Polscy naukowcy budują bezzałogowy samolot nowej generacji

Kategorie: 

Źródło: Politechnika Lubelska

Bezzałogowe statki powietrzne stały się popularne do tego stopnia, że w niektórych krajach, firmy zaczęły projektować i budować maszyny sprawujące funkcję np. latających taksówek. Okazuje się, że w Polsce również panuje zainteresowanie tego typu technologią.

 

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej rozpoczęli prace nad projektem bezzałogowego statku powietrznego nowej generacji, który będzie połączeniem wiatrakowca i wielowirnikowca. Ze względu na jego niską cenę, bezpieczeństwo lotu oraz możliwości, SafeGyro będzie silną konkurencją dla zagranicznych konstrukcji tego typu.

 

Projekt wart około 1,5 miliona złotych zakłada budowę hybrydowego bezzałogowca, który będzie mógł startować i lądować na różne sposoby. Maszyna będzie przystosowana między innymi do pionowego startu i lądowania i z powodzeniem będzie mogła zastąpić stosowane obecnie konwencjonalne statki powietrzne. SafeGyro zostanie wyposażony w dwa niezależne układy napędowe, wytwarzające siłę nośną, dzięki czemu będzie bezpieczniejszy w użyciu.

 

Prace nad bezzałogowcem nowej generacji potrwają 3 lata. Polska konstrukcja znajdzie mnóstwo zastosowań – między innymi w misjach obserwacyjno-zwiadowczych i akcjach ratunkowych, do ochrony granic i transportu niewielkich ładunków, monitoringu oraz do inspekcji. Z nowego pojazdu będzie mogło skorzystać wojsko, policja, straż pożarna oraz pogotowie ratunkowe. W grę wchodzą także komercyjne zastosowania, np. jako latające taksówki.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Czy jak projekt niewypali to

Czy jak projekt niewypali to państwo zwróci podatnikom te 1.5 mln złotych, które ukradło od polskich podmiotów, które JUŻ wykorzystują swoje rozmaite projekty i ciężko pracują by przynosić zyski? Instytucje naukowe powinny zaś zwracać uwagę właśnie tych podmiotów, a nie skorumpowanego, złodziejskiego polinowskiego państwa. Tu jest w zasadzie apel w dwie strony: polskie firmy nawiążcie współpracę z polskimi uczelniami. Uczelnie szukajcie wsparcia w polskich firmach. Omińcie bandyckie skorumpowane państwo, zdominowane przez głupotę i złodziejstwo. Przyjdzie jeszcze pora by to co królewskie wróciło do króla...

Portret użytkownika Tyh

Co to za technologia nowej

Co to za technologia nowej generacji, skoro napedzana bedzie silnikiem benzynowym, tzw. silnikiem samochodowym?

Dobrze ze dodali ze bedzie wykorzystana do monitorowania, podejrzewam ze to bedzie jedyne zastosowanie tego malego “drona” przedstawionego w filmiku.

I nasi swietlni naukoffcy wydadza 1.5mln na 3 letni projekt? Za 3 lata to bedzie gwno warte przy dzisiejszym rozwoju technologii.

 

Wniosek: Polska sie cofa... nie rozwija.

Portret użytkownika Kwazar

"Polscy naukowcy budują

"Polscy naukowcy budują bezzałogowy samolot nowej generacji" ? Ja jestem spoko o te osiągnięciana TAK ! Tak jak byłem o innych z tysiąc.A jankesy i ruskie to zrobiły bez ograniczń i szybciej.Już mają i to bez sztucznego rozgłosu.

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika minoduesp

Każdy śmigłowiec wytwarza

Każdy śmigłowiec wytwarza mnóstwo strasznego hałasu i dopóki ktoś nie pozbędzie się tej uciążliwości ,lepiej żeby ich latało jak naj mniej ! Jak ktoś ma wątpliwości to niech zapyta mieszkańców Brwinowa , którzy na terenie swojej gminy mają wytwórnię wiatrakowców ... co o tym sądzą.

Skomentuj