicznym glifosat.

 

Wystarczy zapytać osób w swoim otoczeniu, czy słyszały o masowych przypadkach powstawania guzów nowotworowych u szczurów laboratoryjnych stosowanych przez uczonych w celu potwierdzenia lub wykluczenia wpływu diety opartej na GMO na zdrowie a zwłaszcza jej wpływu na patologiczne zmiany onkologiczne w organizmach poddawanych takiej diecie.

 

Badania prowadzono przez dwa lata pod kierownictwem profesora Gilesa-Erica Seraliniego z uniwersytetu Caen. Głównym ich celem było ustalenie skutku długofalowego spożywania rośliny przypominającej kukurydzę, która nosi laboratoryjne oznaczenie NK603. Jest to podstawowy składnik wielu pasz dla zwierząt a w formie przetworzonej bywa często dodawany, jako zagęstnik na przykład do pseudo śmietan dostępnych na naszym rynku. Ten półprodukt jest obecny w bardzo dużej ilości produktów spożywczych. Na szczęście nadal istnieje obowiązek informowania o składzie produktu.

 

Wyniki badań są szokujące. Wszystko wskazuje na to, że GMO może być bardzo szkodliwe dla organizmów. Badacze wzięli pod lupę popularny herbicyd Roundup a konkretnie jego aktywny składnik glifosat. Badania prowadzono na kilkuset szczurach podzielonych na grupy kontrolne. Część było żywionych normalną żywnością, cześć było żywionych GMO. Oprócz tego ze względu na fakt, że pestycyd używany przy tej produkcji jest właściwie zjadany przez konsumentów, stworzono podgrupy szczurów, które dostawały oprócz GMO jeszcze dawki Roundupu i takie, które dostawały zwykłą kukurydzę i pestycyd.

 

Firma Monsanto podważyła wyniki tych badań sugerując, że materiał genetyczny szczurów laboratoryjnych używanych przez profesora Seraliniego był na tyle zły, że guzy, jakie zidentyfikowano u zwierząt oraz sześciokrotny wzrost śmiertelności zwierząt był spowodowany innymi czynnikami niż GMO czy Glifosat. Seralini wyraził za to zdumienie, że jego badanie szkodliwości GMO było pierwszym tego typu na świecie i dodał, że u tych samych szczurów spożywających normalną żywność nie zaobserwowano dramatycznego wzrostu śmiertelności a były to zwierzęta o takim samym materiale genetycznym.

 

Czy o tych informacjach gdziekolwiek można było usłyszeć? Czy wspominały o tym polskojęzyczne telewizje? Badanie Seraliniego wstrząsnęło środowiskiem naukowym i spowodowało szereg zakazów importu NK603, na przykład w Rosji. Zresztą w tym kraju postanowiono przeprowadzić analogiczny eksperyment jak ten przeprowadzony przez profesora Seraliniego.

 

Firma Monsanto ma wielu sprzymierzeńców w naszym kraju, czego dowodem jest ostatnio przepchnięta ustawa o nasiennictwie, ale w Europie, jako koncern amerykański nie jest zbyt dobrze postrzegana. Nie zapominajmy, że istnieje potężny, europejski rywal Monsanto, firma BASF. Nie ma wielkiej przesady w stwierdzeniu, że kłopoty Monsanto są dla nich na rękę. Większość protestów przeciw GMO, jakie odbywały się ostatnio w Polsce było adresowane między innymi w kierunku sprzeciwu przed stworzonymi przez Monsanto organizmami przypominającymi kukurydzę (NK603) i stworzonego przez BASF organizmu przypominającego ziemniaka o nazwie kodowej Amflora. Roślina ta budzi równie wielkie kontrowersje jak słynna już kukurydza.

 

Gdy wie się o tych kilku niuansach wielka kampania wizerunkowa BASF w polskich mediach może być odebrana, jako przygrywka do kolejnych kroków, jakie może planować ta firma i jej dział BASF Plant Science. Bardzo możliwe, że badania profesora Seraliniego miały za zadanie wypchnięcie z Europy firmy Monsanto, co wcale nie oznacza, że będziemy obszarem wolnym od GMO, bo inne giganty biotechnologiczne tylko czekają, aby zająć jej miejsce.

 

 

Oto próby "informowania" na temat szkodliwości GMO w polskich mediach:

http://www.polityka.pl/kraj/opinie/1533255,1,modyfikowane-genetycznie-rosliny-legalne.read

http://spoleczenstwo.newsweek.pl/spor-o-gmo--greenpeace-popiera-ustawe-o-nasiennictwie-i-mowi--nie--protestom,99071,1,1.html

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dream

Nasz rząd to jak parada

Nasz rząd to jak parada ślepców. GMO oznacza dla nas wyniszczenie polskiego rolnictwa, które jak dotąd nam wkręcano dlatego jest tak dobre bo jest czyste ekologicznie. Teraz GMO przyczyni sie do tego, że niczego nie sprzedamy do innych krajów bo wystrzegają się tego. GMO to także wzrost zachorowań na wszelkie odmiany raka wymykający się całkowicie spod jakiejkolwiek kontroli. Niech nie wciskaja nam ciemnoty. Protesty przeciwko ACTA także miały na celu nie dopuszczenie do takiej sytuacji w jaką teraz nas wpakowano. Tylko, że banda głópców ciągnęła śpiewkę, że chodzi o internet - i teraz macie. Jesteśmy jako społeczeństwo - beznadziejni.

Portret użytkownika dream

Nasz rząd to jak parada

Nasz rząd to jak parada ślepców. GMO oznacza dla nas wyniszczenie polskiego rolnictwa, które jak dotąd nam wkręcano dlatego jest tak dobre bo jest czyste ekologicznie. Teraz GMO przyczyni sie do tego, że niczego nie sprzedamy do innych krajów bo wystrzegają się tego. GMO to także wzrost zachorowań na wszelkie odmiany raka wymykający się całkowicie spod jakiejkolwiek kontroli. Niech nie wciskaja nam ciemnoty. Protesty przeciwko ACTA także miały na celu nie dopuszczenie do takiej sytuacji w jaką teraz nas wpakowano. Tylko, że banda głópców ciągnęła śpiewkę, że chodzi o internet - i teraz macie. Jesteśmy jako społeczeństwo - beznadziejni.

Portret użytkownika irek

Czy BASF to ta sama firma co

Czy BASF to ta sama firma co produkowała kiedyś kasety magnetofonowe?
Jeśli chodzi o GMO to tych modyfikacji do końca nie rozumieją sami naukowcy.Z jednej strony poprawia się rośliny,a z drugiej konsekfencje tych zmian są tak daleko idące,ze nie da się przewidzieć skutków ubocznych.

Portret użytkownika Cosiek

Kluczowe w kwestii GMO nie

Kluczowe w kwestii GMO nie jest to czy ktoś, gdzieś, kiedyś zachorował, tylko czy en masse ta żywność szkodzi bardziej niż dopuszczona do obrotu, wliczając w to kotlety z mcdonalda i etalnol. Wiecie jak paskudne rzeczy wywołuje legalna żywność nie-GMO? Jeśli nie - pogóglajcie.
Jeżeli spożywanie żywności GMO nie wywołuje gorszych skutków niż zwykłej - to dlaczego nie mieć jej do wyboru na półce sklepowej?

Portret użytkownika Voitek

  GMO jemy już od dawna,

 
GMO jemy już od dawna, jeśli nie bezpośrednio to zapewniam że w paszach dla zwierząt jest od dawna.
To że media kłamią to też nie nowość, kłamią od zawsze i na dobre im to wychodzi. Zarabiają na tym grubą kasę bo Kowalski im chętnie płaci za piękną iluzję. I nie ma znaczenia że okłamały go już tyle razy on po prostu kocha być robiony w balona.
A wystarczyłoby je wyłączyć i przestać brać w tym udział i może zająć się czymś pożytecznym. Może pomyśleć...
Każdy ma wolny wybór czy chce się sprzedać czy nie.  

Portret użytkownika ciociababcia

Voitek(nie zarejestrowany),

Voitek(nie zarejestrowany), sob., 2012-12-15 15:21
... Wy jecie, a my nie jemy już od ponad 4 lat! Smile i mamy się dobrze.
Liczba ludzi kupujących jedzenie z ekologicznych upraw znacznie zwiększyła się.
Ale to i tak kropla w morzu.

Portret użytkownika bodżo

na nasze nieszczęście gmo juz

na nasze nieszczęście gmo juz od "jakiegoś" czasu dodaje tego "czegos"spożywanym posiłkom..skutki, jak widać (wzorst zachorowalności na rożne autoimmunologiczne-no przecież-choroby) idealnie dopinaja całosci depopulacji..zagłady sie nie przepowiada tylko przeprowadza.. "sianie" kłamstw w sprawie nieszkodliwości czy wręcz zbawiennej roli gmo napawa mnie obrzydzeniem, a ci, którzy to czynią..no cóż..

Portret użytkownika ada

a gdyby tak na te

a gdyby tak na te dezinformacje zareagowac?
gdyby ktos stworzyl plakat, ulotke informacyjna...rozeslal wsrod uzytkownikow ZnZ
wystarczyloby drukowac i rozlepiac...
cos trzeba z tym zrobic...dac ludziom dostep do wiedzy, nie wszyscy obsluguja komputer, zwlaszcza rolnicy...oni zaczerpna informacje przy zakupie, a wiadomo co uslysza.
Jesli dotrze do nich prawda to moze sie nie zdecyduja.
Kto chce zrobic ulotke?
 

Portret użytkownika Prorok Sebastian Górzyński

Film świetny , co do tego nie

Film świetny , co do tego nie ma wątpliwości , jako Prorok mogę sobie pozwolic na głębszą analizę problemu , bo analizując ten świat i poczynania ludzi mających władzę , pieniądzę , odnoszę wrażenie że ktoś się próbuje bawic w Boga? , otumaniając , okłamujac dzieci Boże , nie omieszkam tu tak że użyć zwrotu depopulacji , bo analizując ten film można doznac takowego olśnienia , dla mnie jest to oczywiste.I co ciekawe za mówienie prawdy zostałem potraktowany w sposób identyczny.
 

Strony

Skomentuj