Połowa środków transportu publicznego na świecie będzie napędzana elektrycznością

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Prawie połowa autobusów na całym świecie ma być napędzana elektrycznością do 2025 roku, twierdzą naukowcy. Głównym uczestnikiem tego globalnego trendu mają być Chiny – wynika z nowego raportu opublikowanego przez Bloomberg New Energy Finance.

 

Zgodnie z danymi zebranymi przez badaczy, w 2017 roku na Ziemi wykorzystywano 386 tysięcy autobusów elektrycznych. Liczba ta ma wzrosnąć do około 1,2 mln w ciągu następnych 7 lat, co oznacza, że około 47% autobusów miejskich na całym świecie będzie zasilane wyłącznie energią elektryczną.

 

Największe inwestycje mają poczynić Chiny, w których aż 99% transportu miejskiego będzie elektryczne. Jednak nie każdy kraj tak ochoczo podejdzie do modernizacji w autobusach, ponieważ jest to spora inwestycja, która dopiero po czasie zacznie się „zwracać”.

Raport przygotowany w 2016 roku przez Uniwersytet Kolumbijski wykazał, że autobusy elektryczne kosztują średnio o 300 tysięcy dolarów więcej niż te zasilane olejem napędowym. Natomiast roczne oszczędności w wyniku użytkowania autobusu elektrycznego to około 39 tysięcy dolarów.

 

Mimo wszystko nie należy pomijać faktu, że przejście na transport elektryczny miałoby lepszy wpływ na nasze środowisko i z pewnością pomogłoby w corocznej walce ze smogiem. Czy skłoni to mniej bogate kraje do wymiany swoich środków transportu, pokaże jednak czas.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet


Komentarze

Skomentuj