Północny biegun magnetyczny wędruje w nieprawidłowym tempie, czy to już przebiegunowanie?

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Bieguny magnetyczne Ziemi, zwykle nie stoją w miejscu, ale poruszają się przeważnie powoli po powierzchni planety. Uważa się, że ich droga jest określona przez ruch mas stopionego żelaza w jądrze Ziemi, co bezpośrednio wpływa na pole magnetyczne naszej planety. Jednak w ostatnich latach, z północnym biegunie magnetycznym dzieje się coś dziwnego - porusza się w linii prostej niemal niemal ze stale wzrastającą prędkością. Czy to już przebiegunowanie? 

 

W 2007 roku magnetyczny biegun północny opuścił terytorium Kanady, gdzie znajdował się od początku jego bezpośrednich obserwacji w 1831 roku. Obecnie kieruje się na północ, równolegle do półwyspu Tajmyr, najdalej wysuniętej cześci Azji.

Prędkość wędrowania bieguna wynosi obecnie 64 kilometrów rocznie. Zaledwie kilka lat temu, było ona pięć razy mniejsza. Niektórzy naukowcy sądzą, że ruch bieguna staje się coraz szybszy, a to rzeczywiście może zwiastować przyspieszenie przebiegunowania.

Niestabilność pozycji bieguna magnetycznego prowadzi do oczywistych niedogodności. Pole magnetyczne Ziemi, nawet w dobie GPS, nadal dla potrzeb nawigacji wykorzystywany jest tradycyjny sposób określania kierunku za pomocą kompasu. Na kalibrację kompasu, kluczową rolę odgrywa ustalenie odchylenia na skutek wędrowania bieguna magnetycznego.

 

Do tych celów naukowcy zajmujący się zagadnieniem nawigacji, co kilka lat, aktualizują World Magnetic model - szczegółową mapę pola magnetycznego Ziemi, która daje precyzyjną odpowiedź na pytanie, gdzie powinien się znajdować czubek kompasu w każdym punkcie planety. Obecny model, zbudowany w 2015 roku, miał służyć do roku 2020, ale na początku 2018 roku okazało się, że stał się nieaktualny, bo na skutek przyspieszenia bieguna magnetycznego pojawił się zbyt duży błąd.

Częścią problemu jest związana z ruchomym biegunem, a częściowo - z innymi zmianami w głąb planety. Stopione żelazo, krążącego w rdzeniu wytwarza dużą część pola magnetycznego, który zmienia się wraz ze zmianami w strumieniach głębokości. W 2016 roku, na przykład, tymczasowo zwiększyć magnetyzm głęboko pod północy Ameryki Południowej i wschodniej części Oceanu Spokojnego. 

 

Wszystko to oznacza, że geofizycy muszą przygotować nowy model. Oczekuje się, że będzie gotowy do końca stycznia i będzie aktualny przez kilka lat, zamiast wcześniejszych planów pięcioletnich dla aktualizacji tego modelu danych. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ead

A może te zmiany pola

A może te zmiany pola magnetycznego spowodowane są przez testy zderzacza hadronów CERN. W końcu tam wykorzystywano gigantyczną ilość energii do eksperymentów. Widoczne były nawet gołym okiem zmiany kształtu chmur nad CERNem podczas eksperymentów. Wytworzono tam też czarną dziurę o czym mało kto wie. Osobiscie jestem za zamknięciem tego ośrodka lub przeniesieniem go na odległą planetę układu słonecznego lub w przestrzeń kosmiczną. Jednak to co tam "naukowcy" natworzyli to już się nie odstanie. Pamiętajmy też o 10 tysięcy eksplozji jądrowych w ramach testów różnego rodzaju broni atomowej w okresie od 1944 roku do chwili obecnej. Eksplozje przeprowadzano zarówno głęboko pod ziemią jak i na ziemi, nad ziemią, w morzach i oceanach, w powietrzu czy atmosferze. Maczały w tym palce wszystkie kraje wysoko rozwinięte a obecnie i małe państwa. Generalnie garstka oszołomionych  ludzi namieszała całej ludzkości. Pora pozbawić nieodpowiedzialne jednostki dostępu do broni masowego rażenia a pseudo naukowców odesłać do innej pracy zanim doprowadzą do totalnej zagłady.  Pozdrawiam. 

