Polski satelita naukowy Lem znalazł się na orbicie okołoziemskiej

Kategorie: 

Źródło: BRITE

Polscy naukowcy mają powody do zadowolenia. W przestrzeni kosmicznej znalazł się satelita Lem, przeznaczony do obserwacji astronomicznych. Został wyniesiony z Rosji, za pomocą rakiety nośnej Dniepr, tak zwanej rakiety balistycznej z odzysku. Start był zaplanowano na 21 listopada 2013 roku na godzinie 8:10 czasu polskiego.

 

Drugi polski satelita z tej serii, Heweliusz znajdzie się w kosmosie 29 grudnia 2013 roku i zostanie wyniesiony przez Chińczyków. Lem i Heweliusz to satelity naukowe budowane w ramach międzynarodowego programu BRITE (BRIght Target Explorer Constellation). Nie są to może urządzenia imponujących rozmiarów, bo są to sześciany o krawędziach 20 centymetrów. Lem waży niecałe 7 kg i jest to pierwszy nanosatelita, który ma konkretny cel naukowy. Budowa obu satelitów kosztowała Polskę 14,2 mln złotych.

W nanosatelitach zostały umieszczone teleskopy. Ich główną rolą będzie badanie 300 najjaśniejszych gwiazd. Zasilanie, satelity uzyskają z paneli słonecznych pokrywających jego powierzchnię. Pierwszą próbę kontaktu z satelita polscy uczeni podejmą już w kilka godzin po umieszczeniu na orbicie. Dane będą przekazywane do stacji naziemnych znajdujących się w Warszawie, w Kanadzie oraz w Austrii.

 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w serwisie astronomicznym - tylkoastronomia.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika euklides

"Budowa obu satelitów

"Budowa obu satelitów kosztowała Polskę 14,2 mln złotych."
A "narodowy" kosztował ponad miliard. Widać rozpipsających nasze pieniądze 200 razy bardziej kręci Kongres Świadków Jechowy czy biadolenie Arbuzów o CO2 niż badanie kosmosu. A za 20 lat będzie można na nowym stadionie dziesięcilecia kupić koszulkę z grafiką chińskiego programu kosmicznego i to będzie nasz cały potencjał podboju kosmosu.

Portret użytkownika euklides

"Budowa obu satelitów

"Budowa obu satelitów kosztowała Polskę 14,2 mln złotych."
A "narodowym" kosztował ponad miliard. Widać rozpipsających nasze pieniądze 200 razy bardziej kręci Kongres Świadków Jechowy czy biadolenie Arbuzów o CO2 niż badanie kosmosu. A za 20 lat będzie można na nowym stadionie dziesięcilecia kupić koszulkę z grafiką chińskiego programu kosmicznego i to będzie nasz cały potencjał podboju kosmosu.

Jeszcze rosną drzewa, które to widziały,
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi.
Niebo zna język, w którym komendy padały,
Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi.

Jacek Kaczmarski, „Katyń”

Portret użytkownika darmi

Znakomita wiadomość :), jako

Znakomita wiadomość :), jako donosi http://losyziemi.pl/polska-nawiazano-kontakt-z-satelita-lem "- Dostałem SMS od naszego głównego naukowca projektu Aleksandra Schwarzenberga-Czernego, który bardzo krótko napisał: „Mamy Lema” – powiedział Tomasz Zawistowski, szef projektu BRITE-PL. – To była wiadomość, która potwierdzała, że satelita oddzielił się od rakiety i został umieszczony na orbicie. Po godz. 10.00 przyszła informacja, że nawiązano kontakt z satelitą."
janczar - doceniajmy to!
 

Strony

Skomentuj