Polscy astronomowie odkryli dwie samotne planety w Drodze Mlecznej

Kategorie: 

Zdjęcie poglądowe - źródło: NASA/JPL-Caltech

Planety orbitujące wokół swoich gwiazd są łatwiejsze do zlokalizowania. Jednak czasem można również natrafić na tzw. samotne planety, które nie są związane grawitacyjne z żadną gwiazdą. Dwa takie ciała niebieskie zostały właśnie odkryte przez astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Dwie masywne egzoplanety namierzono dzięki metodzie, znanej jako soczewkowanie grawitacyjne. Światło odległych gwiazd zostało zaburzone przez efekty grawitacyjne. Dzieje się tak, gdy planety znajdą się w linii łączącej obserwatora ze źródłem światła – w tym przypadku gwiazdy.

 

Niestety nie posiadamy zbyt wielu danych, opisujących te dwie samotne planety. W zależności od tego, jak daleko znajdują się od nas, masa pierwszej z nich może wynosić od 2 do 20 mas Jowisza. Druga samotna planeta może posiadać masę od 2,3 do 23 mas Ziemi.

Astronomowie najczęściej odkrywają egzoplanety w systemach gwiezdnych. Poszukiwania są ułatwione ze względu na ciepło i światło, emitowane przez gwiazdy macierzyste. Jednak badania sugerują, że kosmos może być pełen samotnych planet, które nie orbitują wokół żadnej gwiazdy, lecz ze względu na brak światła i ciepła są bardzo trudne do namierzenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Joker

Niezle. Jeżeli jest ok 100

Niezle. Jeżeli jest ok 100 miliardów gwiazd to ile musi być planet? 100 miliardów razy 8 albo 9 np. Zakładając że jest ich tyle co u nas. Ale też jeśli gwiazda jest np większą to czy planet może być wokół niej więcej? Czy może planety też są większe? A może nie ma to wplywu?

Skomentuj