Polska, jako pierwsza na świecie, uruchomiła przemysłową produkcję grafenu

Kategorie: 

Źródło: wikipedia commons

Grafen to materiał przyszłości i wygląda na to, że do jego upowszechnienia się mogą się przyczynić Polacy. Skomercjalizowano technologię, którą opracowano w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych przy udziale Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Tym samym Polska staje się pionierem w produkcji grafenu.

 

Co ciekawe grafen jest materiałem dwuwymiarowym, czyli jego grubość wynosi jeden atom. Wiązania węgla mają kształt plastra miodu i są to połączone ze sobą sześciokąty. Okazuje się, że taka struktura zapewnia powstanie wyjątkowego materiału o doskonałych właściwościach. Jest wielokrotnie bardziej wytrzymały od stali, ma doskonałą przewodność elektryczną i cieplną. Dzięki grafitowym membranom można będzie tworzyć proste filtry, ponieważ materiał ten przepuszcza tylko wodę.

 

Niesamowicie wyglądają możliwości rozwoju elektroniki z grafenem. Pierwsze testy wskazały, że można stworzyć tranzystor gra fenowy o taktowaniu 150 GHz a to dopiero początek. Bardzo możliwe, że jesteśmy na progu przełomu technologicznego. Za kilka lat wszyscy będą się zastanawiali jak to było gdy nie było grafenu. Do tej pory wytwarzanie tego materiału węglowego było trudne i kosztowne. Dzięki polskiej myśli technicznej rewolucja może nastąpić wcześniej.

 

To, że zdołaliśmy utrzymać taką technologię w kraju jest czymś niezwykłym. I po 3 latach od jej opracowania rozpoczęła się komercyjna produkcja grafenu. Polskim staje się pionierem. Utworzono spółkę Nano Carbon, której właścicielami są między innymi ITME, KGHM i Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

 

Metodę opracował i opatentował zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME). Polega na zastosowaniu epitaksji, czyli krystalizacji z zewnętrznego źródła węgla, w którym węgiel jest osadzana na powierzchni w postaci mono-lub diwodorotlenowe warstw. Sposób ten jest skuteczny, tani i używa urządzeń dostępnych na rynku. Jednak trzeba wiedzieć jak ich użyć i to wiedzą Polacy.

 

Na dzień dzisiejszy Neo Carbon jest jedyną na świecie firmą zajmującą się produkcją grafenu.  Należy się spodziewać szerokiego zastosowania grafenu w bateriach i elektronice. Dzięki temu materiałowi mogą powstać zwijalne w rolkę wyświetlacze i superszybkie komputery. Sądzono, że na eksplozję tej technologii trzeba będzie poczekać jeszcze dekadę, ale dzięki Polakom może to nastąpić dużo szybciej.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Layla

Osobiscie to bardzo sie

Osobiscie to bardzo sie ciesze ze Polska inwestuje w rozwoj technologii ale niestety powyzszy artykul to bzdura! Produkja grafenu(graphene) jest juz szeroko stosowana w USA, UK (gdzie zostala on wynaleziony!) I wielu innych krajach wlaczajac w to Chiny od ponad 3 lat! Jest to bardzo smutne ze autorowi tego artykul nie chce tego sprawdzic w google ! Poprostu wstyd!

Bardzo chetnie udziele wszelkich informacji na ten temat abyoszczedzic wstydu mojej ojczyznie!

Portret użytkownika MrTHC

Grafen jest, grafenu niema.

Grafen jest, grafenu niema. Tutaj trzeba by juz otwierac gmach, wrzucac kase i byc znanym, byc najlepszym w tym materiale. Wiadomo bedzie teraz wysyp grafenow ale skoro sie za to wzieli powinni zrobic renome, jak niegdys nokia na swiecie, a nam co zostanie z grafenu to chyba ten filmik na youtube.

Portret użytkownika jvk_2012

Gratulacje! Polscy naukowcy

Gratulacje! Polscy naukowcy zadziwili świat już nie jeden raz, mamy kim się pochwalić. I wiem, że na tym nie koniec a dopiero początek i nadejdzie taki dzień kiedy będziemy naprawdę wolni i wszystkie nasze naukowe zdobycze będą służyc dobru i życiu. JESTEM DUMNY, ŻE JESTEM POLAKIEM I SŁOWIANINEM!!! 
Przebudzenie świadomości to jest to czego najbardziej oni się obawiają, a co już następuje bardzo wyraźnie.

Portret użytkownika saturas 13

polska to banda

polska to banda przestraszonych c.... Tak poltycy jak i ci którzy ich wybierają Gdy polakom kolejny raz politycy wkładają łapę do kieszeni to reakcją jest tylko płacz na forach Korwin Mikke ma rację że polacy już nie potrafią walczyć a tylko jak baby narzekać Znów nam coś ukradli ola Boga A co wy zrobiliście by im się przeciwstawić To naród jest winny patologii bo na nią pozwala Ja od dziś kończę z pisaniem na portalach bo to szkoda czasu Telenowelowe i bezpłciowe społeczeństwo i tak nic nie zrobi nawet gdy dyktatura odbierze mu ostatnią kromkę i ostatnią nadzieję Zyczę miłegożycia polacy Wstyd mi za ten naród Popatrzcie jak arabowie walczą o swoje przekonania i swoją tożsamość Nie jesteście więcej warci niż ci o których piszecie

Portret użytkownika Spartan

A kim ty jestes żeby oceniac?

A kim ty jestes żeby oceniac? Dziwne że zawsze najgłośniej krzycza ci co zazwyczaj są pasożytami i nierobią nic.Radzę wziąć się do roboty,bo mamusia emeryturą się nie podzieli i ty uczestnik bezpłciowego społeczeństwa bedzięsz żerował za nazsze pieniądze ,jak typowy pasożyt .Jeszcze raz powtarzam weź się do roboty ,a nie biadolisz i biadolisz 

Strony

Skomentuj