Polska zaatakowana przez potężną wichurę, są ofiary śmiertelne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Każdy odebrał chyba wczorajsze ostrzeżenie z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa odnośnie silnego wiatru, który nadciąga nad Polskę. W mediach społecznościowych, można poznać już wstępny bilans zniszczeń i komplikacji wywołanych przez orkan Dudley.

 

Zgodnie z doniesieniami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, blisko 300 000 osób zostało pozbawionych dostepu do energii elektrycznej. W wyniku wichury, straż pożarna była wzywana ponad 1400 razy. Jak narazie, doniesienia wskazują na przynajmniej trzy ofiary śmiertelne. Mowa o 70-latku z województwa lubuskiego, na którego samochód spadło drzewo oraz ofiarach katastrofy budowlanej w Krakowie.


Źródło: RCB

Podczas budowy osiedla w Krakowie, przy ulicy Domagały 45 spadł żuraw. Wedle niepotwierdzonych doniesień, w środku znajdował się operator, którego zdołano reanimować. W wyniku tego incydentu, zgłoszono cztery  osoby ranne i co najmniej 2 ofiary śmiertelne. Żuraw roztrzaskał się na kawałki, a zdjęcia z miejsca zdarzenia pokazują stalową ramę zwisającą wzdłuż budynków. Ofiary śmiertelne to 23 late i 64 latek. Przyczyny wypadku będą analizowane przez Państwową Inspekcję Pracy.

 
Źródło: Patryk "Skju" Sykut (Twitter)

Do potencjalnie niebezpiecznej sytuacji doszło również w pobliżu kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie. Iglica kościoła wygięła się do tego stopnia, że zagraża to bezpieczeństwu wiernych. Strażacy po dojeździe na miejsce zdarzenia zabezpieczyli teren jednak nie byli w stanie dosięgnąć fragmentu kościoła.


Źródło: KP PSP Białogard

Silny wiatr wpłynął nawet na krajowy ruch lotniczy, a kilka samolotów kierujących się do Warszawy, musiało lądować ... w Budapeszcie. Było to najbliższe bezpieczne lotnisko, na którym mogły one wylądować bez obaw o bezpieczeństwo. Po zatankowaniu samoloty LOTu kontynuowały rejsy już bez kłopotów.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Q

To wszystko już było .. nic

To wszystko już było .. nic nowego tu nie ma. Wichury , trąby powietrzne i huragany nawiedzały Polską ziemię od zawsze . Tylko pamięć ludzka jest ulotna i "krótka" bo kto może pamiętać coś co było na długo przed jego urodzeniem ? A nie tylko to się zdarzało , ale i powodzie oraz bezśnieżne i ciepłe zimy . Jak ktoś ma np. 20 lat to dla niego obecna zima jest "normalna" a mroźna i śnieżna będzie "anomalią" , podobnie z całą resztą. Wielu ma pamięć "muszki owocówki" a ci co się zestarzeli często pamięć utracili , więc i opowiedzieć nie mają czego lub częściej słuchać ich nie ma kto .. Na tym też m.in. polega mądrość , że pamięcią swą umie się objąć czasy wykraczające także poza swoją metrykę , by mając tą wiedzę nie być zdziwionym tym co się widzi..

Kto z was rozumie sens słów : milczenie jest złotem - ? Dlaczego stan "nie mówienia" przyrównuje się do tego cennego metalu ? Czy chodzi tu o brak wydawania dźwięków ? Nie . To umysł ma milczeć , nie tworząc wciąż niepotrzebnych myśli . Po co ? Bo gdy gatatliwa świadomość zacznie milczeć - pojawi się mądrość skrywana w podświadomości. Podświadomość nie ma swego (słyszalnego) głosu , ona "mówi" obrazami i pojęciami (symbolami) ale by mogły się one przebić do świadomości - ta najpierw musi zamilknąć.

Portret użytkownika Robaczkowa

A mnie się wydaje, że te

A mnie się wydaje, że te dziwne anomalia klimatyczne w Europie znacznie zintensyfikowały się gdy amerykańskie wojska zaczęły stacjonować w Polsce. Myślę, że robią tu sobie ,,drobne teściki" broni klimatycznej. 

Dawniej czasami coś się działo ale nie na taką skalę jak obecnie. I nie ma tu wpływu jakieś mityczne ocieplenie klimatu. Dane potwierdzające ocieplenie klimatu były fałszowane. To wszystko wyciekło już wiele lat temu tylko tego nie nagłaśniano.