Portret użytkownika zWitek

A może warto pozyskać jakąś

A może warto pozyskać jakąś wiedzę zanim się zacznie komentować?
Zmiany pola miały miejsce zanim pojawił się CERN i zanim pojawił się człowiek i to wiele razy.
W CERNie wytwarza się czarne dziury masowo... na ułamki sekund, plus całą masę cząstek do badania... Wiedzą o tym wszyscy, którzy potrafią czytać ze zrozumieniem.
A te 10.000 wybuchów jądrowych od 1944r... daje 133,3 wybuchy rocznie, rok w rok, czyli co niecałe trzy dni jeden :) 

Pozdrawiam

Portret użytkownika ARTUR

Chciałbym zobaczyć taki sam

Chciałbym zobaczyć taki sam wykres ruchu bieguna tzw. południowego przez którego szukanie omal nie zamordowano Roalda Amundsena z załogą. Niestety nikt do tej pory nie udowodnił istnienia tego bieguna tak jak nie opłynął Antarktydy a likwidowanie klipu piosenki z płaską Ziemią raczej wskazuje że teoria spiskowa jest faktem .

Portret użytkownika Natenczas_Wojski

He, he, he... czyli ogromna

He, he, he... czyli ogromna amerykańska baza badawcza South Pole Amundsen & Scott jest według ciebie mirażem? Masz pecha, bo ona funkcjonuje na samym Biegunie Południowym, w punkcie. Żyje tam i pracuje do kilkuset osób w jednej turze, podczas polarnego dnia. Nawiasem mówiąc, takich odjechanych (nie chcę używać słów uznawanych powszechnie za obraźliwe) wypowiedzi jak tutaj - nie spotykam na żadnym innym forum. Ludzie, kto wam bełta pod czaszkami, co wy tam macie w tych głowach?.. Istnienie Australii to według was spisek, Antarktyda nie istnieje, Księżyc to wisząca lampa, Słońce - elektryczny piecyk 2 km nad ziemią. To, że żyjecie - to chyba też jeden wielki spisek! Spiskujcie sobie więc dalej, na zdrowie... 

Portret użytkownika Aaaa

Problemem jest istnienie

Problemem jest istnienie internetu umożliwiającego komunikację głupcom . Kiedyś wioskowy głupek był rozrzedzony przez całą społeczność i po wygłoszeniu kilku głupot zazwyczaj się zamykał. Teraz wioskowe głupku łączą się w grupy w internecie i czują siłę, bo widzą że jest ich więcej. Efekt uboczny technologii.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika tubylec

Biedni naukowcy .. biegun im

Biedni naukowcy .. biegun im się nieprawidłowo przemieszcza .. nie wiem czy słowne pouczenie mu wystarczy żeby się dostosował do waszych oczekiwań, jeśli nie wystarczy to może przekona go mandat lub inne środki przymusu bezpośredniego, w ostateczności będą musieli odstrzelić go myśliwi .. biegun pewnie nie wie że maszeruje się krokiem defiladowym, przechodzi po pasach dla pieszych i zatrzymuje na czerwonym świetle a nie biega jak urwany ze smyczy pies za suką po dzikiej wsi.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika syjonski

E no jak na plaskiej ziemi

E no jak na plaskiej ziemi moze sie zmienic biegun magnetyczny?  Na plaskiej ziemi biegun polnocny jest w samym srodku. Pewnie taka sama hucpa jak z globalnym ociepleniem. Ad-ministrant to znamy kuloziemca ciagle pokazuje fotki okraglej ziemi, jakies meteorki nadlatujace na kule ziemie.

Portret użytkownika Kwazar

Zastanawiam się jakie to jest

Zastanawiam się jakie to jest to prawidłowe albo nie prawidłowe tempo ? Dopiero co lizneliśmy faktu życia i bycia na planecie Ziemia a niby już wszystko mamy do cna obcykane i pozostał nam tylko mały kosmos do zgarnięcia ? 

Strony

Skomentuj