Kategorie:
Pojawienie się pierwszych samochodów oraz komputerów znacząco odmieniło naszą cywilizację. Wynalazki te były dostępne tylko dla najbogatszych, lecz z czasem stały się ogólnodostępne. Dziś praktycznie wszędzie można spotkać samochody oraz komputery - maszyny stacjonarne, laptopy czy smartfony. W wyniku połączenia tych dwóch technologii, otrzymaliśmy samochody autonomiczne, samojeżdżące, czy jak kto woli. Są to pojazdy, które mogą samodzielnie poruszać sie po jezdni i nie potrzebują do tego kierowcy.
Naszpikowane kamerami, dalmierzami laserowymi oraz GPSem, autonomiczne samochody będą mogły w przyszłości swobodnie przemierzać autostrady i zabierać pasażerów z jednej lokalizacji do drugiej. Człowiek nie będzie musiał kontrolować pojazdu. Kamery mają funkcjonować niczym oczy, zaś komputer pokładowy to "mózg" tej maszyny.
Dzięki najnowszym technologiom, autonomiczny samochód może identyfikować i omijać przeszkody w trakcie jazdy, wykonywać zakręty, zwalniać i przypieszać oraz zatrzymywać się w razie zagrożenia. Ponadto, kamery już dziś mogą rozpoznawać kolory sygnalizacji świetlnej i znaki drogowe oraz prawidłowo reagować. Problemy mogą pojawić się w nocy, przy utrudnionych warunkach pogodowych (opady śniegu, mgła) lub przy dziurawej jezdni, lecz wydaje się, że kwestie te prędzej czy później zostaną w jakiś sposób rozwiązane.
Temat autonomicznych samochodów przewija się w mediach od lat a co ciekawe, technologia ta w dalszym ciągu nie nadaje się do pełnego wdrożenia. Wszystkie projekty, jakie prowadzone są na całym świecie, to przede wszystkim testy. Samojeżdżące samochody muszą wykazać się 100% bezpieczeństwem.
W Singapurze już jeżdżą takie pojazdy. Na początek wprowadzono tylko kilka autonomicznych samochodów, które poruszają się na dość niewielkim terytorium. Lecz wkrótce, samojeżdżące taksówki będą funkcjonować na terenie całego państwa. Stany Zjednoczone są następne w kolejce, jeśli chodzi o rozwój tej technologii. Nad autonomicznymi samochodami pracują również Chiny, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Szwecja... a także Polska.
Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Fundacja Ulicy Piotrkowskiej oraz międzynarodowe studio projektowe One/One Lab z Łodzi pracuje nad projektem wdrożenia autonomicznych samochodów w Polsce. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale 6-osobowe autonomiczne taksówki mogą pojawić się w naszym kraju już w 2020 roku.
Maszyny te będą powoli poruszać się w Łodzi na Ulicy Piotrkowskiej na specjalnie wyznaczonej trasie o długości ponad czterech kilometrów. Z biegiem czasu, podobnie jak w Singapurze, trasa zostanie wydłużona. Autonomiczne samochody włączą się do ruchu ulicznego i będą jeździć tuż obok autobusów i samochodów osobowych.
Jeśli chodzi o wykonanie tego projektu, prawdopodobnie nic nie stoi na przeszkodzie. Informatycy upewnią się czy technologia jest bezpieczna, czy poradzi sobie w różnych warunkach pogodowych i czy będzie w stanie prawidłowo reagować na różne sytuacje. Prędzej czy później, projekt rozwinie się do tego stopnia, że zacznie obejmować inne miasta w naszym kraju. Należy więc zadać pytanie: czy Polska, wraz z mieszkańcami, jest gotowa na autonomiczne samochody?
Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
Zapraszam na www.PrawdaDlaPolaka.5v.pl
Skomentuj