Polska musi szybko zająć Obwód Kaliningradzki albo republiki bałtyckie będą stracone

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Według amerykańskich strategów, gdyby doszło do wkroczenia Rosjan do republik nadbałtyckich, będą one nie do obrony o ile polska armia nie zneutralizuje na czas Obwodu Kaliningradzkiego. Jedynie jeśli nastąpi to w ciągu pierwszych 14 dni kampanii wojennej jest jakaś nadzieja dla Litwy, Łotwy i Estonii. Jeśli wojna nie rozstrzygnie się w ciągu 30 dni, zostanie ona przegrana.

Geopolityka jest nieubłagana. Jednobiebunowy świat z hegemonem militarnym w postaci Stanów Zjednoczonych powoli odchodzi do lamusa. Mocarstwa światowe rozpoczynają rozgrywkę o ukonstytuowanie się nowego ładu. Konsekwencją tego procesu może być redefinicja granic na świecie, w tym w Europie Wschodniej. 

 

Zdaniem ekspertów z Jamestown Fundation, w razie agresji rosyjskiej na państwa bałtyckie, to my Polacy musimy się poświęcić i zająć Obwód Kaliningradzki. Tylko dzięki temu Rosjanom nie uda się zapewnić sobie przewagi w powietrzu. Jeśli w dwa tygodnie nie zneutralizujemy znajdujących się w Kaliningradzie rakiet i systemów przeciwlotniczych, wojna o Litwę, Łotwę i Estonię, będzie nie do wygrania. 

Amerykańscy specjaliści twierdzą, że Rosja ma już dobry pretekst do ataku na Bałtów, którym jest rosyjska mniejszość narodowa w tych krajach, będąca reliktem czasów sowieckich. Teraz może to być wykorzystane, aby agresorzy mogli opowiadać bajeczki o wyzwalaniu uciskanych obywateli znajdujących się rzekomo pod obcą okupacją. Dokładnie tak samo uzasadniono 17 września 1939 roku, inwazję na Polskę. 

 

Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle dojdzie do takiej konfrontacji, ale niewątpliwie jest to jedna z ewentualności. Wszystko zależy od tego po czyjej stronie stanie Rosja - amerykańskiej czy chińskiej? Obie opcje mają dla nich swoje za i przeciw. Zarówno USA jak i Chiny są dla nich konkurentem w prymacie światowym, ale z pewnością kalkulują sobie wszelkie opcje. 

Jeśli Rosja pójdzie z Chinami przeciwko USA, to ryzyko eskalacji w naszej części świata zdecydowanie wzrośnie. W przeciwnym wypadku teatr wojny znajdzie się głównie na Pacyfiku. Nasi rządzący zakładają, że bez względu na rozwój wypadków wygrają Stany Zjednoczone. Jednak zdaniem wielu analityków jest to założenie ryzykowne. 

 

Nie wiadomo również jak zachowa się Polska. Sugeruje się, że Rosja nie zaatakuje przesmyku suwalskiego tyko ruszy na Wilno, starając się przebić do Kaliningradu z tamtej strony. Wkroczenie na Litwę może być komunikatem dla Polski, aby trzymała się z dala od tego konfliktu. Jeśli nasze władze wmieszają się, na podstawie artykułu 5 traktatu NATO, to możemy się spodziewać deeskalacyjnego ataku bronią jądrową, który osłabi nasze zapędy. 

Rosja otwarcie informowała, że ich doktryna wojenna zakłada takie ataki, nawet prewencyjnie. Amerykanie nigdy nie deklarowali, że obejmą nas ochroną swojego parasola nuklearnego. Nie stacjonują oni również w republikach bałtyckich, zapewne oceniając odpowiednio możliwość wycofania się z tego terytorium. 

 

Co więcej, pomijając fakt, że artykuł 5 i tak nie spowoduje pomocy na tym hipotetycznym froncie w ciągu kluczowych 14 dni, bo jest to zbyt krótki czas, nie można wykluczać, że gdyby doszło do reelekcji prezydenta Trumpa, wcale nie będzie to takie pewne, że USA pozostanie w NATO. Teraz groźba wyjścia z sojuszu może brzmieć szokująco, ale zamykająca sie na świat Ameryka jest w stanie to zrobić. Gdyby do tego doszło, cała nasza naiwna polska polityka zagraniczna okaże się fiaskiem, porównywalnym z polityką przedwojennej Sanacji. Zostaniemy otoczeni przez wrogów z egzotycznym sojuszem, który nic nam nie da. Nadchodzi czas trudnych wyborów...

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 1.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ąę

Panie Admininie-niech Pan

Panie Admininie-niech Pan folguje. Ja wiem że nasza nieszczęsna PRL znajduje się na obrotowej scenie, obecnie scena obróciła nas kontra Rosji i Putinowi.Taki prowokujący tytuł jest bardzo nieroztropny. Czy weźmie pan osobiście udział w oswobodzaniu kalininigradu vel królewca vel koenigsberga ? czy tylko pan  namawia ?

