Polscy astrofizycy odkryli tajemniczy regularny sygnał pochodzący z odległej galaktyki

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia Commons

Astronomowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odkryli zaskakujące regularne zmiany promieniowania gamma blazara Markarian 501. Obiekt wywołujący to zjawisko znajduje się w odległości 456 milionów lat świetlnych. Dokładna jego przyczyna pozostaje nieznana. 

 

Blazary to aktywne jądra galaktyk z relatywistycznymi strumieniami promieniowania, skierowanymi ku obserwatorowi. Są one rodzajem kwazarów i jako galaktyki, wszystkie mają supermasywną czarną dziurę w centrum.

Blazar Markarian 501 to potężne źródło promieniowania elektromagnetycznego, które emitowane jest niemal we wszystkich zakresach spektrum. Polscy naukowcy przeanalizowali dane, uzyskane dzięki obserwacji, której dokonano za pomocą obserwatorium orbitalnego Fermi.

 

Znaleziono wyraźne oscylacje periodyczne, powtarzające się co około 332 dni. Jednak stwierdzono również, że zmiany intensywności promieniowania gamma osłabły w ostatnich latach. Tak regularna emisja stanowi trudną do rozwikłania zagadkę. 

Prawdopodobnie przyczyną tego zjawiska jest obecność w centrum blazara nie pojedynczej, ale podwójnej supermasywnej czarnej dziury. Wtedy następowałyby zmiany momentu pędu, w wyniku czego dysze dżetów emitowanych z tego miejsca zmieniają kierunek na skutek tak zwanej precesji tarczy akrecyjnej, następującej pod wpływem momentu obrotowego.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika szach90

To jak odkryli ten sygnał czy

To jak odkryli ten sygnał czy nie ?
Bo już zgłupiałem i nie wiem czy się bać obcych ?

 

A tak powaznie jakbysmy znaleźli obcych w kosmosie to będą normalni ludzie. Pan Bóg nie stworzyłby zielonego ludzika, który jest wymyślony przez człowieka.

Portret użytkownika INZKEJ

SERIO??? To wręcz niemożliwe.

SERIO??? To wręcz niemożliwe. Z 2 względów jednym z nich jest czas od ewolucji i same warunki ewolucji. Wystarczyłoby aby bylli 2mln lat przed nami lub po nas. A miałbyś przed sobą człekopodobną istotę bardziej przypominającą małpę niż człowieka lub gościa rozumnego o bliżej nieokreślonym wyglądzie. Wystarczyłoby również jakiekolwiek odchylenie od normy ziemskiej a mógłbyś mieć przed sobą rozumną kaczkopodobną istotę która włada mieczem jak głupia Biggrin Niekoniecznie zielone "stworki" ale pewnie istoty które ewentualnie kiedyś poznamy niemal na 100% nie będą przypominały typowego przedstawiciela rasy ludzkiej.

Skomentuj