Polski MON zszokowany ceną baterii rakiet Patriot. Zapłacimy dwa razy więcej niż Rumunia?

Kategorie: 

Bateria rakiet Patriot - Źródło: wikipedia

Od kilku dni w polskojęzycznych mediach możemy usłyszeć jak wielkim sukcesem jest to, że Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na sprzedanie Polsce baterii antyrakiet Patriot. Teraz właśnie okazało się, że wspaniałomyślność Amerykanów wyrażających zgodę na tę transakcję jest okupiona irracjonalnie wysoką ceną za ten system.

 

Polska ma zapłacić aż 10,5 miliarda dolarów, co odpowiada mniej więcej 37 miliardom złotych. Oczywiście w prorządowych mediach przedstawiono to jako bezprecedensowy sukces.  Zgoda Kongresu i Senatu USA na sprzedaż takiej technologii jak system Patriot jest zawsze potrzebna, dlatego sugerowano, że to coś wyjątkowego, iż pozwolono Polsce na zakup tych baterii rakiet.

 

Prawda jest jednak taka, że baterie Patriot posiada wiele krajów, m.in. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Izrael czy na przykład Rumunia, która stosunkowo niedawno zakupiła ten system za połowę mniejsze pieniądze! Oczywiście sugeruje się, że specyfikacja systemu dla Polski jest zupełnie inna niż tych sprzedawanych do pozostałych krajów, ale prawie dwukrotna zwyżka ceny chyba nie tłumaczy postępu technologicznego.

 

Poza tym problem z taką bronią polega na tym, że nawet jeśli ją kupimy to Amerykanie będą mogli zdecydować czy możemy jej użyć, czy też nie. Będzie tak dlatego, że nie otrzymamy tak zwanych kodów źródłowych i zapewne zostawi sobie jakieś możliwości decydowania czy dana rakieta ma odlecieć czy nie. Pomijając te kwestie jest jeszcze problem ceny za te zestawy. Okazuje się, że mamy za nie zapłacić niemal tyle, ile wynosi roczny deficyt budżetu państwa. Pojawia się pytanie - czy systemy te będą w ogóle w stanie poradzić sobie z zaawansowanymi rosyjskimi rakietami, które podobno nam zagrażają?

 

Patriot zainstalowany w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej z ledwością zestrzelił prymitywną rakietę irańską wystrzeloną z terytorium Jemenu. Wydaje się, że dużo lepszym pomysłem dla Polski byłoby zakupienie technologii antyrakietowej na przykład od Izraela, którego systemy okazują się być bardzo skuteczne w warunkach bojowych.

 

Przedstawiciele polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej twierdzą, że przed nami są jeszcze negocjacje, w tym kwestie tak zwanego offsetu. Chodzi o inwestycje w polski przemysł obronny, które miałyby być dokonane w ramach kontraktu na zakup antyrakiet Patriot. Wszyscy jednak chyba pamiętamy czym skończył się offset w przypadku samolotów F-16, czyli prawie niczym i chyba podobnego rozwoju wypadków można spodziewać się teraz.

 

Reasumując, kupujemy bardzo drogi system antyrakietowy, którego skuteczności nie możemy być pewni. Jedyne co wiadomo na pewno to fakt, że amerykański Kongres i Senat pozwoliły Polsce na wyłożenie 10 miliardów dolarów na jego zakup. Jakże inaczej wyglądają stosunki między USA, a Izraelem. Kraj ten otrzymuje od Stanów Zjednoczonych corocznie ponad 5 miliardów dolarów bezzwrotnej pomocy militarnej. 

W przypadku Izraela adaptacja w jego armii amerykańskich technologii wygląda zupełnie inaczej. To nie amerykański Kongres tylko izraelski Kneset decyduje o tym czy wyraża zgodę na przyjęcie pomocy, bo o płaceniu przez nich na przykład za supernowoczesne myśliwce F-35 to nawet nie ma mowy. Niektórzy nazywają tę sytuację ogonem kręcącym psem i trudno się z tym opisem nie zgodzić.

