Polska ma największe na świecie zasoby srebra

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Polska, z jej ogromnym potencjałem w zasobach srebra, stoi na progu wyjątkowej szansy gospodarczej, mając największe złoża tego metalu na świecie. Z raportu „Mineral Commodity Summaries 2024” wynika, że Polska przoduje na świecie pod względem ilości zasobów srebra, co stawia nas przed szansą umocnienia pozycji na globalnym rynku srebra. Złoża te, zlokalizowane w okolicach Zielonej Góry, Nowej Soli w Lubuskiem oraz w Sulmierzycach w Wielkopolsce, zostały odkryte przez kanadyjską firmę CopperCorp kilka lat temu, a ich potencjał został niedawno uwzględniony przez United States Geological Survey.

 

Mimo posiadania największych zasobów, Polska plasuje się na piątym miejscu w świecie pod względem wydobycia srebra, z roczną produkcją na poziomie 1300 ton w 2023 roku. Przed nami znajdują się takie kraje jak Meksyk, Chiny, Peru i Chile. Z kolei w eksporcie srebra Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie, dostarczając 5% światowego importu tego surowca, podczas gdy głównymi eksporterami są Meksyk i Kanada.

 

Rosnący deficyt na rynku srebra od 2021 roku, napędzany wzrostem popytu inwestycyjnego i przemysłowego, wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na ten metal. Srebro znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, zwłaszcza w produkcji paneli fotowoltaicznych, co czyni z Polski kraj z potencjałem do znaczącego wpływu na globalny rynek srebra.

 

Wydobycie srebra w Polsce odbywa się głównie w złożach rud miedzi, gdzie srebro jest odzyskiwane jako produkt uboczny procesu wydobycia. Metoda ta wymaga zaawansowanych technologii do separacji srebra od innych metali. Złoża srebra w Polsce występują przede wszystkim na Dolnym Śląsku oraz są związane z formacją łupków miedzionośnych.

 

Mimo olbrzymiego potencjału, polska gospodarka stoi przed wyzwaniami technologicznymi i kosztami związanymi z głębszym wydobyciem, co wpływa na aktualne i przyszłe możliwości eksploatacji srebra. Zdaniem ekspertów, bez nowoczesnej technologii i społecznego przyzwolenia na bezzałogową eksploatację, znaczące zwiększenie produkcji srebra może być trudne do osiągnięcia.

 

Ten scenariusz rysuje obraz Polski jako kluczowego gracza na rynku srebra, który może nie tylko zwiększyć swoje dochody z wydobycia i eksportu tego cennego surowca, ale również przyczynić się do rozwoju technologii i innowacji w przemyśle wydobywczym. To otwiera pole do dalszych badań, inwestycji i rozwoju, aby w pełni wykorzystać ten niezwykły zasób naturalny.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Rabin.poziom34

miej  świadomość : Posłuchaj

miej  świadomość : Posłuchaj dokładnie tekstu i poczytaj poniższe

https://m.youtube.com/watch?v=bxpqf4lrqcw&pp=ygURS2F6aWsgc3dhb2Rva29zYyA%3D

Kopalnia tytanu na Mazurach ( kto dziś tam stacjonuje) Podstawowy materiał do budowy samolotów i promów kosmicznych

budowa mierzei Wiślanej (szlak tranzytowy Do okradania dalszego Polski z zasobów)

zasoby węgla w Polsce(dlaczego za Gierka badania były robione tylko do poziomu 4000 m?)

zasoby wodoru w Polsce

przyczyny chęci zamknięcia kopalni Węgla Brunatnego(Czechy i Niemcy kopalnia nikomu nie przeszkadza)

Działania ORLEN oraz KGHM na świecie Jako spółek Skarbu państwa na niekorzyść Polski oraz utrzymywania łajdaków

 

Portret użytkownika KittySlayer

Po pierwsze Polska dla

Po pierwsze Polska dla Polaków i deportacja wszystkich polskojęzycznych, a zwłaszcza tych zajmujących stanowiska
państwowe, ZDRAJCY POLSKI jak duda nawołujący do ataku na Rosję i 
robiący wszystko aby do tej konfrontacji doszło to ZDRAJCY interesu PL i oczywiście inni i te gnidy powinny siedzieć w pierdlu, jeżeli w PL zaczną rządzić Polacy to wtedy zasoby srebra i np. węgla zostaną wykorzystane dla kraju a nie dla obrzezanych korpo.
Z zażydzonej UE już wycisnęliśmy co się dało teraz to martwy byt
i nie jest w interesie Polski aby w nim być - brudasy angolskie to zrozumiały już wcześniej dając "faka" pejsatej UE i Polska powinna zrobić to samo ale to nastąpi dopiero wtedy gdy ZDRAJCY POLSKI przestaną podejmować decyzję w PL - proste.

 

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika spokoluz

Początkiem lat 2000-ych całą

Początkiem lat 2000-ych całą Polskę zeskanowała Krakowska chyba AGH - nie pamiętam na 100% a nie chce mi się szukać.

Wykorzystali tylko te dane - można sobie kupić wyniki badań od nich. Żeby nie było rozmawiałem z nimi w tamtym czasie jak badali tereny w moim regionie. Nie pamiętam dokładnie ale chyba do 15 km w głąb badali - wtedy nie zwracałem na to uwagi , nie interesowało mnie to a szkoda bo można było wiele się od nich dowiedzieć.

Koleś tłumaczył czym to skanowali , na jakiej zasadzie i jakichś tam odbiciach i częstotliwościach - ale szkoda , że się wtedy tym nie interesowałem.

Tereny Polski przed II wś też były zbadane - w sieci powinny być mapy z tych badań - to co pamiętam, to ropa ale 5 km głęboko i złotonośne złoża węgla w lubelskim i jakieś metal rzadkie w suwalskim.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika maracash

TU podrzucam, prawie godzinny

TU podrzucam, prawie godzinny, reportaż zatytuowany "Dlaczego jeszcze nie jesteśmy bogaci?", w którym Krzysztof Tytko opowiada o gigantycznych złożach, na terenie naszego kraju. Mówi też o badaniach, o których piszesz. Pozdrawiam. 

*** W czasie, gdy większość szukała pieniędzy, my szukaliśmy prawdy ***

Portret użytkownika maracash

To, że Polska ma największe

To, że Polska ma największe złoża srebra na świecie, to jedno a to, że niegdysiejszy dozorca Polaków, w randze premiera stwierdził u Sowy, że "Polska należy do kogoś z zewnątrz", to drugie. Najpierw Polacy musieliby przestać się wzajemnie zwalczać i przestać wybierać sobie do rządzenia czosnków, Niemców czy innych Ukraińców, a potem możemy gadać. Inaczej skończy się jak z hurraoptymizmem o gaz łupkowy - jak nie wiecie co z nim, to zapytajcie Jurka Sorosa .

Polacy mogą nawet spać na górach złota i chuja z tego będą mieli, dopóty polskojęzyczne (p)osły z Wiejskiej, będą sprzedawać Polskę zagranicznym koncernom. Poszukajcie sobie info, jak wybrańcy narodu głosowali, w sprawie przyznania koncesji na wydobycie miedzi, w Lubuskiem i dlaczego zdecydowali, by ją przyznać kanadyjskiemu koncernowi a nie KGHM-owi. 

*** W czasie, gdy większość szukała pieniędzy, my szukaliśmy prawdy ***

Strony

Skomentuj