Portret użytkownika Q

Na "testowanie broni

Na "testowanie broni klimatycznej" jest wiele lepszych lokalizacji niż ziemie sojuszników swoich - swoją drogą jeśliby amerykanie potrafili kontrolować pogodę to czemu własnego kraju nie ustrzegą przed tornadami ? Ocieplenie klimatu to niestety fakt a nie "teoria czy spekulacja" przecież widać za oknem "zimę" . Skoro obecnie zima trwa od końca grudnia do połowy lutego a nie jak niegdyś od końca listopada aż do połowy marca to chyba u nas zrobiło się cieplej ? 30 ...40 lat temu nikt nawet nie wspominał o topnieniu się lodowców a dziś to już normale zjawisko i fakt. Zanikają klasyczne pory roku zastąpione przez porę suchą i ciepłą oraz mokrą i zimną a skoro energii słonecznej jest tyle samo na m2 to coś się z nią dziać musi i dzieje się. Trąby powietrzne występowały w Polsce odkąd pamiętam , kiedyś jedna z nich złamała słup energetyczny na moim podwórku gdzieś w okolicach 1985 r. Ziemia (globalnie) to nie pomieszczenie w którym gdy ogrzejemy powietrze to wszędzie się robi cieplej , wzrost średniej globalnej temperatury zaburza "zwyczajowe" zjawiska pogodowe , które zostają zastąpione innymi - często bardziej nieprzewidywalnymi. Kto to widział by w Afryce śnieg spadł lub na południu Hiszpani albo w Grecji .. a teraz to nic dziwnego.

Portret użytkownika Ruchomy Cel

"UŻYTKOWANIE LASU"

"UŻYTKOWANIE LASU"

ŻYWICA

https://opoczno.lodz.lasy.gov.pl/uzytkowanie-lasu#.YhCjeaXdiDY

Żywica i produkty z niej uzyskiwane obecnie mają zastosowanie w około 70 gałęziach gospodarki.
Zebraną żywicę w fabryce zwanej destylarnią poddaje się przerobowi. Polega to przede wszystkim na oddzieleniu składników bardziej lotnych tworzących tempertynę od składników trudniej lotnych tworzących w zwykłych warunkach masę stałą zwaną kalafonią. Do arsenału środków leczniczych używanych przez kapłanów egipskich należała tempertyna sosnowa (a także świerkowa). W dawnych czasach materiał uzyskiwany z żywicy stosowano do uszczelniania statków, a także do impregnowania drewna przygotowywanego do ich budowy. We wczesnym średniowieczu kalafonia wraz z siarką, saletrą i olejem wchodziła w skład "ognia greckiego", czyli zapalającej masy miotanej na nieprzyjaciela, używanej głównie przez Bizancjum, zwłaszcza w bitwach morskich lub w obronie warowni.
Tempertyna jest od dawna stosowana jako rozpuszczalnik przy wyrobie wielu leków, kosmetyków, past do podłóg i obuwia, lakierów, farb (m.in. farb drukarskich), środków owadobójczych, grzybobójczych i chwastobójczych. Coraz częściej jest podstawowym lub pomocniczym surowcem do wyrobu takich produktów jak: włókna syntetyczne, silnie działające insektycydy, smary odporne na wysoką temperaturę i nadające się do smarowania silników turbo-śmigłowych, substancje zapachowe z powodzeniem zastępujące ambrę (substancja stosowana w przemyśle perfumeryjnym).
Z terpentyny można wytwarzać syntetyczną kamforę stosowaną w lecznictwie głównie do nacieran rozgrzewajacych przeciw nerwobólom. Przez połączenie bawełny lub celulozy drzewnej z kwasem azotowym uzyskuje się silny materiał wybuchowy nitrocelulozę, czyli bawełnę strzelniczą, główny składnik prochu bezdymnego. W połowie XIX w. stwierdzono , że dodatek kamfory pozbawia nitrocelulozę jej wybuchowych własności; tak powstał celuloid, pierwsze w historii tworzywo sztuczne, które znalazło zastosowanie w wielu dziedzinach techniki. Kamfora nadal potrzebna jest do wyrobu tworzyw sztucznych, materiałów wybuchowych, lakierów, syntetycznego kauczuku.
Kalafonia ma zastosowanie w przemyśle papierniczym. W postaci klejów żywicznych służy ona do przeklejania masy papierowej. To dzięki niej farba drukarska nie rozlewa się, a papier jest gładki. Kleje z udziałem kalafonii są używane także przy produkcji płyt pilśniowych. Dodatek kalafonii zwiększa elastyczność wyrobów ze sztucznego kauczuku i ich odporność na mróz, a trwałość opon samochodowych zwiększa przeciętnie o 50%.