 

Warto w tym momencie zaznaczyć, że Amerykanie zgodzili się w 2016 roku na odrębne finansowanie izraelskiego programu antyrakietowego. Oznacza to, że dają im antyrakiety za darmo jako dodatek do tych 5 mld dolarów! Oczywiście można powiedzieć, że Izrael jest w wyjątkowej sytuacji, zagrożony ze strony Persów i Arabów mieszkających w jego okolicy, ale przecież Polska też jest zagrożona na przykład znajdującym się w obwodzie Kaliningradzkim rakietami typu Iskander. Wygląda na to, że są równi i równiejsi i kontrakt na zakup rakiet Patriot przez nasz kraj obnażył to ostatecznie.

 

Nasza pozycja negocjacyjna jest tak żenująco niska, że zgadzamy się na to, aby płacić ekstremalnie dużo za dostęp do tych amerykańskich technologii. Nasi rządzący zapewne liczą na to, że gdy dojdzie do jakiegoś konfliktu z Federacją Rosyjską to Amerykanie nam pomogą. Takiego sojuszu jeszcze nie weryfikowaliśmy, ale dobrze wiemy jak skończyły się podobne umowy gwarancyjne zawarte z Francją i Wielką Brytanią w 1939 roku. Można odnieść wrażenie, że idziemy teraz dokładnie tym samym kursem i ścieżką.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

Nie od Amerykanów cokolwiek

Nie od Amerykanów cokolwiek kupujemy/cokolwiek negocjujemy a od...amerykańskiego żydostwa!! Opanowało ono na własność Zamorskie Terytorium Zależne-US'rael i trzęsie nim niczym gruszą na miedzy pilnie bacząc by - inaczej niż w sporze Rzędzianów z Jaworskimi - "...gruszki leciały tylko na ich stronę, a na stronę Jaworskich żeby nie spadało nic"! Tchnie ono do Polski i Polaków nie mniejszą nienawiścią i jadem (mimo licznych "polskich drzewek" w nomen omen Yad Waszem tchną nienawiści jadem głownie w "stronem naszem"!) niż żydzi ze Srulsrahell'a, a że żydzi w swej plemiennej nienawiści postanowili, cyt: "Więcej niż 3 mln Żydów zginęło w Polsce i Polacy nie będą spadkobiercami polskich Żydów. Nigdy na to nie zezwolimy. Będziemy nękać ich tak długo, dopóki Polska się znów nie pokryje lodem. Jeżeli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań, będzie publicznie poniżana i atakowana na forum międzynarodowym" - k.cyt. Przestańcie się dziwić panowie Polacy-nie tam jacy tacy skoczni krakowiacy że dwu-trzykrotnie Polska za wszystko w US'raelu przepłaca i przepłacać będzie dopóty, dopóki Polska nie zmieni się w Polin a Wisła - nie zostanie przechrzczona tępym jak rabinat scyzorykiem w Jordan!

ps.(cytowane   słowa wypowiedziane w dniu 19 kwietnia 1996 na Światowym Kongresie Żydów przez żydowskiego archeparcha Izaaka Singera-wroga Polski i Polaków).

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Amerykanie doskonale zdają

Amerykanie doskonale zdają sobie sprawę, że sytuacja polityczna w Polsce jest niepewna...  I nie chodzi tu wyłącznie o obecną pseudopozycję, lecz o nastroje społeczne. Ich służby rejestrują wypowiedzi na forach, gdzie przeważające są emocje antyamerykanskie. Nielicze mało zresztą inteligentne lizodupstwo podpolaczków jest jaskrawie niewiarygodne. Liczą, że w niedługiej przyszłości mogą dojść do głosu rozsądku inne siły, które zwiążą sojusz militarny i gospodarczy z Rosją i Chinami. Więc ta cena zaporowa na ten wątpliwy w dzisiejszych rozwiązaniach broni strategicznych ma istotne znaczenie..

Portret użytkownika UPAdlina

mówi prawdę panie bandero

mówi prawdę panie bandero-uSSmański trollu. Ludzie się budzą. Ci, którzy wspierają banderyzm są wrogami Polski, a ci którzy go zwalczają są dla Polski sojusznikiem. To proste i jasne. Wiadomo to to, kim ty jesteś.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Nah`tah ni

A ty żydowskiej zarazy

A ty żydowskiej zarazy okupacyjnej na carską Rosją bolszewiku, nie lepszyś. Zapomniałeś , kto nasyłał na Jaśnie Wielmożnych Panów w lutym roku Pańskiego 1846 w Królestwie Halicza i Włodzimierza POLSKICH kmieci?Tak , iż potem z ŁATWOŚCIĄ , żyd Szuchego syn tzw "Szuchewicz, mógł  posłać ukraińską czerń na Jaśnie Wielmożnych Panów Lachów.A nie był to czasem mokiewski kacap żydowski, który rzeż wołyńską rozpoczął już 17-09-An. Domini 1939?Zapytraj się o to twego trepa prowadzącego KGB-isty krwawego putina.I tylko U.S.Army pod wodzą generała George Smith Patton Junior URATOWAŁ Brygadę Świętokrzyską NARODOWYCH Sił Zbrojnych i pułkowniak Antoniego Szackiego kryptonim "Bohun, Dąbrowski", od niechybnej śmirci , dzięki takiemu kacapowi jak Żukow.Tak i teraz krwawy esbek putin , nadzorowany przez kahał moskiewski Chabad Lubawiczierie, by ci pomógł.

Portret użytkownika UPAdlina

heniu, wróć z XIX wieku do

heniu, wróć z XIX wieku do czasów obecnych. Bolszewików dziś już nie ma, więc ochłoń. A jeżeli szukasz czegoś zbliżonego do bolszewizmu to skieruj jałopinę ku hujni gejropejskiej, która kontynuje tamto "dzieło", choć w nieco innym opakowaniu. Dziś USarmy to banda zwyrodnialców i bandytów, którzy od dekad terroryzują świat. To między innymi ta banda obecnie szkoli bojówki banderowskiej junty z kijowa, która jest śmiertelnym wrogiem Polski. To mocodawcy tej bandy stoją za reaktywacją banderyzmu na upaińskiem grajdole zachodnim. Nie Rosja, która to szambo zwalcza. Jarzysz heniu? Nie bredź mi tu pierdół o kmieciach, smithach juniorach itp, itd. TU I TERAZ heniu!! TU I TERAZ!! I tylko to się liczy chachełku. Putin robi dobrą robotę nie pozwalając twoim banderowskim kolegom-zwyrolom rozlewać sie po całej ukrainie i hamując wspierających was bandyckich uSSmanów. Poniał?

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Autor komentarza

Powiedz wujkowi wowie, żeby

Powiedz wujkowi wowie, żeby przestał blokować cieśnine pilawską dla polskich statków handlowych, przestali blokować przekop mierzei wislanej bo to nie ich sprawa i terrytorium. Zapytaj jak będzie siedział na kolanach czemu Polska płaci nawyższą cenę za gaz - średnio o 20% więcej niż np Niemcy. 
Ta lista jest dłuższa, spytaj prowazącego politruka. 

Portret użytkownika UPAdlina

Przestań bredzić i powiedz

Przestań bredzić i powiedz wujkowi waltzmanowi, że sprawy polskie, to nie jego problem. Ale jeżeli juz marudzisz o gazie, to o to, dlaczego jest taka, a nie inna jego cena zapytaj "polskie elity" polityczne, które te ceny negocjowały z Rosją. Jeżeli sprzedajesz auto warte 10.000 zł i pojawi się kupujący, który powie, że kupuje je za 20.000 zł to będziesz mu tłumaczył, że nie warto? Nie ośmieszaj się takimi tekstami.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Autor komentarza

Jak zwykle zero konkretów

Jak zwykle zero konkretów tylko bełkot, spodziewałem sie tego w końcu trafiłem na laika i propagandyste. Na świecie jest nadpodaż gazu a rynek jest rynkiem klienta (odbiorcy). Nas wiąże umowa ( na szczęscie tylko do 2022) z rosją. Rosja wielokrotnie wstrzymywała dostawy gazu do Polski, blokowała sprzedaż czy z uwagi na niską jakość nie dotrzymywała warunków umowy pomimo faktu że płacimy najwięcej w całej UE. Dla nich liczy się powiazanie sprzedaży surowców z polityką a powszechnie wiadomo że dla ruska jesteśmy tylko krajem nawiślańskim chwilowo oderwanym od sowieckiej macieży.
Potrafisz odpowiedzieć na pytanie:
1. Czemu rosja blokuje ruch polskich statków handlowych na Bałtyku ? (zakaz przepływu przez cieśnine pilawską)
2. Czemu wstrzymali dostawy ropy mimo obowiązującej umowy) do polskiej rafinerii Orlenu na Litwie ?
Konkrety ! Bez bełkotu.   

Portret użytkownika UPAdlina

Nie rozśmieszaj mnie.

Nie rozśmieszaj mnie. Dyskusje z tobą tylko mnie śmieszą. Kompromitujesz się non-stop. Teksty w stylu: "Albania ma kilkukrotnie większą gospodarkę od Serbii" świadczą o twojej totalnej ignorancji i głupocie. Wklejanie linków sprzed 4 lat to po prostu żenada. Nieumiejętność wklejenia linku do paska przeglądarki to kolejny twój "popisowy" numer. I ty mówisz o kimś, że jest laikiem? Hehehehe! Dobre. Was wiąże umowa? Wy niedługo w ogóle będziecie bez gazu z Rosji. Po powstaniu Tureckiego Potoku i Nord Stream 2 po gazie pozostanie wam tylko stary rurociąg przez banderland. Przestań bredzić o kraju nadwiślańskim, bo wy na razie nim nie jesteście i nie będziecie. Nad Wisłą leży Polska, a nie banderland. Rosja ma gdzieś wasze bycie w "macierzy". Po co jej banderowski nienawistny pro-nazistowski grajdołek? Do czego?

Nie mów mi o bełkocie gościu, bo już ci napisałem o twoich bełkotach w temacie albanii i Serbii, czy wklejania linków sprzed 4 lat. Nie błaznuj więc.

Na twoje śmieszne pytanka odpowiem prosto. Polityka Rosji względem Polski jest często odbiciem tego, co robią anty-polskie marionetkowe wladze: Zamknięcie małego ruchu granicznego z Kaliningradem przy jednoczesnym tolerowaniu go z twoją banderowską wrogą upainą, coroczne problemy dla rosyjskich motocyklistów jadących do niemiec na obchody rocznicy zwycięstwa nad nazizmem (w odpowiedzi Rosja nie robi jednak kłopotów uczestnikom Rajdu Katyńskiego) i wszystkie inne tego typu wrogie działania marionetek uSSmańskich z W-wy. A ty zdziwiony działaniami Rosji? Przypomina mi się, jak na rozkaz uSSmańskiego pana jego lokaje w W-wie wprowadziły sankcje w stosunku do Rosji i jakież było ich zdziwienie, gdy Rosja odpowiedziała kontrsankcjami?! Byli zdziwieni i zbukwersowani, jak ty teraz. Dziewice intelektualne tak mają. Wiecznie zdziwione. Jak się odgrywa rolę harcownika wobec Rosji opłacanego przez bandyckich uSSmanów, to nie dziwne, że reakcja Rosji jest taka, a nie inna. Na co ty liczysz? Że będziesz pluć na innych, a oni będą ci dawać kwiaty? Ogarnij się gościu i zerknij lepiej na różnice godpodarek albanii i Serbii, popatrz na daty artykułów, do których podajesz linki i naucz się je wklejać do paska przeglądarki. Zacznij od podstaw, a potem zajmuj się poważniejszymi sprawami. Bo próbujesz biegać, a nie umiesz nawet chodzić, przez co ciągle zaliczasz glebę.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika znawca

AMERYKANIE OSZUKUJĄ ! :

AMERYKANIE OSZUKUJĄ ! :

1. Brak swobody dostępu do kodów źródłowych nasuwa myśl tego typu, że Polska/jako terytorium, służy do ochrony bardziej wartościowych członków NATO. To sytuacja straszna, kiedy ktoś mógłby w razie konfliktu, podjąć decyzję o niezestrzeleniu rakiet lecących np. na Poznań, Kraków, czy Warszawę, a nie zawahałby się w użyciu baterii (anty)rakiet, gdyby były atakowane np. takie cele  jak Berlin, czy Kopenhaga ! Nie dałoby rady przechwycić rakiet wroga nad terytorium Polski, to większe prawdopodobieństwo przechwycenia jest wówczas, gdy ta wystrzelona z Polski "śledzi cel", a ta druga odpalona z np. terytorium Niemiec faktycznie je zlikwiduje. Nic nadzwyczajnego ... jakiś gryzipiórek z Waszyngtonu na podstawie tzw. "danych", podejmie w/w decyzję w oparciu o to, że ... podczas masowego uderzenia rakietowego wroga i tak NATO, nie da rady w jakimkolwiek stopniu obronić terytorium Polski. To przecież nie są pociski balistyczne z głowicą atomową, że ktoś zachodzi w głowę : "jak to ? USA nie da Polsce kodów ?"

