Polska zakupi pociski JASSM-ER o zasięgu 1000 km

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

W ramach strategicznego partnerstwa między Polską a Stanami Zjednoczonymi, Warszawa otrzyma ponad 800 nowoczesnych pocisków manewrujących JASSM-ER. Ta broń o bardzo dużym zasięgu, sięgającym nawet 1000 kilometrów, stanowi istotne wzmocnienie polskiej obrony i zwiększa zdolność do odstraszania potencjalnych agresorów.

 

Decyzja ta jest częścią szerszego pakietu uzbrojenia, który Waszyngton przekazuje Polsce. Obejmuje on również 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache Guardian oraz pociski powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder Block II i AIM-120C-8 AMRAAM. To kompleksowe wzmocnienie polskiego potencjału obronnego, odpowiadające na aktualne zagrożenia i wyzwania geopolityczne.

 

Pociski JASSM-ER to udoskonalona wersja starszego modelu JASSM, z którym dzielą one ponad 70% elementów konstrukcyjnych. Kluczową różnicą jest znacznie zwiększony zasięg, pozwalający na rażenie celów na terytorium Rosji, w tym w rejonach Moskwy i Petersburga. To istotne wzmocnienie polskiej zdolności odstraszania i obrony.

 

Polska podjęła starania o zakup tych pocisków już w 2018 roku, a teraz staje się drugim na świecie użytkownikiem tej broni, po Stanach Zjednoczonych. Obecnie w polskich magazynach znajduje się około 70 sztuk JASSM-ER, a nowa transza obejmie ponad 800 dodatkowych egzemplarzy.

 

Pocisk JASSM-ER ma długość 4,3 metra i waży około 1200 kilogramów. Dzięki wewnętrznym zmodyfikowaniom, w tym zwiększeniu przestrzeni na paliwo, może dostarczyć głowicę bojową o masie 450 kilogramów na odległość 900-1000 kilometrów. Jego konstrukcja stealth utrudnia wykrycie i zniszczenie.

 

Warto podkreślić, że w komunikatach dotyczących tej transakcji pojawiają się pewne niuanse terminologiczne. Choć oficjalnie mowa jest o sprzedaży pocisków JASSM-ER, w niektórych źródłach pojawiają się również informacje o wariancie AGM-158B-2. Należy jednak pamiętać, że ten ostatni odnosi się do jeszcze bardziej zaawansowanej wersji JASSM, o zasięgu sięgającym nawet 1900 kilometrów, której Polska również wyraziła zainteresowanie.

 

Decyzja Stanów Zjednoczonych o sprzedaży Polsce ponad 800 pocisków JASSM-ER to istotne wzmocnienie polskiego potencjału obronnego. Broń ta, o znacznym zasięgu i cechach stealth, pozwoli na skuteczne odstraszanie i obronę przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony Rosji, w tym w kluczowych rejonach, takich jak Moskwa i Petersburg.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Bartosz Maski

Coś jest nie tak z rządzącymi

Coś jest nie tak z rządzącymi bo zamiast zadbać o nasz rozwój do wewnątrz to oni wypromieniowują całą naszą energię na zewnątrz. Ten młody żołnierz co wtedy powiedział o taktyce "w tył zwrot" myślę że bardzo mądrze prawił. Co najmnmiej mogliby oni przechodzić badania lekarskie zanim zajmują stołki bo wydaje się że nie każdy z nich by dostał zdolność od psychiatry. 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika axell69

Mumie z Nazca  - je  też  w

Mumie z Nazca  - je  też  w rytuale szydowskim    gwałciliście   po uprzednim wysmarowaniu  fekalnym    ,   gdy wszyscy  myslą  jak  przeżyć   Ku***wa Inschtalator łączy  szydowskim  zwyczajem mumie   z Nazca  oczywiście z  bibilą  ,  gdzie łapska   pejsate  tam kłamstwo 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika S

" zwiększony zasięg,

" zwiększony zasięg, pozwalający na rażenie celów na terytorium Rosji, w tym w rejonach Moskwy i Petersburga " - ale wiecie, że Rosja co by nie mówić, jest jednak mocarstwem atomowym? Tak tylko pytam, bo odnoszę wrażenie, że "umiłowani wybrańcy narodu" wciskają głupiemu plebsowi, że patykiem postraszą gościa z karabinem ....

A jako ciekawostkę dodam, że Ruskie w atakach na Ukrainę używają ok. 150 rakiet i dronów dziennie. Czyli Polanda ma na razie sprzętu na pół dnia, i za skromne 2 miliardy dolców dokupi go na pięć dni walk. No żeby ruskie się nie posrali ... ze śmiechu, bo ze strachu to im nie grozi ....

Portret użytkownika wiktor wektor

Skoro mają tak wielką

Skoro mają tak wielką przewagę militarną i produkcyjną, to dlaczego ta "operacja specjalna" która miała trwać zaledwie 3 dni ciągnie się już ponad 2 lata ? Nic Cię tu nie dziwi ? 

A teraz cytat z "wklejki" : 

..Rosjanie atakowali Ukrainę 158 dronów..

Wskaż co tu nie pasuje. 

Portret użytkownika stefanniewierzacy

rosja nie jest żadnym

rosja nie jest żadnym mocarstwem, ani militarnym, ani atomowym ani gospodarczym

pewnie z 90% rakiet jest w takim stanie jak ich armia na ukrainie. 

korea północna to tez mocarstwo atomowe?XDDD

Portret użytkownika gnago

Pitu mitu odpalane z

Pitu mitu odpalane z samolotów jedynie z tych docelowo sześćdziesięciu kilku samolotów . Kretynizm stosowany powinni zaiwestować w pociski manewrujące odpalane z powierzchni. Ale za głupi na to

Portret użytkownika ARTUR

A na 800 + też udzielą nam

A na 800 + też udzielą nam kredytu , a może chociaż na sfinansowanie z NFZ nowoczesnych protez dla tysięcy potrzebujących którzy mają amputowane ręce i nogi a których nie widzimy gdyż muszą siedzieć w domu lub są zamknięci w osrodkach opiekuńczych / umieralniach / Sad

Portret użytkownika oleg

Pamiętajcie.

Pamiętajcie.

Wystarczy się poddać, pozwolić wykastrować, zezwolić na gwałt na matce/żonie/córce, a na koniec spakować ruskim (tfu) pralkę, zużyte do połowy perfumy czy co ich tam jara.

To niewielka cena za pokój jak pokazuje Bucza, Izium czy inne wioski w których nie miały miejsca żadne źródła oporu i trwał ruski mir. Prawda?

Dodam jeszcze, że Rosja prowadzi godną potępienia niesprowokowaną wojnę napastniczą, największą w Europie po zakończeniu II wojny światowej,  która prowadzi do eksterminacji narodu ukraińskiego. 

Raz sierpem raz młotem ruską hołotę. 

Strony

Skomentuj