Polscy inżynierowie mogą przyczynić się do powstania kolejki Hyperloop w naszym kraju

Image

Źródło: Odpalprojekt.pl

Polski zespół inżynierów rozpoczął niedawno zbiórkę pieniędzy na stronie crowdfundingowej OdpalProjekt.pl. Ich obecnym celem jest zbudowanie demonstracyjnego prototypu kapsuły Hyperloop do dalszych badań i rozwoju. Autorzy tego projektu wskazują, że superszybka kolejka pozwoliłaby nam przedostać się z Gdańska do Krakowa w jedynie 35 minut.

 

Pomysłodawcą Hyperloop, naddźwiękowego transportu lądowego, jest Elon Musk, właściciel SpaceX. Jego firma zorganizowała konkurs składający się z 3 etapów. Do pierwszego zakwalifikowało się aż 1200 zespołów z całego świata. Drugi etap dotyczy już bardziej szczegółowego projektu i dostało się do niego 300 drużyn, w tym dwie z Polski. Ostatni etap polega właśnie na opracowaniu prototypu kapsuły dla transportu Hyperloop. Finał odbędzie się już pod koniec stycznia.

 

Wspomniany zespół z Polski, Hyper Poland, bierze udział w tym konkursie i zbiera fundusze które umożliwią zbudowanie tego prototypu. W jego skład wchodzą absolwenci Politechniki Warszawskiej z wydziału MEiL, którzy założyli inżynierski startup Carbon Workshop. Obecnie w projekt zaangażowało się już 25 osób z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz firm projektowych.

[ibimage==46833==Oryginalny==Oryginalny==self==null]

Źródło: Odpalprojekt.pl

Drużyna z Polski chwali się swoim rozwiązaniem technicznym, które ma wyróżniać się spośród konkurencji. Wymieniono między innymi diagonalny kompresor pozwalający znacząco zwiększyć maksymalną prędkość pojazdu, dyszę wylotową zaprojektowaną w unikalny sposób aby uzyskać dodatkowy ciąg, kapsułę pasażerską zapewniającą bezpieczeństwo pasażerów w awaryjnych sytuacjach oraz modułową konstrukcję stacji, która umożliwia kursowanie pojazdów nawet co 2 minuty.

 

Projekt ten posiada wiele innych interesujących rozwiązań i rozwiązuje liczne problemy, które stanowiły barierę techniczną do powstania tego naddźwiękowego systemu. Pojazd polskich inżynierów może być zatem szybszy i będzie zużywać mniej energii od konkurencyjnych rozwiązań.

[ibimage==46835==Oryginalny==Oryginalny==self==null]

Źródło: Odpalprojekt.pl

Zbiórka pieniędzy rozpoczęła się stosunkowo niedawno ale już dziś można powiedzieć, że zakończy się sukcesem. Na dzień dzisiejszy udało się uzbierać niemal 20 tysięcy złotych. Przy kwocie 40 tysięcy złotych zespół będzie mógł stworzyć w drukarce 3D model kapsuły w skali 1:24. Za 70 tysięcy złotych uda się stworzyć zaawansowany model w tej samej skali z ruchomą turbiną poruszaną silnikiem elektrycznym. Za 100 tysięcy złotych powstanie złożony model stacji przeładunkowej, a za 150 tysięcy wykonana zostanie pełnowymiarowa makieta przedziału pasażerskiego.

 

Projekt cieszy się sporym zainteresowaniem. Miejmy nadzieję, że drużyna z Polski, Hyper Poland, zwycięży konkurs organizowany przez SpaceX a w przyszłości przyczyni się do powstania w naszym kraju nowoczesnego transportu Hyperloop.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/zespol-hyper-poland-chce-zbudowac-technologie-hyperloop-w-polsce

0
Brak ocen

Jak uzyskać patent nie płacąc ani dolara za badania naukowe?

Zorganizuj konkurs i zapisz w warunkach że projekty (oprócz zwycięskiego) stają się własnością organizatora. Potem ogłoś zwycięzcę a "przegrany" projekt opatentuj i zacznij realizować.

Numer lepszy niż ten wymyślony przez Bila Gates'a.

0
0

  To coś na fotce wygląda jak  futurystyczna suszarka do włosów.

 Gdy to zobaczyłam to pomyślałam sobie, że będzie jakiś tekst o fryzjerach albo stylistach od fryzur.

Takie ZnW  ,,Zmiany na Włosach" !

  Czyli o brodach już było, teraz ... idziemy w górę!

0
0

ten projekt opisał w jednej ze swoich powieści nieodżałowany Stanisław Lem, kilkadziesiąt lat temu

0
0