Kopalna żywica zwana jantarem, ambrą żółtą, suksynitem, a powszechnie znana jako bursztyn, powstała z drzew obecnie już wymarłych żyjących w trzeciorzędzie. Niegdyś bursztyn odgrywał ogromną rolę. W Niniwie odkryto obelisk z X w. p.n.Chr., pokryty pismem klinowym, z którego wynika, że już wtedy sprowadzano go z krain nadbałtyckich. Powszechnie znany jest bursztynowy szlak wiodący przez Węgry, Morawy, Śląsk, brzegiem Prosny i Wisły, którym podróżowały wyprawy kupieckie. W średniowieczu rozwinęło się rzemiosło artystyczne, a jego głównymi ośrodkami były Królewiec i Gdańsk. Legendarna stała się zaginiona "bursztynowa komnata" budowana od początku XVIIIw. przez kilkadziesiąt lat pod Petersburgiem. Z bursztynu destylowano olejek i wytwarzano "sztuczne piżmo", cenione w lecznictwie i w wyrobie pachnideł. Potarty suknem bursztyn elektryzuje się ujemnie, a od greckiej jego nazwy - elektron - pochodzi pojęcie elektryczności. Obecnie stanowi on przede wszystkim wartościowy surowiec do wyrobu biżuterii i przedmiotów artystycznych.

Literatura: "Las skarbiec człowieka" Wiesław Grochowski

===

Portret użytkownika Rumcajs

Ja kiedyś za dzieciaka nie

Ja kiedyś za dzieciaka nie wiem czemu, ale żarłem podświadomie świeżą żywicę z drzewa wiśniowego - chyba się tym w jakiś sposób leczyłem i było to po czarnobylu pamiętam to jak dziś. 

 

Aż poszukałem w necie o tym Biggrin

Wiele osób pamięta, że jako dzieci jedli żywicę z drzew wiśni albo czereśni. Całowicie rozpuszcza się w ustach i praktycznie jest bez smaku.  Wiadomo, że jest ona jadalna, ale czy jest lecznicza? Zdecydowanie tak. Już XVII-wieczny, sławny angielski zielarz Nicholas Culpeper, pisał że guma z wiśniowego drzewa, rozpuszczona w winie, jest dobra na przeziębienie, kaszel, chrypę i ból gardła. Można też kawałki gumy rozpuścić w ciepłej wodzie i pić jako leczniczy napój lub zrobić na nich alkoholową nalewkę.

Poza tym żywice z drzew owocowych to dobre środki na problemy z przewodem pokarmowym. Stosowane są przy nadwrażliwości jelit, zapaleniu uchyłków i chorobie wrzodowej.

ojejeje jak się przejmuje minusowaniem moich wpisów...  hahahaha Biggrin

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

Portret użytkownika Ruchomy Cel

Gdzie i kiedy znaleźć świeżo

Gdzie i kiedy znaleźć świeżo powalone drzewa z których mozna zbierać żywicę?

Pomocne strony o burzach i ekstremalnech zjawiskach meteorologicznych.

Np.: 
 
"Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska" 

Burze i ekstremalne zjawiska meteorologiczne. Prognozy, ostrzeżenia i informacje.

https://lowcyburz.pl

---

Europejska Baza Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych

(Strona wielojęzykowa - eswd.eu)

"European Severe Weather Database" 

https://eswd.eu

===

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika SurvivorMan

To dobiero początek

To dobiero początek odpowiedzi Matki Natury na bezczelność człowieka wobec przyrody! Będzie jeszcze "ciekawiej", jestem o tym przekonany!
I tak jak PiS tłumaczy podwyżki covidem, Unią czy Rosją, choć już w 2015 roku było wiadomo że pomysły tych bandytów doprowadzą do podwyżek i inflacji, tak samo człowiek tak zwany "cywilizowany" będzie z uporem maniaka wmawiał sam sobie i wszystkim wokoło, że nie ma nic wspólnego ze zjawiskami pogodowymi na Ziemi Głupek

 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj