Polscy naukowcy odkryli najstarsze znane szczątki neandertalczyka z Europy Środkowej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Międzynarodowy zespół badawczy złożony między innymi ze specjalistów z Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Akademii Nauk, przedstawił nieoczekiwane wyniki analizy DNA neandertalczyka. Fragment zęba który znaleziono w Jaskini Stajnia został oszacowany na 80 tysięcy lat. Badacze z Polski natrafili tym samym na najstarsze szczątki neandertalczyka w Europie Środkowej

Badanie zatytułowane „Nowe poglądy na osadnictwo i ruch neandertalczyków z Jaskini Stajnia" zostało opublikowane w Scientific Reports. Zgodnie z jego treścią, szczątki odnalezione w rzeczonej jaskini mogą być najstarszymi w całej Europie Środkowej. Jest to dość znacząca teza, ponieważ do niedawna uważano, że ich wiek wynosi 42-52 tysiący lat.

Źródło: Stefano Benazzi

Badacze byli równie zaskoczeni tym odkryciem. Zgodnie ze informacjami zawartymi na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego:

Byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy analiza genetyczna ujawniła, że ząb ma co najmniej 80 tysięcy lat. Szczątki kopalne z tego okresu bardzo trudno znaleźć i przeważnie, DNA nie jest dobrze w nich zachowane[...] Z początku sądziliśmy, że ząb jest młodszy, ponieważ znaleziono go w warstwie, pochodzącej z młodszych wiekowo osadów. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że stratygrafia jaskini Stajnia jest skomplikowana, a post-depozycyjne zaburzenia mrozowe doprowadziły do częściowego wymieszania artefaktów i kości między warstwami. Uzyskany przez nas wynik był miłą „niespodzianką”.

Badanie ujawniło elementy wspólne między neandertalczykami z polskiej jaskini a ich bliskimi, których szczątki znaleziono na Kaukazie. Grupy neandertalczyków prawdopodobnie przemieszczały się przez równiny północnej i wschodniej Europy, podążając za migrującymi zwierzętami.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj