Polscy kryptolodzy złamali rosyjski szyfr

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Ta wiadomość nie uszła uwagi mediów rosyjskich. Jak informuje gazeta Rzeczpospolita, polscy eksperci złamali szyfr stosowany przez Rosjan do kodowania informacji poufnych wysyłanych w ramach federacji oraz placówek dyplomatycznych.  Ten szyfr był stosowany przez władze rosyjskie, aby klasyfikować ważne dokumenty i dane.

 

Szyfr znany pod nazwą GOST 28147-89.  Był on używany już od wielu lat nie tylko w Rosji, ale również w krajach byłego ZSRR. Do tej pory o jej utworzeniu prawie nic nie wiadomo, pewne jest to, że był opracowany w innej epoce, tak zwanej "zimnej wojny".  Jak pisze Rzeczpospolita, algorytm opracowano w zamkniętym sowieckim instytucie badawczym.

 

Szyfrowanie odbywało się w oparciu o to, że informacje były "pakowane" w określony sposób, przy pomocy techniki komputerowej.  Ponieważ szyfr powstał w erze przedcyfrowej wykonywano to przy użyciu ręcznych i elektronicznych enkoderów.

 

Najsłynniejszy szyfr XX wieku to Enigma.  Jednostka ta została stworzona przez naukowców III Rzeszy w celu szyfrowania wiadomości, które przechodzą przez otwarte kanały zwykłym alfabetem Morse'a. Przechwycone wiadomości były jak zbiór przypadkowych znaków.  Nie było możliwe ich odczytanie, ponieważ brakowało wiedzy na temat założeń szyfru. W trakcie II wojny światowej udało się go złamać polskim i brytyjskim kryptologom.  Niestety do dzisiaj wiedza o tej kluczowej polskiej kontrybucji do zwycięstwa nad Hitlerem pozostaje na zachodzie czymś jedynie iluzorycznym.

 

Rosjanie doceniają, że Polacy zrobili teraz coś podobnego tylko z rosyjskim szyfrem.  GOST 28147-89 był uważany za odporny na włamania, co jest kluczowym wymogiem w dzisiejszych czasach, ponieważ większość danych o najwyższym znaczeniu jest również przechowywane na nośnikach elektronicznych.

 

Rosja miała zamiar promować swój standard szyfrowania w Europie.  Gdyby został zaakceptowany, algorytm byłby używany w urzędach i przedsiębiorstwach, w tym w bankach w celu ochrony danych klienta podczas przeprowadzania transakcji przez Internet oraz w innych systemach telekomunikacyjnych.

 

Polscy eksperci i wyjaśnili, że ich zainteresowanie rosyjskim szyfrem powstało, aby zapewnić bezpieczeństwo danych europejskich. Przetestowano po prostu poziom odporności na łamanie.  Według nich weryfikacja GOST 28147-89, nie powiodła się i byli w stanie odszyfrować wiadomości przetwarzane przez algorytm.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wholesaletopsneakers

Wholesale Top Sneakers LTD.

Wholesale Top Sneakers LTD. is located in Shanghai City in China. It is a leading shoes manufacturer and trading company. Starting exporting shoe since 8 years ago and registering in Year 2008. Wholesaletopsneakers with 10 years shoe field experience has one own developing department, two showrooms and more than 20 cooperated factories to meet your requirements. Our customers are mainly from the USA, Canada, Australia, the UK, France, Spain, Switzerland, Malaysia, Singapore, Thailand, New Zealand, Sweden, Greece, Ireland, Italy, Norway, the Netherlands, Turkey, Argentina, Colombia, Israel, etc. We provide professional services, prompt reply, timely delivery, excellent quality products and the best price for our customers. We are dealing in sorts of clothes, bags, shoes, adornments, bedclothes, etc. We also accept customers' materials for processing. We sincerely hope to establish business relationships with all customers from home and abroad. If you are interested in any of our products, please feel free to contact us for further information. As for the payment, we can accept Western Union, Money Gram and T/T, and after checking your payment, we will ship your goods by EMS, DHL, UPS or TNT. The competitive price and good quality have attracted more and more customers from all over the world. We have a reputable factory and do business based on mutual benefits and friendship. Our Principle: 1) Good Quality Control 2) Communication & Service 3) Competitive Price 4) On Time Shipment Our Service: 1) Source right shoe and better price for client. 2) QC check any order 7 times at Routine required by company. 3) Develop new models by own designer. 4) Response quickly and focus on client's detail needs. Contact us: www.wholesaletopsneakers.com wholesaletopsneakers wholesale top sneakers www.wholesaletopsneakers.com wholesaletopsneakers wholesale top sneakers www.wholesaletopsneakers.com www.wholesaletopsneakers.com wholesaletopsneakers wholesale top sneakers Any inquiry will receive our reply within 24 hours. CONTACT US NOW!!

Portret użytkownika gość

polscy szyfranci czy ktoś

polscy szyfranci czy ktoś inny ( może ministerstwo spraw zagranicznych ? ) musieli się do tego ruskim przyznać? tak jak przyznali się Łukaszence kogo sponsorują, żeby Łukaszenka mógł ich do pierdla wsadzić! co za tępy naród. zawsze mnie takie informacje wkurzają, że polak coś zrobi to inny polak to musi spiepszyć!

Portret użytkownika maniek00021

dobrze ze zlamalismy ten kod

dobrze ze zlamalismy ten kod ale nierozumiem po co o tym informowali"nasze"sluzby swiat...moglibysmy wiele danych przechwytywac ktore napewno by sie nam przydaly...ale ruscy agenci musieli poinformowac swoich przelozonych o tym...

Portret użytkownika ZIWK

Poza tym, że w swojej

Poza tym, że w swojej głupocie nie rozróżniasz kodu od szyfru - (a to jest PODSTAWOWA różnica...) to ujawnienie słabości algorytmu jest poprawnym działaniem - zabezpiecza potencjalnych użytkowników przed wyciekiem danych.
Samo znalezienie podatności (przypadkowej lub celowej) algorytmu szyfrowania jeszcze nie daje możliwośći czytania korespondencji - potrzeba jescze klucza - najczęściej o dużej długości.
 
Ale to temat na długi wykład  Sad
 
Celową podatnością są np. backdoory - furtki w wielu progrmach do szyfrowania - szczególnie w tych sprzedawanych na terenie USA - jak ktoś chce FBI/CIA/NSA/...coś powiedzeć to powinien to zrobiś szyfrem wg. np algorytmu AES ... chłopcy się nie namęczą Wink
A sam AES jest usilnie promowany - wręcz wsparcie dla niego jest wbudowane w procesory Intela - przypadek?

Strony

Skomentuj