Kategorie:
Unia Europejska angażuje się w budowę superkomputerów, dzięki którym będzie mogła rywalizować w tej dziedzinie ze światowymi mocarstwami. W Europejskim Wspólnym Przedsięwzięciu w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC Joint Undertaking) biorą udział naukowcy z ośmiu państw członkowskich UE, których zadaniem jest opracowanie najszybszego superkomputera w Europie.
Supermaszyna EuroHPC zostanie wybudowana i zainstalowana w fińskim centrum danych w Kajaani najpóźniej w 2020 roku. Urządzenie będzie posiadało około 10 razy większą moc obliczeniową od najszybszego obecnie szwajcarskiego superkomputera Piz Daint, czyli około 200 petaflopsów. Całkowity koszt budowy i instalacji tego systemu pochłonie ponad 207 milionów euro.
W skład konsorcjum LUMI (Large Unified Modern Infrastructure) wchodzi osiem państw – Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Norwegia, Polska, Szwajcaria i Szwecja. Polskę reprezentują naukowcy z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, które jest operatorem najszybszego polskiego superkomputera o nazwie Prometheus.
Polski superkomputer Prometheus - źródło: Cyfronet
Superkomputer EuroHPC pozwoli przeprowadzać bardziej zaawansowane badania, niż dotychczas i przyczyni się do nowych osiągnięć w wielu gałęziach nauki. Nowy sprzęt pozwoli między innymi prognozować zmiany klimatyczne, umożliwi sprawny rozwój sztucznej inteligencji, produkcję czystej energii, tworzenie nowych leków i materiałów. Ciekawostką jest, że superkomputer EuroHPC będzie zasilany wyłącznie energią odnawialną, pochodzącą z trzech hydroelektrowni.
Unia Europejska zaczyna więc tworzyć swoje własne superkomputery, aby uniezależnić się i konkurować z Chinami, Japonią i Stanami Zjednoczonymi, czyli ze światowymi liderami w tej dziedzinie. Warto dodać, że inicjatywa EuroHPC ma bardzo ambitne plany – Unia Europejska chce docelowo skonstruować swój własny superkomputer eksaskalowy.
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |