Do połowy stulecia może zabraknąć ryb jako żywności

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Z powodu globalnego ocieplenia ludzkość może spotkać niedobór ryb morskich i to już od 2050 roku. Do takich wniosków doszli naukowcy z Kanady i USA, którzy zbudowali specjalny model matematyczny do oceny skutków zmian kliamtycznych.

Uczeni użyli komputerowej symulacji wpływu ocieplenia klimatu na zasoby ryb z oceanów, przy założeniu, że średnia temperatura do 2100 wzrośnie od 2 do 5,4 stopnia. Szacuje się, że w tym samym czasie, będzie postępował wzrost temperatury wody w morzu, co wpłynie na poziom nasycenia tlenu. Woda głębiej nie będzie miała odpowiednio dużo tlenu. W rezultacie, zmniejszy się wielkość ryb prawie 600 gatunków morskich. Osobniki gatunków ryb takich jak, flądry, dorsze czy halibuty, zmniejszą się w 2050 o 14 do 24 procent.

 

Większość gatunków zamieszkujących basen Oceanu Indyjskiego zmniejszy się o 24 procent, na Atlantyku o 20 procent a na Pacyfiku o 14 procent. Jeśli temperatura nadal będzie rosła konsekwencje tego zjawiska mogą być bardziej szkodliwe dla ekosystemów morskich, niż dotychczas sądzono.

 

Ryby stanowią ważny składnik diety ludzkości. Jeśli dojdzie do tak znacznej redukcji wielkości osobników gatunków morskich,będzie to oznaczało dodatkowe problemy z wyżywieniem rosnącej populacji ludzkości. Niestety taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny gdyż globalna temperatura rośnie. Arktyka emituje tak dużo metanu, że temperatura może się podnosić jeszcze szybciej niż zakładają modele IPCC.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika acid

Nim temperatura zdąży na nie

Nim temperatura zdąży na nie wpłynąć, to rybacy i miesiaże zdążą je sami wytrzebić.Wędkowałem latami i dawniej to nawet prawdziwą rybę dało się złapać, ale obecnie to już trudno choćby o leszcza ważącego 1 kg Sad

Portret użytkownika Scr

Odkąd człowiek dał się

Odkąd człowiek dał się zniewolić, pozwolił sobą rządzić drugiemu człowiekowi, zaczął szanować bezsensowne 'prawa' i stosować się do barbarzyńskich nakazów władz, które nie chronią niczego poza własnym interesem.. upadek przyspiesza, degradacja powoli staje się widoczna w każdym miejscu na Ziemi. Cóż. . niby taki mądry i cywilizowany, a w konsekwencji naszych działań wszystko niszczeje. I dopóki nasze pojęcie ZYSKU się nie zmieni.. nic się nie zmieni (na lepsze). Ale.. co w tym odkrywczego???

Portret użytkownika snajper70

Przy dzisiejszym stanie

Przy dzisiejszym stanie wód,ryb może zabraknąć jeszcze w tym roku.Mieliśmy okazję i dostać kasę od UE na budowę zbiorników retencyjnych-czy w  tym rządzie ktoś myśli o jutrzejszym dniu?Nie,Oni maja takie rozumowanie że za pieniądze które mają, kupią wszystko,lecz przy klęsce głodu, zadowolą swoje podniebienie pustymi papierkami,które obecnie są na ich kontach,smacznego.Kiedy ktoś w tej Polsce zaszczyci Nas przy włądzy ,madrością i dbaniem o ludzi i aby jako tako miał pojecie o bardzo odpowiedzialnym stanowisku które zajmuje.

Portret użytkownika oli

Jak moze byc w POLSCE dobrze

Jak moze byc w POLSCE dobrze , kiedy wybieramy w wyborach cwaniakow, krzykaczy obiecujacych nam zitlone wyspy. to my im swoja glupota nabijamy kase o oni nas maja w dupie . JAK mozna bylo glosowac  na takiego  prezydenta WALESE , ktory teraz chce PALOWAC solidarnosc. Tyle mamy ludzi madrych i wartosciowych a wybieramy samych nieudacznjkow broniacych interesow UNI a nie POLSKICH. 

Strony

Skomentuj