Ja wiem że koncerny zbrojeniowe cierpią niedostatek z powodu braku jakichś poważniejszych wojenek- no bo ta Syria czy Afganistan to nie są żadne kokosy, nawet nasze mizerne fabryki zbrojeniowe usychają ale czy to jest naprawdę powód do rozpaczy ?

Polskim problemem namber łan jest postępująca argentynizacja państwa a nie królewiec vel konigsberg vel kaliningrad.

Chyba że że ma pan dobrze zabezpieczone konta  (ale chyba nie w amber banku?).ja nie mam.

Portret użytkownika Lommo

Amerykańskie wojsko były na

Amerykańskie wojsko były na jakichś tam ćwiczeniach czy wizycie w krajach bałtyckich i nie spotkało się to z entuzjazmem miejscowej ludności. W zasadzie z tego co słyszałem od Polaka który przy tym był to było coś więcej niż brak entuzjazmu. Znam też osobiście mieszkańców Pribałtyki ( z imprez sportowych) , i utkwiło mi w pamięci jak ostro kibicowali armi rosyjskiej w czasie zmagań z armią ukraińską (co będę ukrywał fakty). Tak że nie wiem czy Police by wyszły na zdrowie ewentualne działania na tamtym kierunku, nie dość że taka operacja  wymagałaby zaangażowania całego polskiego potencjału militarnego na chodzie, szansa  powodzenia wobec skrajnie zmilitaryzowanego Obwodu Kaliningradzkiego by była znikoma,  to jeszcze  nie na żarty armia rosyjska by rzeczywiście mogła się zdecydować posłać na Polskie jąderka.

Portret użytkownika tadeusz1

Kiedy w końcu Polacy

Kiedy w końcu Polacy zrozumieją ,ze USmani traktują nas jak "bufor Europy" i "samobójczy opóźniacz". Z Rosją trzeba się dogadać ,bo bandycki Zachód nigdy nie zgodzi sie na suwerenną Polskę.Zbyt mocno przywiązali sie do uważania Polski za narzędzie, sługę ,wasala i miejsce skąd można bez przeszkód czerpać zyski całymi garściami.W interesie Polski jest postawienie na pierwszym miejscu w hierarchii wartości Polskich interesów i polskiej racji stanu. Słuchając podżegaczy wojennych z usa możemy się doczekać ,że bedzie błysk ,wiaterek i ...powstanie Kraina Tysiąca Jezior Radioaktywnych. Nie będzie WOT krył się w lesie z "kałachami" Do tego dążą nie-nasi politycy sprawujący tu władzę. Wystarczy popatrzeć jak się szarogęszą w Polsce ambasadorowie USA i Izraela.

Portret użytkownika ąę

Nawet gdyby Polacy zrozumiel

Nawet gdyby Polacy zrozumiel,co jest wątpliwe- to i tak kierunki polskiej polityki są wyznaczane "gdzieindziej". W necie można znaleźć ciekawy kawałek z PolskiejKroniki Filmowej na ktorym Tow.Breżniew na zjeździe KC PZPR dyryguje (dosłownie -machając rękami) spiewem polskich towarzyszy.Wygląda na to że miał dorze "wzięte".Niedawne "występy" pani ambasador juesesju są na podobnym poziomie.Jest jednak pewna różnica pomiędzy Edwardem Gierkiem a obecnymi kukiełkami i eunuchami.Gierek potrafił przeforsować bardzo ważne dla Prlu inwetycje.Port Północny i rafineria w Gdańku, Kombinat Chemiczny w Policach,zmotoryzował PRL (F 126,F125) "za Gierka "budowano rocznie ponad 200.000 domów z wlk.płyty.Jego rząd miał sukcesy które są widoczne do dziś *w/w zakłady)- wpadką była technologia gazyfikacja węgla. Jeszcze jedna ważna różnica -kredyty Gierka zotały 3 lata temu spłacone -natomiast aktualne zadłużenie Polski cał yczas rośnie bez szans na spłatę.Polska pod przywództwem starszych w wierze braci realizuje bez przeszkód -"wariant argentyński".PO i PiS mają identyczny scenariusz -a cała reszta ,obrzucanie się obelgami to tylko teatr dla pospólstwa. My nie mamy nic w charakterze okupu-rząd Argentyny która mogłaby byc najzamożniejszym krajem Ameryki Płd. zapchał gębe koszernym wierzycielom Patagonią ktorą nabyli za symboliczną kwotę.My Patogonii nie posiadamy...

Portret użytkownika mariusx78

A nie pisałem kiedyś, i to

A nie pisałem kiedyś, i to niejednokrotnie, jak bardzo martwi mnie ta ruska baza na "cyplu" Polski, który logicznie powinien należaeć do nas. To jest idealne strategicznie miejce jeśli doszłoby do konfliktu europejskiego.

Strony

Skomentuj