Do połowy XXI wieku ponad połowa gatunków drzew z Amazonii może być zagrożona wyginięciem

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zespół 158 naukowców z 21 krajów ostrzega, że nawet połowa z 15000 znanych ludzkości gatunków drzew rosnących w amazońskiej dżungli może być zagrożona wyginięciem. Szczególnie trudna sytuacja dotyczy orzechów brazylijskich i innych cennych gatunków drzew stosowanych w budownictwie, na przykład mahoniu.

 

Powodem zbyt szybkiego znikania drzew jest oczywiście wylesianie, dokonywane przez ludzi, w celu rozszerzenia areału gospodarstw rolnych lub uruchomienia innych rodzajów produkcji. Trzeba przyznać, że uczeni zauważyli fakt, że ogólny poziom redukcji powierzchni lasów Amazonii stopniowo maleje. Jeszcze 15 lat temu, powierzchnia lasów co roku spadały o 30 milionów km2, teraz jest to już tylko około 10 mln km2 rocznie.

 

Naukowcy szacując ryzyko wylesiania brali pod uwagę różne poziomy znikania tej puszczy. W najbardziej pesymistycznych przewidywaniach do 2050 roku zniknie aż 57% gatunków drzew. Jeśli zadziałają wszelkie programy, których celem jest ograniczenie wysiłki to do połowy stulecia bezpowrotnie stracone będzie 36% gatunków.

Amazonia jest największym ekosystemem leśnym na naszej planecie. Zajmuje ponad jedną trzecią powierzchni Ameryki Południowej i rozciąga się przez Brazylię, Boliwię, Peru, Ekwador, Kolumbię, Wenezuelę aż po Gujanę.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Chamstwo i bezczelność

Chamstwo i bezczelność pasożyta zwanego potocznie "cywilizowanym człowiekiem" przekroczyło już wszelkie granice! Ten terroryzm wobec Matki Natury przyniesie tylko jedno: Śmierć w męczarniach! To będzie największe i najbardziej debilne zbiorowe samobójstwo w dziejach tej planety!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika nałukowiec

Oj życie, życie, kiedyś nawet

Oj życie, życie, kiedyś nawet lubiłem cię na trzeźwo... A nie wieta może, czy nasze górale wyrąbały już najślicznego świerka do Watykanu? Przecież to już czas..., No i znowu, miliony dorodnych jodeł i świerków (głupkowato zwanych "choinką") trafi na wysypiska...
A dobra wiadomość z Amazoni jest taka, że prędzej czy później drwale przykładają siekierę do drzew które rosną na trumny, dla kolejnych niegodziwców tej Ziemi...

Skomentuj