Następnie jest kwestia naszego znaczenia geopolitycznego, strategicznego/sojuszniczego. Otóż Turcja ma takowe znaczenie większe dla USA i dla NATO niż Polska. Turcja jest też drugą największą siłą zbrojną w NATO, a mimo tego wszystkiego ma daleko w nosie jakieś ... "dziwne/odgórne tzw. ustalenia sojusznicze" - i zakupiła ona od Rosji system konkurencyjny S-400. System nie tylko przebijający osiągami/zdolnością do obrony system Patriot ale też generalnie system ten oscyluje w rozsądnym przedziale cenowym ! Ta opcja/punkt 1 - to jest dla mnie tzw. opcja zero/ulubiona, gdzie ... nie pozostaje nic innego do dopisania jak to, że PiS to są po prostu ludzie chorzy psychicznie i na tym należałoby poprzestać, w komentowaniu ich bezwarunkowej polityki ultra pro amerykańskiej ... Smile

 

2. AMERYKANIE TWORZĄ KORUPCJĘ w Polsce ! Nie można uznać sytuacji zakupu po cenie 10,5 mld $ jako coś innego, niż sfinansowanie łapówek, jakie zapewne są w cenie zakupu ! A za owe łapówki może zapłacić tylko podatnik ... :). Oficjalnie powiedzmy 8,5 mld $ trafi do skarbu państwa w USA, a reszta trafi w ręce łapówkarzy z PiS. A w mediach pokaże się dokumenty zakupu za 10,5 mld $... nie takie rzeczy już w Polsce się działy ... Smile

 

3. Prawdopodobnie jest to ukryte/nieoficjalne ROZPOCZĘCIE PROCESU RESTYTUCJI mienia żydowskiego, jakie ta społeczność utraciła w wyniku II wojny światowej. PRL nie wypłacił owych odszkodowań za konfiskatę mienia, a III RP to spadkobierca prawny po PRL. 

To nie musi być political fiction, bowiem są dwa fakty powszechne w świadomości : po pierwsze Kongres Żydów Amerykańskich ma silny wpływ na decyzję amerykańskiego parlamentu, oraz to : że tzw. "zbrojeniówka" w USA jest powiązana poprzez swe działania lobbystyczne, nie tylko z amerykańskim parlamentem ale też z wpływowymi środowiskami żydowskimi. Taki więc nieoficjalnie/w taki sposób III RP mogłaby spłacać żądania finansowe amerykańskiego lobby zza oceanu ... całkowicie poza wiedzą społeczeństwa. Stąd też może wynikać taka cena za system. Smile

 

4. PiSowcy TWORZĄ WRAZ Z AMERYKANAMI podstawy pod układy mafijne ! Wystarczy spojrzeć na "pozycje europejskie"  w jakich PiS się znajduje. To nie żadna nowość, że polska opozycja przy wsparciu instytucji EU oraz przy wykorzystaniu potencjału RFN-jaki ten stanowi w Europie chce rządy PiS obalić ! W takim procesie oczywiście wiodący prym musiałyby odgrywać również i spec służby niemieckie, a nie tylko oficjalne "groźne pomrukiwania" ze strony władz niemieckich w stronę obecnego rządu ! :).

Dlatego naturalnie ... pojawia się okazja by USA wręczyć łapówkę w zamian za ochronę/pomoc w przypadku neutralizacji takich zagrożeń ze strony środowisk dla PiS bardzo nieprzychylnych. Dlatego PiS ma powody by mizdrzyć się dla republikańskiego prezydenta USA. Jego pozycja w systemie ... jest słaba, bowiem odkąd on tylko doszedł do władzy, to w USA wzrosły antagonizmy społeczne, oczywiście zorganizowane przez lewackie media z USA. Prowadzi to do wniosku, że zapewne administracja prezydenta nie ma pełnej kontroli nad poczynaniami spec służb z USA. Ale zawsze "amerykański cwaniak" mógłby powiedzieć tak: "da się załatwić pewne rzeczy ale to kosztuje" ... ( ... Smile ...). To m.in. dlatego tak bardzo preferuję punkt pierwszy ... Smile

 

5. USA WSPIERA SYSTEM OKRĄGŁEGO STOŁU/UKŁADU z MAGDALENKI ! ... Bowiem w zakupie (anty)rakiet za 10,5 mld $ można by się doszukiwać "sensacji szczególnego znaczenia" ...:) - gdzie jest możliwa nawet taka opcja, że to PiS wręczy łapówki swym politycznym przeciwnikom w nagrodę za to, że dopuścili oni PiS do władzy. Wystarczy, że po przyjęciu łapówek lewackie media z RP/związane ściśle agenturalnie z obecną opozycją, zmiękną w swych atakach na PiS i tym samym KACZUSIA swobodnie sobie będzie rządzić nie tylko do końca kadencji ale również w następnej ! Oczywiście system Patriot w takim obrocie spraw musiałby stacjonować w Polsce - ale wolę już dalej nie kpić w związku z tematem. Smile

W zasadzie rządy PiS niczym nie różnią się od rządów poprzedników. Trwa dalej debilizm związany z utrwalaniem podstaw socjalizmu w gospodarce, głównie pod postacią dalszego trwania w strukturach stricte komunistyczno/socjalistyczno/etatystycznej EU. W innych obszarach np. polityka zagraniczna PiS dorównuje PO, Widać to szczególnie w kwestii totalnego braku środków/siły/sposobów w celu ostatecznego utworzenia rozwiązania w celu by, Ukraina swobodnie/w przestrzeni publicznej nie mogła nawiązywać do tradycji BANDERYZMU ! To tak jakby kanclerz RFN nagle nawiązywał do tradycji NAZIZMU w przestrzeni publicznej  : wywiady w mediach/oficjalne oświadczenia/ceremonie państwowe. W takim razie jakie standardy stosuje Ukraina silnie popierana przez USA ?

 

6. Oczywiście zawsze na koniec, należy bezlitośnie tępić poglądy proPiS-owskie choćby dlatego, że część elektoratu PiS jest tak zaczadzona ideologicznie, że w/w PUNKT PIĄTY uznałaby ona za swego rodzaju patriotyzm albo kto wie, może i za Boże wstawiennictwo ! Albo ... za konieczność wyższego rzędu, z którą przecież KAŻDY UMYSŁ ZDROWY nie mógłby się nigdy pogodzić.

Dlatego AMERYKANIE TWORZĄ W POSCE społeczeństwo frustratów, dosłownie wariatów ! I to jeszcze takich, dla których scenariusz punktu pierwszego, to już z automatu oznacza przynależność internauta do rosyjskich spec służb, a nie jest możliwe dla nich to, że scenariusz przedstawiony przez internautę w punkcie pierwszym, odbywa się na zasadzie wymiany poglądów, oczywiście bez jakiejkolwiek przynależności agenturalnej ... Smile

Portret użytkownika elzar

Siły Zbrojne każdego kraju

Siły Zbrojne każdego kraju powinny być dostosowane do mentalności obywateli.
Polskie Wojsko powinno iść zatem w innym kierunku,jak i Polska polityka.
Oczywiście obrona przeciwlotnicza jest potrzebna,tylko zastanawia mnie to,po co ją 'kupy'wać za tyle miliardów skoro wiadomo,że i tak ... jakaś tam atomówka w razie wojny ze strony Rosji i tak przeleci.To taka kosztowna minimalizacja strat.
Nie lepiej byłoby wydać 10 MLD $ na dobre okręty podwodne z paroma bombkami atomowymi,coś na wzór Francuskiej Doktryny Odstraszania Nuklearnego!?
A potem mając taki atomowy guzik wydawać pieniążki na narew,wisłe,kormorana itp.

Portret użytkownika mb

UPADLINA i inni których teraz

UPADLINA i inni których teraz nie wymienię,za to z całego serca DZIĘKUJE że jesteście na tym forum i mówicie prawdę.Mam 35 lat,dzięki Wam wiem już więcej... i nie tylko ja.Pozdrowienia,marzy mi sie spotkanie...z Angelusem,MiamiVibe,Sceptykiem,Jajcarzem,Inżynierem magistrem,JohnMoll i innymi.Moglibyśmy się wymienić cennymi informacjami i nie tylko.

Strony

Skomentuj